پیشنهاد کاهش حقوق دولتی درسال 96

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از اعطای تسهیلات ۳۰۰ میلیارد تومانی به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: به دلیل رکود پیشنهاد کردیم حقوق دولتی معادن در بودجه ۹۶ از ۱۲۰۰ به ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش یابد.

به گزارش فارس، مهدی کرباسیان در یک نشست خبری اظهار داشت: طبق قراردادی که اخیرا بین بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی منعقد شد، در قبال 100 میلیارد تومان سرمایه، 300 میلیارد تومان وام به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی اعطا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 12 قرارداد در مرحله عملیاتی شدن قرار گرفته است.

کرباسیان با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به 110 میلیارد تومان، گفت: قرارداد بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت های معدنی حدود 7 ماه معطل مانده بود که دو هفته پیش نهایی شد.

وی در ادامه از پیشنهاد ایمیدرو برای اختصاص تسهیلات 3 تا 4 میلیارد یورویی به این سازمان در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: در صورت تخصیص این منابع، می توانیم 3 برابر این رقم، جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

کرباسیان همچنین از پیش بینی جذب 30 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی در برنامه ششم توسعه خبر داد.

رئیس سازمان توسعه معادن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود نام شما در فهرست گیرندگان حقوق های نجومی قرار دارد، آیا این موضوع را تایید می کنید؟ گفت: خیر، اینطور نیست.در فهرست مربوطه نام هیچ کدام از کارکنان ایمیدرو نبوده است.

وی افزود: ما الزامات مربوطه را رعایت کرده‌ایم و هیچ پرداخت غیرمعمولی نداشته‌ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حتی قرار بود حقوق 50 درصد از پرسنل ایمیدرو 22 درصد افزایش یابد که من گفتم این افزایش نیز اعمال نشود.

کرباسیان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص بازنگری در حقوق دولتی معادن در شرایط تحریم نیز گفت:پیشنهاد ما به وزارت صنعت این بوده که در شرایط رکود به منظور حمایت از معدنکاران ، در زمینه دریافت حقوق دولتی تجدید نظر شود و میزان حقوق دولتی دریافتی از معدنکاران کاهش یابد.

وی توضیح داد: این درخواست را از مجلس نیز داشته‌ایم و خواستیم تا حقوق دولتی در بودجه 96 از رقم هزار و 200 میلیارد تومان به 500 میلیارد برسد که امیدواریم در شورای عالی معادن نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان توسعه معادن در ادامه با بیان اینکه پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، 21 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌ها به اسم خصوصی‌سازی، رد دیون شده بود، گفت: مقدار زیادی از این سهام به واحدهای غیرتخصصی واگذار شده که برای برگرداندن آنها تلاش کرده‌ایم.

وی همچنین اجرای 7 طرح فولادی را از جمله مشکلات دولت قبل عنوان کرد و گفت: با پیگیری به عمل آ‌مده امسال 4 طرح از 7 طرح فولادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: بخش احیای این 4 طرح فولادی طی سال جاری افتتاح می‌شود که فولاد سپید دشت از آن جمله است و علاوه بر این، فولاد میانه، فولاد نیریز و شادگان نیز در آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و به این ترتیب ظرفیت آهن اسفنجی کشور 3 میلیون و 200 هزار تن افزایش می‌یابد.

کرباسیان با بیان اینکه در ابتدای کار دولت یازدهم با 240 هزار میلیارد ریال طرح نیمه تمام یا راکد مواجه بودیم، گفت: تاکنون 13 طرح با سرمایه 1200 میلیارد دلار فعال شده و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته وی، 22 طرح معدنی و صنایع معدنی نیز طی 3 سال گذشته با سرمایه 3 میلیارد دلاری فعال شده‌اند.

وی با اشاره به افتتاح 15 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن تا پایان امسال، گفت: کارخانه 5 میلیون تنی گندله‌سازی فولاد مبارکه در سنگان طی 3 ماهه سوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت گندله‌سازی کشور در مجموع به 20 میلیون تن خواهد رسید.

رئیس سازمان توسعه معادن همچنین از افتتاح پالایشگاه مس خاتون‌آباد با ظرفیت 200 هزار تن طی 3 ماهه سوم امسال خبر داد و گفت: کارخانه ذوب مس سرچشمه به ظرفیت 200 هزار تن نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به نهایی شدن پروژه نفلین سینیت با کمک مشاور آلمانی، گفت: مشاور آلمانی در ارائه گزارش خود 4 ماه تأخیر داشت که به آنها اخطار دادیم و قرار شد تا پایان شهریور ماه گزارش مربوطه را ارائه کنند.

وی در ادامه با اشاره به صادرات 2.4 میلیارد دلاری محصولات معدنی و صنایع معدنی طی 4 ماهه امسال، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد رشد داشته است.

کرباسیان همچنین از آغاز عملیات مناقصه بندر منطقه ویژه پارسیان طی 20 روز آینده خبر داد.

وی در پیش بینی قیمت فولاد نیز گفت: با توجه به شرایط چین، بعید است کاهش قیمت فولاد ادامه یابد.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.