بررسی چالش های مالی در حوزه صنعت و معدن
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، فرشاد مومنی روز پنجشنبه در نشست بررسی چالش های مالی و بانکی در حوزه صنعت و معدن که به همت خانه صنعت و معدن استان یزد برگزار شد، افزود: از سال 1368 تاکنون با یک پدیده شگفت انگیز به نام پارادوکس نقدینگی مواجه بوده ایم، در حالی که نقدینگی در کشور افزایش یافته اما کمبود نقدینگی در بخش تولید و نقدینگی های نامرتبط مهمترین پیامد منفی این پدیده بوده است.
وی اضافه کرد: علت عمده این نقدینگی های نامرتبط ناشی از قدرت غیرمولدهای سازمان یافته ای است که به دلیل آگاهی به منافعشان، مقابل مردم ایستاده و در زمان تصمیم گیری و تخصیص اعتبارات کشور وارد می شوند.
مومنی ادامه داد: در این زمان و با توجه به این اتفاقات تصمیم گیری ها به سمت 'شوک گردانی' و رفع شوک ها شده در نتیجه زمینه ایجاد رانت را در کشور فراهم کرده، پیشنهاد این است که به جای شوک گردانی باید منطق رفتاری را شناسایی و در بزنگاه ها تصمیم صحیح و مناسب گرفته شود.
وی تصریح کرد: اگر امروز اقتصاد کشور وضعیت خوبی ندارد معنی آن این است که بخش های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هم حال و روز خوشی ندارند و در واقع همه مسائل کشور به هم وابسته است، در این فضا دولت باید به دنبال ارتباط صمیمانه با تولیدکنندگان منتقد برای حل مشکلات کلان کشور باشد و از سوی دیگر تولیدکنندگان منتقد هم باید بر مبنای صدق با دولت تعامل کنند.
مومنی گفت: بر اساس تحقیقاتی که در 20سال گذشته انجام شده سرنوشت بنگاه های اقتصادی کشور متاثر از اتفاقات و برنامه ها ملی در حوزه اقتصاد بوده بنابر این باید تلاش شود مسائل اقتصادی و مالی در قالب مباحث علمی، دانشگاهی و از طریق موسسات تحقیقاتی بررسی و راه حل برای آنها ارائه شود.
وی در خصوص حساسیت های امسال عرصه اقتصادی کشور یادآور شد: این موضوع به دلیل انتخابات پیش رو نیست بلکه به دلیل تصمیم گیری نظام درباره برنامه های میان مدت و پنج سال آینده کشور است بنابر این هیچ استانی نباید از در خصوص تصمیم گیری ها غفلت کند این در حالی است که نخبگان برخی استان ها، مسائل ملی را مسائل تهرانی ها تلقی می کنند و در نتیجه به سرنوشت استان خود در تصمیم سازی های آینده توجه نمی کنند.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر علمی و هدفمند کردن تصمیم های اقتصادی گفت: افزایش دانشکده های اقتصاد چرا کمکی به بهبود وضعیت این بخش نکرده چون فهم نظری در کشور ما ضعیف بوده و همیشه به دنبال آزمون و خطا هستیم در حالی که بیش از هر چیز نیازمند فهم عالمانه از مسائل اقتصادی هستیم.
مومنی در خصوص گزارش های رسمی و مقایسه ای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره سطح کارایی دولت احمدی نژاد و خاتمی گفت: این پژوهش 10یافته داشته که یکی از آن نشان می دهد که در دوره احمدی نژاد برای دستیابی به هر واحد رشد تولید ناخالص ملی حدود 500 درصد دلار بیشتر نسبت به هشت سال قبل خرج شده است.
وی اضافه کرد: از این پژوهش می توان فهمید که مفهوم نظری در دو دوره چقدر متفاوت بوده و در دوره خاتمی به علم بهای بیشتری داده شده و در واقع به دلیل بهتر بودن ذخیره دانایی در آن دوره کارنامه بهتری را شاهد هستیم.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: اگر تصمیم های غیرعالمانه نبود در سفرهای استانی تصمیم های ناگهانی که اثرات آنها امروز هم بر کشور سایه افکنده گرفته نمی شد.
مومنی تاکید کرد: از این رو اگر در ایران به دور از مسائل حزبی، باندی و گروهی و با تکیه بر علم در تصمیم گیری ها و تخصیص اعتبارات پیش رویم گرفتاری های امروز و بی برنامگی ها را نخواهیم داشت که این امر نیازمند مجاهدت علمی همه بخش ها در کنار دولت است.
در این نشست جمعی از مدیران و کارشناسان بخش خصوصی فعال در حوزه صنعت و معدن استان یزد حضور داشتند. 


سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.