توانایی ایران در مدیریت پروژه‌های معدنی خارج از کشور

عصر اقتصاد: ایران باید به بازارهای جهانی توجه داشته باشد. این توجه می‌تواند بخش‌ها و حوزه‌های مختلفی را شامل شود؛ از جمله معدن و صنعت گرفته تا خدمات. رضا اشرف‌سمنانی، رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی درباره بازارهای مورد هدف ایران در حوزه معدن گفت: سیاست کشور این است که مواد خام معدنی صادر نشود. به همین منظور هم بهتر است محصولات به سمت نهایی شدن با ارزش افزوده بالاتر برود. یعنی به جای اینکه فولاد صادر کنیم، خودرو صادر کنیم. این محصولات نهایی بالاتر با ارزش افزوده بالاتر را می‌شود به کشورهای اروپایی هم صادر کرد. به گفته اشرف سمنانی، ایران از نظر کیفیت محصولات مشکلی ندارد و می‌تواند محصولاتش را به کشورهای مختلف دنیا صادر کند. او ادامه داد: تنوع مواد معدنی بالا است، اما کشورهای هدف در بعضی از زمان‌ها، می‌تواند خاص باشد. به عبارتی سنگ آهن صادر می‌شود، اما بازارش دائمی نیست. چرا که سنگ آهن به مصرف داخل می‌رسد. اما به طور مثال برای مس این گونه نیست. میزان تولید مس کشور بیشتر از مصرف است و می‌توان این محصول را به کشورهای اروپایی و منطقه صادر کرد. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین اضافه کرد: انواع فولاد هم از نوع آلیاژی آن را را می‌توان به طور خاص به اروپا صادر کرد. اما منطقه شمال آفریقا و منا چون اصولاً کشورهایی صنعتی نیستند، صادرات این محصولات به آنجا صورت نمی‌گیرد. علاوه‌بر این، بعضی از محصولات معدنی ایران هم بازار خاص دارند. به طور مثال صادرات روی و کرومیت به چین و روسیه انجام می‌شود. بنابراین باید در نظر گرفت که صادرات کالاها را باید طبقه‌بندی کرد و در آن‌ها تقسیم‌بندی صورت بگیرد. صدها ماده معدنی در کشور وجود دارد. باید برنامه‌ریزی شود که کدام ماده به کدام منطقه صادر شود. براساس صحبت‌های اشرف‌سمنانی، حمل‌و‌نقل مواد معدنی گران است. اما ارزان‌ترین حمل‌و‌نقل برای مواد معدنی، حمل‌و‌نقل از طریق آب و قطار است که ایران در این زمینه خیلی فعال نیست. او گفت: برای صادرات محصولات معدنی به کشورهای دورتر و بدست آوردن بازارهای جهانی بیشتر باید حمل‌و‌نقل ریلی و راه‌آهن توسعه پیدا کند. چرا که جاده‌ها کشش ندارند. البته نه تنها برای صادرات به کشورهای خارجی، حتی جاده‌های کشور برای حمل‌و‌نقل داخلی این محصولات معدنی هم کشش ندارند. به هرحال مواد معدنی مانند سیمان حجیم هستند. بنابراین جابه جایی آن‌ها از منطقه معدنی به منطقه صنعتی مهم است. اشرف‌سمنانی همچنین تاکیدکرد: علاوه بر صادرات محصولات، در بعضی کشورها می‌توان خدمات مهندسی ارائه داد. خدمات مهندسی ایران با تجربه و ماهر است. در بعضی محصولات مانند فولاد، ایران 50 سال دانش و تجربه دارد. ایران می‌تواند در بعضی پروژه‌های ساختمانی ئی‌پی‌سی و مشارکت انجام دهد. او همچنین گفت: ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت و خدمات فنی و مهندسی صادر کند. شرکت‌های ساختمانی می‌توانند به طور کامل پروژه‌هایی را اجرا کنند. توان بخش خصوصی بالا رفته است. این شرکت‌ها می‌توانند در زمینه‌های مختلف هم مشارکت داشته باشند. رییس اتحادیه حفاران غیرنفتی همچنین ادامه داد: درزمینه تجهیزات به‌جز یکسری تجهیزات خاص در تجهیزات ویژه کشش نداریم. البته اصولاً هم در پروژه‌های خارجی، تمام تجهیزات از یک کشور تهیه نمی‌شود. بنابراین بااین‌حال ایران می‌تواند پروژه‌های مختلفی را مدیریت کند.سایر اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

متن کامل سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس در 1 فروردین 1396

رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای امسال را سال اقتصاد مقومتی، تولید و اشتغال نامیدند. با توجه به این نام گذاری اهم مسئولیت های مدیران کشور باید رفع مشکل بیکاری باشد.

مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 96 تمدید شد

طبق مصوبه مجلس، مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17 اردیبهشت 87 و اصلاحات بعدی آن تا پایان سال 96 تمدید شد. مأخذ مالیات بر ارزش افزوده، ارزش نهایی محصول برای مصرف نهایی است.

روش دریافت مالیات ارزش افزوده تغییر می کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بازار بدهی فرصتی برای طرح‌های عمرانی است، بیان کرد: دولت‌ها دو نوع کسری بودجه دارند که یک نوع کسری بودجه جاری به دلیل ضعف در وصول مالیات‌ها وجود دارد که ناشی از ناکارایی زیاد دستگاه‌های اجرایی است.