پیشنهاد کاهش حقوق دولتی درسال 96

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از اعطای تسهیلات ۳۰۰ میلیارد تومانی به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: به دلیل رکود پیشنهاد کردیم حقوق دولتی معادن در بودجه ۹۶ از ۱۲۰۰ به ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش یابد.

به گزارش فارس، مهدی کرباسیان در یک نشست خبری اظهار داشت: طبق قراردادی که اخیرا بین بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی منعقد شد، در قبال 100 میلیارد تومان سرمایه، 300 میلیارد تومان وام به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی اعطا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 12 قرارداد در مرحله عملیاتی شدن قرار گرفته است.

کرباسیان با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به 110 میلیارد تومان، گفت: قرارداد بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت های معدنی حدود 7 ماه معطل مانده بود که دو هفته پیش نهایی شد.

وی در ادامه از پیشنهاد ایمیدرو برای اختصاص تسهیلات 3 تا 4 میلیارد یورویی به این سازمان در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: در صورت تخصیص این منابع، می توانیم 3 برابر این رقم، جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

کرباسیان همچنین از پیش بینی جذب 30 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی در برنامه ششم توسعه خبر داد.

رئیس سازمان توسعه معادن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود نام شما در فهرست گیرندگان حقوق های نجومی قرار دارد، آیا این موضوع را تایید می کنید؟ گفت: خیر، اینطور نیست.در فهرست مربوطه نام هیچ کدام از کارکنان ایمیدرو نبوده است.

وی افزود: ما الزامات مربوطه را رعایت کرده‌ایم و هیچ پرداخت غیرمعمولی نداشته‌ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حتی قرار بود حقوق 50 درصد از پرسنل ایمیدرو 22 درصد افزایش یابد که من گفتم این افزایش نیز اعمال نشود.

کرباسیان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص بازنگری در حقوق دولتی معادن در شرایط تحریم نیز گفت:پیشنهاد ما به وزارت صنعت این بوده که در شرایط رکود به منظور حمایت از معدنکاران ، در زمینه دریافت حقوق دولتی تجدید نظر شود و میزان حقوق دولتی دریافتی از معدنکاران کاهش یابد.

وی توضیح داد: این درخواست را از مجلس نیز داشته‌ایم و خواستیم تا حقوق دولتی در بودجه 96 از رقم هزار و 200 میلیارد تومان به 500 میلیارد برسد که امیدواریم در شورای عالی معادن نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان توسعه معادن در ادامه با بیان اینکه پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، 21 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌ها به اسم خصوصی‌سازی، رد دیون شده بود، گفت: مقدار زیادی از این سهام به واحدهای غیرتخصصی واگذار شده که برای برگرداندن آنها تلاش کرده‌ایم.

وی همچنین اجرای 7 طرح فولادی را از جمله مشکلات دولت قبل عنوان کرد و گفت: با پیگیری به عمل آ‌مده امسال 4 طرح از 7 طرح فولادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: بخش احیای این 4 طرح فولادی طی سال جاری افتتاح می‌شود که فولاد سپید دشت از آن جمله است و علاوه بر این، فولاد میانه، فولاد نیریز و شادگان نیز در آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و به این ترتیب ظرفیت آهن اسفنجی کشور 3 میلیون و 200 هزار تن افزایش می‌یابد.

کرباسیان با بیان اینکه در ابتدای کار دولت یازدهم با 240 هزار میلیارد ریال طرح نیمه تمام یا راکد مواجه بودیم، گفت: تاکنون 13 طرح با سرمایه 1200 میلیارد دلار فعال شده و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته وی، 22 طرح معدنی و صنایع معدنی نیز طی 3 سال گذشته با سرمایه 3 میلیارد دلاری فعال شده‌اند.

وی با اشاره به افتتاح 15 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن تا پایان امسال، گفت: کارخانه 5 میلیون تنی گندله‌سازی فولاد مبارکه در سنگان طی 3 ماهه سوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت گندله‌سازی کشور در مجموع به 20 میلیون تن خواهد رسید.

رئیس سازمان توسعه معادن همچنین از افتتاح پالایشگاه مس خاتون‌آباد با ظرفیت 200 هزار تن طی 3 ماهه سوم امسال خبر داد و گفت: کارخانه ذوب مس سرچشمه به ظرفیت 200 هزار تن نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به نهایی شدن پروژه نفلین سینیت با کمک مشاور آلمانی، گفت: مشاور آلمانی در ارائه گزارش خود 4 ماه تأخیر داشت که به آنها اخطار دادیم و قرار شد تا پایان شهریور ماه گزارش مربوطه را ارائه کنند.

وی در ادامه با اشاره به صادرات 2.4 میلیارد دلاری محصولات معدنی و صنایع معدنی طی 4 ماهه امسال، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد رشد داشته است.

کرباسیان همچنین از آغاز عملیات مناقصه بندر منطقه ویژه پارسیان طی 20 روز آینده خبر داد.

وی در پیش بینی قیمت فولاد نیز گفت: با توجه به شرایط چین، بعید است کاهش قیمت فولاد ادامه یابد.سایر اخبار

تحقق جهش تولید نیازمند نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی

بررسی آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که امسال رشد ۳۰ درصدی برای استخراج از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال برنامه‌ریزی شده، اما اینکه تحقق این هدف با ماشین‌آلات ۳۰ تا ۴۰ ساله چه میزان قابل تحقق باشد، حال تامل دارد.

تولید 700 دستگاه ماشین آلات معدنی توسط هپکو

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ساخت 700 دستگاه ماشین آلات راهسازی توسط هپکو تا سال آینده انجام خواهد شد و در برنامه بلندمدت ساخت ماشین آلات معدنی توسط این تولیدکننده برنامه ریزی شده است.

برگزاری نمایشگاه تخصصی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته‌گری، متالورژی و تجهیزات وابسته در تبریز

هفدهمین نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته‌گری، متالورژی و تجهیزات وابسته ایران - تبریز در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار می‌شود.

فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس به زودی شکل می‌گیرد

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ضمن انتقاد از بی‌توجهی ایمیدرو به اکتشاف در سال‌های گذشته، از تشکیل فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس و برگزاری انتخابات هیئت رئیسه این فراکسیون در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

پیش‌بینی وصول ۳۳ میلیارد تومانی حقوق دولتی برای امسال

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حداقل ۳۳ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن وصول شود.

نامه رییس اتاق بازرگانی به رییس قوه قضاییه

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی از ابلاغ بخشنامه اخیر قوه قضاییه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد

زنجان در تولید سنگ‌های تزئینی، رتبه دوم کشور را دارد

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی گفت: ۳۶ نوع ماده معدنی و در مجموع سالانه ۱۱ میلیون تُن از معادن این استان استخراج می‌شود و زنجان، دومین استان در تولید سنگ‌های تزئینی است.

شرایط سرمایه‌گذاری‌های کلان را باید فراهم کرد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب این استان، خواستار همراهی نمایندگان مردم فارس در مجلس برای فراهم شدن شرایط جذب و انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان و احداث واحدهای بزرگ در راستای تولید محصولات رقابت‌پذیر شد.

رئیس جمهور پنج طرح صنعتی و معدنی را افتتاح می کند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی یا سرمایه گذاری ۵هزار و۶۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

برنامه وزارت صنعت برای داخلی سازی 3.2 میلیارد دلاری قطعات.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بومی‌سازی مهمترین دستور کار و ماموریت وزارت صنعت است، گفت: داخلی‌سازی 3.2 میلیارد دلاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت و معدن کشور جزء اهداف سال جاری است.

مشکلات حوزه سنگ ناشی از نبود قانون قیمت‌گذاری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تنگناهای حوزه سنگ ناشی از نبود قانون قیمت‌گذاری در این بخش است.