دولت ۹ هزار میلیارد تومان به بخش تولید بدهکار است
رئیس خانه صنعت و معدن کشور گفت: درحالی‌که دولت 9 هزار میلیارد تومان به صنایع بدهکار است تولید باید تسهیلات با سود بالای 20 درصد از بانک‌ها بگیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت و معدن کشور در گفتگو با پرستوها، اظهار داشت: تنها با تسهیلات به تولیدکنندگان مشکل حل نمی‌شود زیرا سالیانه هزینه بالایی را صنایع باید برای پرداخت ارزش‌افزوده انجام دهند.

وی تصریح کرد: زمانی که دولت ۹ هزار میلیارد تومان به بخش تولید بدهکار است و نمی‌پردازد این بنگاه ناچار است به سراغ بانک‌ها برود، از دولت طلبکار است اما باید به دنبال گرفتن بهره‌های بالای ۲۰ درصد برود.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور ادامه داد: در این شرایط موفق‌ترین بنگاه‌های تولیدی اگر یک سال در همین روند قرار بگیرد دچار صدمات جبران‌ناپذیری می‌شود.

سهل‌آبادی افزود: یکی از مشکلات بخش تولید طلب از دولت است که دولت طلب خود را باقوت تمام می‌گیرد اما بدهی خود را هر وقت خواست پس می‌دهد.

وی عنوان داشت: رقمی که بانک‌ها از صنایع طلب کار هستند عمدتاً از کارخانه‌های دولتی و شبه‌دولتی بوده و شامل صنایع متوسط و کوچک که هیاهویی برای آن راه انداخته‌اند نیست.

کمتر از ۳۰ درصد صنایع تسهیلات رونق تولید را گرفته‌اند

رئیس خانه صنعت و معدن کشور بیان داشت: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری دولت به‌سرعت به میدان آمد و حتی معاون اول رئیس‌جمهور مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی شد و استانداران به همراه روسای سازمان صنعت و معدن هر استان مسئولیت این ستاد در استان‌ها را بر عهده گرفتند خوشبختانه روسای خانه صنعت و معدن و اتاق‌های بازرگانی هم در این ستاد نقش داشتند و بنابراین بود تا واحدهای صنعتی فعال که نیازمند سرمایه هستند حمایت شوند.

وی ادامه داد: دراستان اصفهان ۴ هزار نفر در سایت بهین یاب ثبت‌نام کردند ورقمی که قرار بود به این استان تعلق بگیرد هزار میلیارد تومان بود، آنچه در کشور به‌صورت تصادفی ارزیابی‌شده است نزدیک به ۳۰ درصد و حدود ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به بنگاه‌هایی تولیدی تخصیص داده‌شده است.

سهل‌آبادی ضمن انتقاد از ایجاد آما متناقض از سوی بانک‌ها، گفت: بانک‌ها عنوان می‌کنند بیشتر از میزان تسهیلات تخصیص داده‌شده است زیرا واحد صنعتی که بدهی خود را به‌روز کرده است را هم در آمار بانک قرارگرفته است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور خاطرنشان کرد: دولت در زمان تصویب تسهیلات رونق تولید قرار بود ۵ درصد از آن را به‌صورت یارانه به تسهیلات تعلق دهد که تا این زمان این اقدام انجام‌نشده است و اگر این ۵ درصد اعمال شود سود تسهیلات کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: تمامی قوانین بانکی را برای اعطای تسهیلات در نظر می‌گیرند درحالی‌که اگر بر ماده ۱۴۱ بانک‌ها پافشاری کنند بسیاری از صنایع نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، البته در برخی استان‌ها این بخش مدیریت‌شده است.

روند دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده ناعادلانه است

سهل‌آبادی تأکید داشت: رشد اقتصادی صنایع از سال پیش کمتر شد اما معیار دریافت مالیات رشد اقتصادی استان است که توان پرداخت آن از سوی صنایع وجود ندارد، بخصوص در ارزش‌افزوده که باید از مصرف‌کننده دریافت شود تولیدکننده محصولات خود را یک‌ساله در بازار توزیع می‌کند.

وی بابیان اینکه بسیاری از کارخانه‌های صنعتی به علت بدهی ممنوع‌الخروج شده‌اند و حساب‌های ایشان مسدود شده است، افزود: در ستاد تسهیل پرونده‌های آن‌ها در حال بررسی است ولی واحدهایی را هم داریم که به مشکلات اقتصادی پیش‌آمده معوقه‌هایی که در تسهیلات بانکی داشتند در زندان هستند و خانه صنعت و معدن به دنبال آن است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور افزود: آدم‌های بزرگی در صنعت به علت شرایط اقتصادی، رکود، تحریم و هدفمند کردن یارانه‌ها دچار مسائل جدی هستند، باید دید در این جنگ اقتصاد پیش رو شهدا و اسرایی هم داده می‌شود.

سهل‌آبادی افزود: در جنگ تحمیلی اگر برای شهدا احترام بیشتری قائل می‌شدند و جانبازان خدمات دریافت می‌کنند در جنگ اقتصادی هم باید این همت شود.

وی ادامه داد: در زمان هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بود ۳۰ درصد به صنایع تعلق بگیرد اما ریالی تاکنون پرداخت‌نشده است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور در انتها بیان داشت: صنایع که در ایجاد تحریم‌ها نقشی نداشتند ولی با آغاز تحریم‌ها مسائل بانکی هم تحریم شد و برای جابجایی پول باید چند برابر هزینه می‌کردیم، امنیت مالی را از دست دادیم و همکاران ما گرفتار شرکت‌ها افراد کلاه‌برداری شد.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.