دومین تولید کننده سنگ دنیا در بازارهای جهانی لنگ می زند

به گزارش ماین نیوز، محسن غیاثوند با اشاره به جایگاه صنعت سنگ در کشور و دنیا اظهار داشت: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده و دومین مصرف کننده سنگ در دنیا است.

۱۲ درصد سنگ دنیا در ایران استخراج می شود
وی بابیان اینکه بیش از ۱۲ درصد از سنگ دنیا در ایران استخراج می شود عنوان کرد: همچنین پنج هزار و ۵۰۰ واحد سنگ بری نیز در سطح کشور فعالیت دارند.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه بیش از ۱۷۰ میلیون مترمربع در سال تولید سنگ های ساختمانی در کشور داریم ادامه داد: ایران بعد از کشور چین دومین تولیدکننده سنگ در دنیا است.
غیاثوند با اشاره به اینکه به واسطه قیمت مناسب و فرهنگ استفاده از سنگ در کشور نیز دومین مصرف کننده سنگ در دنیا هستیم افزود: بیش از ۱۶۰ هزار نفر اشتغال مستقیم در حوزه صنعت سنگ کشور وجود دارد.

وی با اشاره به فعالیت هزار و ۲۰۰ واحد معدنی و پنج هزار و ۵۰۰ واحد فرآوری در کشور بیان داشت: بیش از پنج درصد کل صنعت حمل ونقل کشور در بخش جاده ای متعلق به جابجایی مواد اولیه و فرآوری شده صنعت سنگ است.

شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: با توجه به این آمار یکی از مزیت های مطلق کشور ایران، معادن سنگ های ساختمانی است اگر بتوانیم در شرایط ایده آل مزیت های این صنعت را سازمان دهی و ساماندهی کنیم می تواند جایگزین خوبی برای خیلی از محصولات استراتژیک کشور باشد.

غیاثوند با اشاره به اینکه عمده واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی در کشور مشکلات مشابه ای دارند گفت: در اقتصاد کلان کشور ایرادهای اساسی وجود دارد که صنعت سنگ نیز بخشی از این زیرمجموعه است.

وی بابیان اینکه شرایط عمومی اقتصادی کشور بغرنج و نگران کننده است گفت: اگر مشکلات رفع نشوند و ما نتوانیم مشکلات کشور را در عرصه های کلان اقتصادی حل کنیم به طور طبیعی در بخش ها و زیرمجموعه ها نیز نمی توانیم خیلی امیدوار باشیم.
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ ایران و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به مشکلات حوزه سنگ کشور بیان داشت: ما در سه بخش معدنی، فرآوری و بازرگانی صنعت سنگ کشور مشکلات زیادی داریم.

صنعت سنگ ایران امکان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد
غیاثوند با اشاره به اینکه در حوزه معدنی و فرآوری سنگ به صورت سخت افزاری در شرایط خوبی هستیم گفت: اما در حوزه بازرگانی و تجارت خارجی مشکلات فراوانی در بخش صنعت سنگ داریم.

وی ادامه داد: ما به عنوان کانون سنگ ایران این شرایط را قبول نداریم و معتقدیم با توجه به ظرفیت هایی که داریم اگر بخواهیم در بازارهای جهانی جایی برای حضورداشته باشیم باید به طور حتم در حوزه بازرگانی نیز بتوانیم اقدامات خوب و شایسته ای را انجام دهیم.

وی در ادامه بابیان اینکه سیاست گذاران و مجریان ما تنها با نگاه تولید برای داخل کشور واحدهای فرآوری را ایجاد کرده اند و ما نیز دومین مصرف کننده در حوزه سنگ هستیم ادامه داد: این امر موجب شده که ما نتوانیم در بازارهای جهانی جایگاه لازم را پیدا کنیم و بازارها و کنسرسیوم های بزرگ صنعت سنگ در دنیا امکان رقابت را از واحدهای ما به صورت انفرادی گرفته است.

عقیم ماندن ظرفیت های حوزه سنگ با ایجاد نشدن پایانه های صادراتی
رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران با تأکید بر اینکه در این راستا ما به دولت نهم، دهم و یازدهم پیشنهاد ایجاد پایانه های صادراتی در مناطقی که واحدهای سنگ بری وجود دارد را دادیم گفت: این پایانه های صادراتی را ما طراحی کردیم و به عنوان پایلوت در شهرستان های خرم آباد و دورود پیش بینی کردیم و مصوبه دولت نیز برای آن ها گرفته شد.

غیاثوند بابیان اینکه ایجاد این پایانه ها نیاز به کار زیرساختی دارد و دولت باید در این زمینه حضورداشته باشد گفت: همچنین الزامات پایانه های صادراتی آن قدر سخت گیرانه بوده متأسفانه تا به امروز موفق به ایجاد این پایانه های صادراتی نشده ایم.
وی بابیان اینکه واحدهای ما در حوزه سنگ توان رقابت با واحدهای تولیدی صنعت سنگ دنیا را ندارند گفت: با ایجاد این پایانه ها واحدها اقدام به تشکیل کنسرسیوم هایی می کنند که در آنجا نقش برند سازی، ممیزی، بازاریابی و بازار سازی را به عهده می گیرند و با یک برند مشخص در هر شهرستان و استانی شروع به فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: در صورت ایجاد این پایانه های صادراتی واحدهای فرآوری با فراغ بال و حوصله بیشتری صرفاً به تولید محصولات خود می پردازند و بخش بازرگانی نیز کارهای بازرگانی و حضور در بازارهای جهانی را به عهده می گیرد.

رئیس هیئت مدیره کانون سنگ و عضو کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران بابیان اینکه اگر به بخش بازرگانی که اصل و اساس قضیه بوده نتوانیم توجه کنیم درواقع همه ظرفیت ها در حوزه معدنی و فرآوری را عقیم کرده ایم گفت: در این راستا ایجاد پایانه های صادراتی سنگ یکی از ضرورت ها برای صنعت سنگ بوده و معتقدیم که اگر این ضرورت را نتوانیم عملیاتی کنیم در حوزه های دیگر نیز کاری نمی توانیم انجام دهیم.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.