رونق سبز، صادرات سفید، شیرینی ارزش‌افزوده

استخراج سالانه بیش از ۲۷ هزار و ۵۰۰ هزار تن معدنی از ۵۳۰ هزارتن ذخیره قطعی سنگ مرمر باعث شده ۱۰ پروانه بهره‌برداری در این زمینه از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان صادر شود تا این معادن به همراه واحدهای فرآوری برای بیش از ۳۷۰ نفر فرصت شغلی ایجاد کنند..
زیبایی سنگ مرمر باعث رونق استخراج و بازار آن در داخل و خارج از کشور شده که بیشترین موارد استفاده آن در بخش‌های قابل‌توجهی از سازه‌های ساختمانی به ویژه اماکن مقدس است. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تاکنون ۱۰معدن مرمر از سازمان صنعت، معدن و تجارت برای استخراج سالانه ۲۷ هزار تن از ذخیره قطعی ۵۳۰ هزار تنی آن پروانه بهره‌برداری دریافت کرده‌اند، اظهار کرد: سنگ‌های مرمر استان دارای درجه‌بندی از ۳ تا ممتاز هستند که استخراج آنها برای بیش از ۱۲۰ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است. معدن «بابا شوران» به عنوان بزرگترین معدن مرمر کردستان با ذخیره قطعی ۱۸۰ هزار تنی، سالانه استخراج بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ تن سنگ مرمر ممتاز به منظور صدور محصول به بازارهای هدف را تجربه می‌کند. مهدی مرادی با بیان این مطلب ابراز کرد: از ۱۰ معدن مرمر دارای پروانه بهره‌برداری، ۹ معدن آن در شهرستان‌های «قروه» و «دهگلان» استقرار دارند که ۹۰ درصد اشتغال موجود در کل معادن را نیز به خود اختصاص می‌دهند. واحدهای فرآوری کانی‌های معدنی برای ایجاد ارزش‌افزوده و جلوگیری از خام‌فروشی نقش بسزایی را برعهده دارند. مرادی با پرداختن به این موضوع افزود: هم‌اکنون بیش از ۳۰ کارگاه تولید مصنوعات سنگی در استان از سازمان صنعت، معدن و تجارت مجوز فعالیت دریافت کرده‌اند که در مجموع توانسته‌اند برای بیش از ۲۵۰ نفر به صورت مستقیم فرصت شغلی ایجاد کنند. رونق داشتن صادرات سنگ‌های مرمر کردستان به کشورهای هدفی مانند ایتالیا، چین، عراق و... باعث شده ۲۰ درصد مرمرهای استان که از درجه ممتاز برخوردارند روند صادراتی به خود بگیرند. معاون امور معادن و صنایع معدنی کردستان با مهم ارزیابی کردن این امر در کاهش رکود موجود در بازار معادن مرمر استان ابراز کرد: رکود در معادن کردستان مانند سراسر کشور باعث شده تا حد زیادی ظرفیت استخراجی کانی با کاهش همراه شود. البته به دلیل بازار پسندی سنگ مرمر در بازارهای هدف رکود در این معادن از درصد پایین‌تری برخوردار است. با توجه به کاهش برداشت کانی از معادن، تعداد زیادی از معدنداران بر این عقیده هستند که حقوق دولتی دریافتی از آنها نیز باید با کاهش همراه شود، در غیراین صورت پرداخت آن امکان‌پذیر نخواهد بود. به گفته معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با توجه به کاهش ظرفیت برداشت از معادن استان به ویژه معادن مرمر، میزان حقوق دریافتی از صاحبان معادن نیز با کاهش همراه بوده که این امر موجب نارضایتی برخی سازمان‌ها و دستگاه نظارتی کشور شده است. البته این در حالی است که برای حمایت از تولید داخلی و تحقق شعار اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب مشکل زیر سوال رفتن اقدامات سازمان صنعت، معدن و تجارت به منظور کاهش هزینه‌های استخراج و فرآوری در این زمینه است از سوی دستگاه‌های نظارتی را به جان خریده تا معدنی تعطیل نشود.


بهره‌مندی از ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن در معادن
معادن مرمر کردستان از نظر تنوع رنگ و کیفیت در زمره معادن غنی کشور به شمار می‌روند. رییس سازمان نظام مهندسی معدنی کردستان در گفت‌وگو با صمت با بیان این مطلب ابراز کرد: روش‌های استخراجی که هم‌اکنون در کشور برای سنگ‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد به روش سنتی است که با توجه به حساسیت‌هایی که در برداشت سنگ‌های تزئینی وجود دارد، این کانی‌ها بیشتر به صورت استفاده از «سیم برش» استخراج می‌شوند. در آن بین با توجه به ظرافت سنگ مرمر، عبور ماشین‌آلات و تجهیزات روی آنها مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند. بهره‌مندی از واحدهای فرآوری از جمله دستاوردهایی است که می‌تواند علاوه بر افزایش ارزش‌افزوده، از خام‌فروشی کانی‌های معدنی جلوگیری کند. بهروز قادری با تاکید بر این موضوع اظهار کرد: هم‌اکنون استان از چند واحد مدرن فرآوری سنگ‌های تزئینی بهره می‌برد که باعث شده علاوه بر افزایش کیفیت محصول نهایی، کاهش دور ریز و رقابت‌پذیری آنها در بازارهای هدف را به همراه داشته باشد. سنگ مرمر با توجه به ظرافت و تنوع رنگی که دارد بیشترین مصرف را در اماکن مقدس و تولید صنایع تزئینی به خود اختصاص داده است. قادری با اشاره به این موضوع گفت: سنگ‌های بزرگ مرمر در صنایع ساختمانی و مکان‌های مقدس و سنگ‌های کوچک در ساخت انواع مصنوعات سنگی و... استفاده می‌شود و این مهم در استان از رونق مطلوبی برخوردار است. استقرار ماشین‌آلات و تجهیزات مدرن در معادن و واحدهای فرآوری تا حدودی می‌تواند هزینه‌های سنگین استخراج و فرآوری سنگ را با کاهش همراه کند. رییس سازمان نظام مهندسی معدنی کردستان با پرداختن به این مطلب افزود: اینکه گفته می‌شود باید از فناوری‌های جدید در معادن برای کاهش هزینه‌ها و بالا بردن کیفیت محصول استفاده کرد قابل استناد نیست زیرا می‌توان با سنجش میزان حساسیت نوع کانی استخراجی، نوع برداشت را برنامه‌ریزی کرد تا آسیب چندانی به آن وارد نشود.


بی بهره‌بودن معادن از وجود سینه‌کارهای ماهر
رکود حاکم بر صنعت ساختمان‌سازی باعث شده معادن مرتبط با آن دچار چالش‌های اساسی شوند تا به‌اندازه‌ای که بسیاری از آنها اقدام به کاهش ظرفیت‌های استخراجی یا حتی تعطیلی کرده‌اند. عضو هیات مدیره یکی از معادن سنگ مرمر کردستان در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه تاکنون در زمینه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن مرمر استان هیچ گونه کمکی به بخش خصوصی انجام نشده، ابراز کرد: متاسفانه فرسودگی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد استفاده در معادن و بی‌کیفیتی گازوئیل به عنوان سوخت آنها باعث شده هزینه‌های استخراج از معادن با افزایش همراه شود. گازوئیل ارائه شده از سوی شرکت پخش فرآوردهای نفتی کشور به معدنداران از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست. مجید جباری این را گفت و ادامه داد: متاسفانه گازوئیل مورد استفاده در ماشین‌آلات و تجهیزات دارای کیفیت مناسبی نیست و همین امر باعث شده روند استفاده و بهره‌مندی از ماشین‌آلات جدید با مشکل روبه‌رو شود. روند استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات مستهلک در معادن باعث شده بیشتر معدنکاران استان هزینه‌های فراوانی را به منظور نگهداری از آنها متحمل شوند. جباری با پرداختن به این موضوع تصریح کرد: متاسفانه بیشتر ماشین‌آلات مورد استفاده در معادن سنگ‌های مرمر که بیش از ۲۲ سال از عمر آنها می‌گذرد از روش سنتی‌های استفاده می‌شود که این امر شده علاوه بر افزایش میزان دور ریز در این معادن، ارزش‌افزوده و اشتغال موجود در آنها با کاهش همراه شود. البته بی‌بهره بودن معادن سنگ تزئینی استان از وجود سینه‌کارهای ماهر معدنی باعث شده نتوان آن گونه که باید از فناوری‌های روز دنیا در معادن بهره گرفت. این عضو هیات مدیره معدن سنگ مرمر با اشاره به این موضوع ابراز کرد: پیگیری احداث صندوق حمایتی از معدنکاران از جمله برنامه‌های در دست اقدام سازمان صنعت، معدن و تجارت است که می‌تواند علاوه بر افزایش میزان استخراج کانی از معادن، هزینه‌های مازاد ناشی از مشکلات را با کاهش همراه می‌کند. ارائه طرح‌های توجیهی از سوی صاحبان معادن، ارائه تسهیلات ارزان قیمت از سوی بانک‌های عامل، کاهش حقوق دولتی و ارائه سوخت با کیفیت، باید مد نظر مسئولان امر قرار بگیرد. جباری با بیان مشکلات موجود در معادن مرمر استان گفت: در صورتی که بتوان روند واردات برخی ماشین‌آلات و تجهیزات جدید به به استان را هموار کرد به طور حتم می‌توان از باطله‌های سنگ مرمر در تولید صنایع تزئینی استفاده کرد.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.