فروش ماشین‌آلات قسطی به معدنکاران

ماین نیوز: تسهیلات بانکی برای معدنکاران نرخ بالایی دارد و از نظر اقتصادی برای آنها به صرفه نیست و به طور کلی هزینه عملیات معدنی را بالا می‌برد.

از طرفی بوروکراسی اداری طولانی برای اخذ این تسهیلات مانع دیگری برای تمایل معدنکاران برای گرفتن این تسهیلات است. هرچند موارد دیگری همچون نداشتن چک برگشتی و معوقات بانکی واجد شرایط بودن معدنکاران را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. همچنین سپرده وثیقه بانکی به این مسئله اضافه شده که باعث شده مسیر دریافت تسهیلات بانکی را برای معدنداران دشوار کند. این در حالی است که معدنکار برای تامین ماشین‌آلات و تجهیزات به اعتبار نیاز دارد و نمی‌تواند فعالیت خود را تا زمان وصول تسهیلات متوقف کند یا به تاخیر بیندازد.

از این رو اگر تولیدکنندگان تجهیزات به جای پول نقد محصولات خود را به صورتی اقساط در اختیار معدنکاران قرار دهند نقش بانک در تامین اعتبار حذف خواهد شد. این سیاستی است که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن پیش گرفته تا تولیدکنندگان ماشین‌آلات مورد نیاز معدنکاران را تهیه کنند و صندوق به جای صدور ضمانتنامه برای بانک، آن را برای تامین‌کنندگان تجهیزات صادر کند. به همین منظور این صندوق تاکنون با یکی از تولیدکنندگان ماشین‌آلات معدنی قرارداد بسته و با چند شرکت دیگر در حال مذاکره است.

تعامل معدنکار و تامین‌کننده ماشین‌آلات باعث شده قیمت تمام شده ماشین‌آلات کمتر از زمانی باشد که به واسطه تسهیلات بانکی فراهم می‌شود. از طرف دیگر بوروکراسی اداری در اجرای این برنامه‌ها حذف می‌شود. از نظر خدماتی که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن تفاوتی وجود ندارد، چراکه هزینه‌های که معدنکاران بابت این ضمانتنامه به صندوق پرداخت می‌کند همان هزینه بوده که برای ضمانتنامه بانک از معدنکاران اخذ می‌شود و در قبال آن پروانه معدنکاران به عنوان وثیقه نزد صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادن تا پایان اقساط باقی خواهد ماند.

* مهرداد احمد شعربافی
معاون مالی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری معادنسایر اخبار

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی سال ۱۳۹۸ را سال «رونق تولید» نامگذاری کردند

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

طبق لایحه بودجه اعلام شده برای سال ۹۸، شش میلیارد و ۷۹۰ میلیون تومان برای تامین سرمایه صندوق‌های بخش صنعت و معدن در نظر گرفته شده است.

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

حقوق دولتی سال 1397 مواد معدنی معادن

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

۱۱ تغییر عمده قانون جدید چک که موجب اعتباربخشی بیشتر به این ابزار پرداخت شده

متن کامل سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس در 1 فروردین 1396

رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای امسال را سال اقتصاد مقومتی، تولید و اشتغال نامیدند. با توجه به این نام گذاری اهم مسئولیت های مدیران کشور باید رفع مشکل بیکاری باشد.

مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال 96 تمدید شد

طبق مصوبه مجلس، مدت اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 17 اردیبهشت 87 و اصلاحات بعدی آن تا پایان سال 96 تمدید شد. مأخذ مالیات بر ارزش افزوده، ارزش نهایی محصول برای مصرف نهایی است.

روش دریافت مالیات ارزش افزوده تغییر می کند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه بازار بدهی فرصتی برای طرح‌های عمرانی است، بیان کرد: دولت‌ها دو نوع کسری بودجه دارند که یک نوع کسری بودجه جاری به دلیل ضعف در وصول مالیات‌ها وجود دارد که ناشی از ناکارایی زیاد دستگاه‌های اجرایی است.