توانایی ایران در مدیریت پروژه‌های معدنی خارج از کشور

عصر اقتصاد: ایران باید به بازارهای جهانی توجه داشته باشد. این توجه می‌تواند بخش‌ها و حوزه‌های مختلفی را شامل شود؛ از جمله معدن و صنعت گرفته تا خدمات. رضا اشرف‌سمنانی، رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی درباره بازارهای مورد هدف ایران در حوزه معدن گفت: سیاست کشور این است که مواد خام معدنی صادر نشود. به همین منظور هم بهتر است محصولات به سمت نهایی شدن با ارزش افزوده بالاتر برود. یعنی به جای اینکه فولاد صادر کنیم، خودرو صادر کنیم. این محصولات نهایی بالاتر با ارزش افزوده بالاتر را می‌شود به کشورهای اروپایی هم صادر کرد. به گفته اشرف سمنانی، ایران از نظر کیفیت محصولات مشکلی ندارد و می‌تواند محصولاتش را به کشورهای مختلف دنیا صادر کند. او ادامه داد: تنوع مواد معدنی بالا است، اما کشورهای هدف در بعضی از زمان‌ها، می‌تواند خاص باشد. به عبارتی سنگ آهن صادر می‌شود، اما بازارش دائمی نیست. چرا که سنگ آهن به مصرف داخل می‌رسد. اما به طور مثال برای مس این گونه نیست. میزان تولید مس کشور بیشتر از مصرف است و می‌توان این محصول را به کشورهای اروپایی و منطقه صادر کرد. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین اضافه کرد: انواع فولاد هم از نوع آلیاژی آن را را می‌توان به طور خاص به اروپا صادر کرد. اما منطقه شمال آفریقا و منا چون اصولاً کشورهایی صنعتی نیستند، صادرات این محصولات به آنجا صورت نمی‌گیرد. علاوه‌بر این، بعضی از محصولات معدنی ایران هم بازار خاص دارند. به طور مثال صادرات روی و کرومیت به چین و روسیه انجام می‌شود. بنابراین باید در نظر گرفت که صادرات کالاها را باید طبقه‌بندی کرد و در آن‌ها تقسیم‌بندی صورت بگیرد. صدها ماده معدنی در کشور وجود دارد. باید برنامه‌ریزی شود که کدام ماده به کدام منطقه صادر شود. براساس صحبت‌های اشرف‌سمنانی، حمل‌و‌نقل مواد معدنی گران است. اما ارزان‌ترین حمل‌و‌نقل برای مواد معدنی، حمل‌و‌نقل از طریق آب و قطار است که ایران در این زمینه خیلی فعال نیست. او گفت: برای صادرات محصولات معدنی به کشورهای دورتر و بدست آوردن بازارهای جهانی بیشتر باید حمل‌و‌نقل ریلی و راه‌آهن توسعه پیدا کند. چرا که جاده‌ها کشش ندارند. البته نه تنها برای صادرات به کشورهای خارجی، حتی جاده‌های کشور برای حمل‌و‌نقل داخلی این محصولات معدنی هم کشش ندارند. به هرحال مواد معدنی مانند سیمان حجیم هستند. بنابراین جابه جایی آن‌ها از منطقه معدنی به منطقه صنعتی مهم است. اشرف‌سمنانی همچنین تاکیدکرد: علاوه بر صادرات محصولات، در بعضی کشورها می‌توان خدمات مهندسی ارائه داد. خدمات مهندسی ایران با تجربه و ماهر است. در بعضی محصولات مانند فولاد، ایران 50 سال دانش و تجربه دارد. ایران می‌تواند در بعضی پروژه‌های ساختمانی ئی‌پی‌سی و مشارکت انجام دهد. او همچنین گفت: ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت و خدمات فنی و مهندسی صادر کند. شرکت‌های ساختمانی می‌توانند به طور کامل پروژه‌هایی را اجرا کنند. توان بخش خصوصی بالا رفته است. این شرکت‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف هم مشارکت داشته باشند. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین ادامه داد: درزمینه تجهیزات به‌جز یکسری تجهیزات خاص در تجهیزات ویژه کشش نداریم. البته اصولاً هم در پروژه‌های خارجی، تمام تجهیزات از یک کشور تهیه نمی‌شود. بنابراین بااین‌حال ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت کند.سایر اخبار

ضرورت ایجاد فضای شفاف برای مزایده معادن

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌‌معدنی کشور از فضای شفاف برای مزایده معادن خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد برنامه وزارت صمت برای حمایت از بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه اعلام کرد؛ جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

نقشه‌های شناسایی و پیجویی مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان درباره فعالیت‌های اکتشافی گفت: در راستای طرح‌های اکتشافی استان، شناسایی و پی‌جویی پتانسیل‌های معدنی استان لرستان با توان کارشناسی و مالی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استان آغاز شده است.

امور معادن باید همچون گذشته سیر صعودی را طی کند/ ایثار و از خودگذشتگی هنگام حوادث در بخش معدن جلوه گر می شود

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: امیدوارم بتوانم با همکاری همه اساتید و دست‌اندرکاران بخش معدن شرایطی را فراهم کنیم که این حوزه سیر صعودی را همچون گذشته طی کند و به آن جایگاهی که لیاقتش را در کشور دارد، برسد.

استعفای معاون معدنی وزیر صمت تایید شد

نامه استعفای اسماعیلی تایید شده، اما هنوز به طور رسمی این موضوع اطلاع رسانی نشده است.

وزیر صنعت:در صورت رفع تحریم‌ها نیز از حمایت از تولید داخل دست نمی‌کشیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست وزارت صنعت تقویت تولید داخل است و حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، از این سیاست، دنباله‌روی خواهد کرد.

رشد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صمت در لایحه بودجه ۱۴۰۰

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد ۴/۴۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال گذشته خبر داد.

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط چقدر تسهیلات گرفتند؟

بر پایه آمارهای اعلامی وزارت صنعت معدن و تجارت، طی ۲۲ ماه گذشته منتهی به پایان آذرماه ۹۹، بابت تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای «اقتصاد مقاومتی» ۷۵ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

نقش ۷ تا ۸ درصدی بخش زمین‌شناسی در تولید ناخالص ملی کشور/ خام‌فروشی ناشی از عدم شناخت مواد معدنی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می‌شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم سرور پایه و اکتشاف سیستماتیک در استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به استان اصفهان گفت: هدف از این سفر همکاری گسترده میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با استان‌ اصفهان برای رونق‌بخشی به فعالیت‌های زمین‌شناسی در حوزه زیرساخت و بررسی فرونشست و اکتشاف جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولادی استان است.

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.