دومین تولید کننده سنگ دنیا در بازارهای جهانی لنگ می زند

به گزارش ماین نیوز، محسن غیاثوند با اشاره به جایگاه صنعت سنگ در کشور و دنیا اظهار داشت: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده و دومین مصرف کننده سنگ در دنیا است.

۱۲ درصد سنگ دنیا در ایران استخراج می شود
وی بابیان اینکه بیش از ۱۲ درصد از سنگ دنیا در ایران استخراج می شود عنوان کرد: همچنین پنج هزار و ۵۰۰ واحد سنگ بری نیز در سطح کشور فعالیت دارند.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه بیش از ۱۷۰ میلیون مترمربع در سال تولید سنگ های ساختمانی در کشور داریم ادامه داد: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده سنگ در دنیا است.
غیاثوند با اشاره به اینکه به واسطه قیمت مناسب و فرهنگ استفاده از سنگ در کشور نیز دومین مصرف کننده سنگ در دنیا هستیم افزود: بیش از ۱۶۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در حوزه صنعت سنگ کشور وجود دارد.

وی با اشاره به فعالیت هزار و ۲۰۰ واحد معدنی و پنج هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری در کشور بیان داشت: بیش از پنج درصد کل صنعت حمل ونقل کشور در بخش جاده ای متعلق به جابجایی مواد اولیه و فرآوری شده صنعت سنگ است.

شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به این آمار یکی از مزیت های مطلق کشور ایران، معادن سنگ های ساختمانی است اگر بتوانیم در شرایط ایده آل مزیت های این صنعت را سازمان دهی و ساماندهی کنیم می تواند جایگزین خوبی برای خیلی از محصولات استراتژیک کشور باشد.

غیاثوند با اشاره به اینکه عمده واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی در کشور مشکلات مشابه ای دارند گفت: در اقتصاد کلان کشور ایرادهای اساسی وجود دارد که صنعت سنگ نیز بخشی از این زیرمجموعه است.

وی بابیان اینکه شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است گفت: اگر مشکلات رفع نشوند و ما نتوانیم مشکلات کشور را در عرصه های کلان اقتصادی حل کنیم به طور طبیعی در بخش ها و زیرمجموعه ها نیز نمی توانیم خیلی امیدوار باشیم.
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات حوزه سنگ کشور بیان داشت: ما در سه بخش معدنی، فرآوری و بازرگانی صنعت سنگ کشور مشکلات زیادی داریم.

صنعت سنگ ایران امکان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد
غیاثوند با اشاره به اینکه در حوزه معدنی و فرآوری سنگ به صورت سخت افزاری در شرایط خوبی هستیم گفت: اما در حوزه بازرگانی و تجارت خارجی مشکلات فراوانی در بخش صنعت سنگ داریم.

وی ادامه داد: ما به عنوان کانون سنگ ایران این شرایط را قبول نداریم و معتقدیم با توجه به ظرفیت هایی که داریم اگر بخواهیم در بازارهای جهانی جایی برای حضورداشته باشیم باید به طور حتم در حوزه بازرگانی نیز بتوانیم اقدامات خوب و شایسته ای را انجام دهیم.

وی در ادامه بابیان اینکه سیاست گذاران و مجریان ما تنها با نگاه تولید برای داخل کشور واحدهای فرآوری را ایجاد کرده اند و ما نیز دومین مصرف کننده در حوزه سنگ هستیم ادامه داد: این امر موجب شده که ما نتوانیم در بازارهای جهانی جایگاه لازم را پیدا کنیم و بازارها و کنسرسیوم های بزرگ صنعت سنگ در دنیا امکان رقابت را از واحدهای ما به صورت انفرادی گرفته است.

عقیم ماندن ظرفیت های حوزه سنگ با ایجاد نشدن پایانه های صادراتی
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه در این راستا ما به دولت نهم، دهم و یازدهم پیشنهاد ایجاد پایانه های صادراتی در مناطقی که واحدهای سنگ بری وجود دارد را دادیم گفت: این پایانه های صادراتی را ما طراحی کردیم و به عنوان پایلوت در شهرستان های خرم آباد و دورود پیش بینی کردیم و مصوبه دولت نیز برای آن ها گرفته شد.

غیاثوند بابیان اینکه ایجاد این پایانه ها نیاز به کار زیرساختی دارد و دولت باید در این زمینه حضورداشته باشد گفت: همچنین الزامات پایانه های صادراتی آن قدر سخت گیرانه بوده متأسفانه تا به امروز موفق به ایجاد این پایانه های صادراتی نشده ایم.
وی بابیان اینکه واحدهای ما در حوزه سنگ توان رقابت با واحدهای تولیدی صنعت سنگ دنیا را ندارند گفت: با ایجاد این پایانه ها واحدها اقدام به تشکیل کنسرسیوم هایی می کنند که در آنجا نقش برند سازی، ممیزی، بازاریابی و بازار سازی را به عهده می گیرند و با یک برند مشخص در هر شهرستان و استانی شروع به فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد این پایانه های صادراتی واحدهای فرآوری با فراغ بال و حوصله بیشتری صرفاً به تولید محصولات خود می پردازند و بخش بازرگانی نیز کارهای بازرگانی و حضور در بازارهای جهانی را به عهده می گیرد.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه اگر به بخش بازرگانی که اصل و اساس قضیه بوده نتوانیم توجه کنیم درواقع همه ظرفیت ها در حوزه معدنی و فرآوری را عقیم کرده ایم گفت: در این راستا ایجاد پایانه های صادراتی سنگ یکی از ضرورت ها برای صنعت سنگ بوده و معتقدیم که اگر این ضرورت را نتوانیم عملیاتی کنیم در حوزه های دیگر نیز کاری نمی توانیم انجام دهیم.سایر اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

متن کامل سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس در 1 فروردین 1396

رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای امسال را سال اقتصاد مقومتی، تولید و اشتغال نامیدند. با توجه به این نام گذاری اهم مسئولیت های مدیران کشور باید رفع مشکل بیکاری باشد.

مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 96 تمدید شد

طبق مصوبه مجلس، مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17 اردیبهشت 87 و اصلاحات بعدی آن تا پایان سال 96 تمدید شد. مأخذ مالیات بر ارزش افزوده، ارزش نهایی محصول برای مصرف نهایی است.

روش دریافت مالیات ارزش افزوده تغییر می کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بازار بدهی فرصتی برای طرح‌های عمرانی است، بیان کرد: دولت‌ها دو نوع کسری بودجه دارند که یک نوع کسری بودجه جاری به دلیل ضعف در وصول مالیات‌ها وجود دارد که ناشی از ناکارایی زیاد دستگاه‌های اجرایی است.