وضعیت فعلی صنعت و معدن مناسب نیست

به گزارش تابناک رضوی، حمید گرمابی اظهار داشت: یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی خصوصی‌سازی است زیرا بخش خصوصی با مشکلات بهتر کنار می‌آید، همچنین در کمیسیون صنعت و معدن با نگاه خاصی که وجود دارد مشکلات مطرح و جمع بندی می‌شود و هدف اصلی این است که مشکلات را از سر راه بخش خصوصی برداریم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی صنعت و معدن مناسب نیست، خاطرنشان کرد: صنعت فعلی با ظرفیت زیر 50 درصد در حال فعالیت است و تحریم‌ها نیز تاثیرات زیادی بر این حوزه داشته و باید دولت و وزارتخانه‌ها همکاری کنند تا به تدریج با اجرای اصل 44 به بخش خصوصی واقعی بیفزاییم و از دولتی کم کنیم.

وی با بیان اینکه صنعت نیاز به کمک بیشتر برای خروج از رکود دارد، افزود: در راستای کمک به صنعت برای خروج از رکود باید چتر مالیاتی گسترده‌تر شود و نرخ‌های مالیات کارمندان و تولیدکنندگان کاهش یابد و مالیات بین همه صنوف عادلانه تقسیم شود.

گرمابی ادامه داد: نرخ بهره برای تولید در حوزه صنعت و معدن گران است اگرچه مقداری بهبود پیدا کرده اما هنوز جزو بالاترین نرخ‌ها است، همچنین باید با سایر کشورها در صادرات رقابت کنیم که برای این امر باید هزینه‌ها پایین بیاید.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در شرایط رکود بیمه‌ها باید سهم تولید کنندگان را کاهش دهند، یکی از مشکلات در حوزه صنعت بهینه سازی تکنولوژی جدید است زیرا کار کردن با ماشین آلات قدیمی انرژی بیشتری مصرف می‌کند و اگر دولت و بانک‌ها در تامین سرمایه کمک کنند و تحریم‌ها نیز رفع شود وضعیت بهتری در صنعت داریم.

وی با بیان اینکه همه واحدهای صنعتی باید به سمت بهینه سازی مصرف انرژی بروند، افزود: اصل 44 قانون اساسی که مربوط به خصوصی سازی است خوب اجرا نشده و امیدواریم با واگذاری به قیمت واقعی به بخش خصوصی و استفاده از توانمندی های این بخش شاهد شکوفایی صنعت باشیم.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دیدگاه نمایندگان مجلس این است که اختیارات استان ها باید افزایش یابد زیرا هر استان بهتر در جریان هزینه ها و منابع خودش است.

گرمابی با اشاره به اهمیت صنعت و معدن در اقتصاد مقاومتی عنوان کرد: برای خروج از رکود در حوزه صنعت و معدن راهکارهایی مانند کاهش مشکلات بانکی و تقویت سرمایه گذاری داخلی و خارجی با رعایت مباحث مربوط به در آمد های نفتی وجود دارد، زیرا برای سرمایه گذاری باید نرخ ارز حقیقی باشد.

منبع: تسنیمسایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.