لطفا منتظر بمانید ...

دومین تولید کننده سنگ دنیا در بازارهای جهانی لنگ می زند

دومین تولید کننده سنگ دنیا در بازارهای جهانی لنگ می زند

به گزارش ماین نیوز، محسن غیاثوند با اشاره به جایگاه صنعت سنگ در کشور و دنیا اظهار داشت: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده و دومین مصرف کننده سنگ در دنیا است.

۱۲ درصد سنگ دنیا در ایران استخراج می شود
وی بابیان اینکه بیش از ۱۲ درصد از سنگ دنیا در ایران استخراج می شود عنوان کرد: همچنین پنج هزار و ۵۰۰ واحد سنگ بری نیز در سطح کشور فعالیت دارند.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه بیش از ۱۷۰ میلیون مترمربع در سال تولید سنگ های ساختمانی در کشور داریم ادامه داد: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده سنگ در دنیا است.
غیاثوند با اشاره به اینکه به واسطه قیمت مناسب و فرهنگ استفاده از سنگ در کشور نیز دومین مصرف کننده سنگ در دنیا هستیم افزود: بیش از ۱۶۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در حوزه صنعت سنگ کشور وجود دارد.

وی با اشاره به فعالیت هزار و ۲۰۰ واحد معدنی و پنج هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری در کشور بیان داشت: بیش از پنج درصد کل صنعت حمل ونقل کشور در بخش جاده ای متعلق به جابجایی مواد اولیه و فرآوری شده صنعت سنگ است.

شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به این آمار یکی از مزیت های مطلق کشور ایران، معادن سنگ های ساختمانی است اگر بتوانیم در شرایط ایده آل مزیت های این صنعت را سازمان دهی و ساماندهی کنیم می تواند جایگزین خوبی برای خیلی از محصولات استراتژیک کشور باشد.

غیاثوند با اشاره به اینکه عمده واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی در کشور مشکلات مشابه ای دارند گفت: در اقتصاد کلان کشور ایرادهای اساسی وجود دارد که صنعت سنگ نیز بخشی از این زیرمجموعه است.

وی بابیان اینکه شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است گفت: اگر مشکلات رفع نشوند و ما نتوانیم مشکلات کشور را در عرصه های کلان اقتصادی حل کنیم به طور طبیعی در بخش ها و زیرمجموعه ها نیز نمی توانیم خیلی امیدوار باشیم.
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات حوزه سنگ کشور بیان داشت: ما در سه بخش معدنی، فرآوری و بازرگانی صنعت سنگ کشور مشکلات زیادی داریم.

صنعت سنگ ایران امکان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد
غیاثوند با اشاره به اینکه در حوزه معدنی و فرآوری سنگ به صورت سخت افزاری در شرایط خوبی هستیم گفت: اما در حوزه بازرگانی و تجارت خارجی مشکلات فراوانی در بخش صنعت سنگ داریم.

وی ادامه داد: ما به عنوان کانون سنگ ایران این شرایط را قبول نداریم و معتقدیم با توجه به ظرفیت هایی که داریم اگر بخواهیم در بازارهای جهانی جایی برای حضورداشته باشیم باید به طور حتم در حوزه بازرگانی نیز بتوانیم اقدامات خوب و شایسته ای را انجام دهیم.

وی در ادامه بابیان اینکه سیاست گذاران و مجریان ما تنها با نگاه تولید برای داخل کشور واحدهای فرآوری را ایجاد کرده اند و ما نیز دومین مصرف کننده در حوزه سنگ هستیم ادامه داد: این امر موجب شده که ما نتوانیم در بازارهای جهانی جایگاه لازم را پیدا کنیم و بازارها و کنسرسیوم های بزرگ صنعت سنگ در دنیا امکان رقابت را از واحدهای ما به صورت انفرادی گرفته است.

عقیم ماندن ظرفیت های حوزه سنگ با ایجاد نشدن پایانه های صادراتی
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه در این راستا ما به دولت نهم، دهم و یازدهم پیشنهاد ایجاد پایانه های صادراتی در مناطقی که واحدهای سنگ بری وجود دارد را دادیم گفت: این پایانه های صادراتی را ما طراحی کردیم و به عنوان پایلوت در شهرستان های خرم آباد و دورود پیش بینی کردیم و مصوبه دولت نیز برای آن ها گرفته شد.

غیاثوند بابیان اینکه ایجاد این پایانه ها نیاز به کار زیرساختی دارد و دولت باید در این زمینه حضورداشته باشد گفت: همچنین الزامات پایانه های صادراتی آن قدر سخت گیرانه بوده متأسفانه تا به امروز موفق به ایجاد این پایانه های صادراتی نشده ایم.
وی بابیان اینکه واحدهای ما در حوزه سنگ توان رقابت با واحدهای تولیدی صنعت سنگ دنیا را ندارند گفت: با ایجاد این پایانه ها واحدها اقدام به تشکیل کنسرسیوم هایی می کنند که در آنجا نقش برند سازی، ممیزی، بازاریابی و بازار سازی را به عهده می گیرند و با یک برند مشخص در هر شهرستان و استانی شروع به فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد این پایانه های صادراتی واحدهای فرآوری با فراغ بال و حوصله بیشتری صرفاً به تولید محصولات خود می پردازند و بخش بازرگانی نیز کارهای بازرگانی و حضور در بازارهای جهانی را به عهده می گیرد.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه اگر به بخش بازرگانی که اصل و اساس قضیه بوده نتوانیم توجه کنیم درواقع همه ظرفیت ها در حوزه معدنی و فرآوری را عقیم کرده ایم گفت: در این راستا ایجاد پایانه های صادراتی سنگ یکی از ضرورت ها برای صنعت سنگ بوده و معتقدیم که اگر این ضرورت را نتوانیم عملیاتی کنیم در حوزه های دیگر نیز کاری نمی توانیم انجام دهیم.سایر اخبار

درخواست از وزرای اقتصاد و صنعت برای شفاف‌سازی درآمد اتاق ایران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌های جداگانه به وزرای اقتصاد و صنعت، خواستار انتشار اطلاعات مربوط به منابع درآمدی اتاق ایران طی ۳ سال اخیر شد.

شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گلوگاه توسعه بخش معدن کشور فناوری و نوآوری است و تبدیل کردن بخش معدن به بازار فناوری باید دغدغه اصلی اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور شود و شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود.

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است