لطفا منتظر بمانید ...

توانایی ایران در مدیریت پروژه‌های معدنی خارج از کشور

توانایی ایران در مدیریت پروژه‌های معدنی خارج از کشور

عصر اقتصاد: ایران باید به بازارهای جهانی توجه داشته باشد. این توجه می‌تواند بخش‌ها و حوزه‌های مختلفی را شامل شود؛ از جمله معدن و صنعت گرفته تا خدمات. رضا اشرف‌سمنانی، رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی درباره بازارهای مورد هدف ایران در حوزه معدن گفت: سیاست کشور این است که مواد خام معدنی صادر نشود. به همین منظور هم بهتر است محصولات به سمت نهایی شدن با ارزش افزوده بالاتر برود. یعنی به جای اینکه فولاد صادر کنیم، خودرو صادر کنیم. این محصولات نهایی بالاتر با ارزش افزوده بالاتر را می‌شود به کشورهای اروپایی هم صادر کرد. به گفته اشرف سمنانی، ایران از نظر کیفیت محصولات مشکلی ندارد و می‌تواند محصولاتش را به کشورهای مختلف دنیا صادر کند. او ادامه داد: تنوع مواد معدنی بالا است، اما کشورهای هدف در بعضی از زمان‌ها، می‌تواند خاص باشد. به عبارتی سنگ آهن صادر می‌شود، اما بازارش دائمی نیست. چرا که سنگ آهن به مصرف داخل می‌رسد. اما به طور مثال برای مس این گونه نیست. میزان تولید مس کشور بیشتر از مصرف است و می‌توان این محصول را به کشورهای اروپایی و منطقه صادر کرد. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین اضافه کرد: انواع فولاد هم از نوع آلیاژی آن را را می‌توان به طور خاص به اروپا صادر کرد. اما منطقه شمال آفریقا و منا چون اصولاً کشورهایی صنعتی نیستند، صادرات این محصولات به آنجا صورت نمی‌گیرد. علاوه‌بر این، بعضی از محصولات معدنی ایران هم بازار خاص دارند. به طور مثال صادرات روی و کرومیت به چین و روسیه انجام می‌شود. بنابراین باید در نظر گرفت که صادرات کالاها را باید طبقه‌بندی کرد و در آن‌ها تقسیم‌بندی صورت بگیرد. صدها ماده معدنی در کشور وجود دارد. باید برنامه‌ریزی شود که کدام ماده به کدام منطقه صادر شود. براساس صحبت‌های اشرف‌سمنانی، حمل‌و‌نقل مواد معدنی گران است. اما ارزان‌ترین حمل‌و‌نقل برای مواد معدنی، حمل‌و‌نقل از طریق آب و قطار است که ایران در این زمینه خیلی فعال نیست. او گفت: برای صادرات محصولات معدنی به کشورهای دورتر و بدست آوردن بازارهای جهانی بیشتر باید حمل‌و‌نقل ریلی و راه‌آهن توسعه پیدا کند. چرا که جاده‌ها کشش ندارند. البته نه تنها برای صادرات به کشورهای خارجی، حتی جاده‌های کشور برای حمل‌و‌نقل داخلی این محصولات معدنی هم کشش ندارند. به هرحال مواد معدنی مانند سیمان حجیم هستند. بنابراین جابه جایی آن‌ها از منطقه معدنی به منطقه صنعتی مهم است. اشرف‌سمنانی همچنین تاکیدکرد: علاوه بر صادرات محصولات، در بعضی کشورها می‌توان خدمات مهندسی ارائه داد. خدمات مهندسی ایران با تجربه و ماهر است. در بعضی محصولات مانند فولاد، ایران 50 سال دانش و تجربه دارد. ایران می‌تواند در بعضی پروژه‌های ساختمانی ئی‌پی‌سی و مشارکت انجام دهد. او همچنین گفت: ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت و خدمات فنی و مهندسی صادر کند. شرکت‌های ساختمانی می‌توانند به طور کامل پروژه‌هایی را اجرا کنند. توان بخش خصوصی بالا رفته است. این شرکت‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف هم مشارکت داشته باشند. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین ادامه داد: درزمینه تجهیزات به‌جز یکسری تجهیزات خاص در تجهیزات ویژه کشش نداریم. البته اصولاً هم در پروژه‌های خارجی، تمام تجهیزات از یک کشور تهیه نمی‌شود. بنابراین بااین‌حال ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت کند.سایر اخبار

درخواست از وزرای اقتصاد و صنعت برای شفاف‌سازی درآمد اتاق ایران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌های جداگانه به وزرای اقتصاد و صنعت، خواستار انتشار اطلاعات مربوط به منابع درآمدی اتاق ایران طی ۳ سال اخیر شد.

شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گلوگاه توسعه بخش معدن کشور فناوری و نوآوری است و تبدیل کردن بخش معدن به بازار فناوری باید دغدغه اصلی اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور شود و شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود.

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است