ShafaghStone
شکل محیط کار ژاپنی ها
1396/06/05 

کارمندان ژاپنی ساعت های طولانی کار می کنند. با وجود قانون کار ژاپن، این که نیروی کار 60 ساعت در هفته کار کنند امر غیر معمولی نیست. این موضوع به پدیده ای به نام کارُشی ( karo-shi-مرگ ناشی از کار زیاد) منجر شده. معروف است که برخی از کارکنان شرکت های بزرگ خود به خود از خستگی می میرند.

خوشبختانه، موارد کارُشی بسیار نادر است. همچنین کارگران خارجی معمولاً تحت فشار قرار نمی گیرند تا به اندازه همتایان ژاپنی شان کار کنند.

یکی از دلایل ساعت های زیاد کار در ژاپن این است که مدت زمانی که کارمندان کار می کنند در فرصت های پیشرفت شغلی شان تعیین کننده است و کمیت کارشان گاهی اوقات مهم تر از کیفیت کارشان است.

 

فضای کار در ژاپن

میزهای کار ژاپنی ها طراحی باز (obeya seido) دارند و برای کار گروهی تیم های همکاران مهیا شده اند. هر گروه یک رییس دارد و رییس مسئولیت دارد تا کار روزانه که در جلسه (chorei) صبح تعریف شده را پیگیری کند. هر روز دو جلسه در محل کار برگزار می شود. یکی نشست (جلسه) عمومی است که با حضور کارکنان ارشد انجام می شود و سپس جلسه کوچک تر و تخصصی تر برای هر گروه که به وسیله هر رییس برگزار می گردد.

از نظر کارکنان خارجی سروصدایی که در دفاتر کار ژاپنی شنیده می شود ممکن است به نظر بلند برسد. این سروصدا نتیجه ساختار باز ادارات و تأکید مدیریت ژاپنی بر همکاری است.

یک نکته حساس که بسیاری از خارجی ها ها باید خود را با آن تطبیق دهند استعمال سیگار در محیط های کار ژاپنی است. سیگار کشیدن در محل کار در ژاپن غیر قانونی نیست (استثنائاتی وجود دارد مانند فضاهای پزشکی) اگر شخصی وضعیت پزشکی دارد که با دود سیگار تشدید می شود، باید درباره سیاست سیگار کشیدن در یک شرکت پرس وجو کند. اگر فردی مشکل تنفسی دارد، رفتن به یک دفتر پر از افراد سیگاری او را وادار می کند از بقیه جدا شده و در نهایت به شکل ناراحت کننده ای ای به گوشه ای رانده شود.

 

سبک مدیریت ژاپنی

مدیریت ژاپنی حول اصل هماهنگی گروه (wa) استوار است. مدیریت ژاپنی کمتر بر دستور دادن متکی است و به جای آن تمرکز مدیران بر تهیه اطلاعات و منابع و تدارکات لازم برای کارکنان است تا در یک فعالیت یا مهارت فوق العاده باشند. به طورکلی سنگ بنای فعالیت های شغلی در ژاپن اجماع (nemawashi) است. به این ترتیب که کارمندان، گروه را جمع می کنند تا تأییدیه ایده هایشان را بگیرند قبل از این که این ایده ها را به مدیران ارشد و دیگر گروه ها ارایه کنند. تأیید گروه باعث می شود که افراد از شرمندگی در نزد جمع به خاطر اشتباهات شان در امان باشند. دوری از شرمندگی برای ژاپنی ها که حتی شرمندگی جزیی بین جمع نیز از نظرشان فاجعه بار تلقی می شود حیاتی است.

 

منبع:

https://www.justlanded.com/english/Japan/Japan-Guide/Jobs/Working-in-Japan