متن کامل سخنرانی مقام معظم رهبری در مشهد مقدس در 1 فروردین 1396

رهبر انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه ای امسال را سال اقتصاد مقومتی، تولید و اشتغال نامیدند. با توجه به این نام گذاری اهم مسئولیت های مدیران کشور باید رفع مشکل بیکاری باشد. 

متن کامل سخنرانی ایشان در مشهد مقدس به شرح زیر است:

-اولویت دشمن مسائل اقتصادی است، دشمنان جمهوری اسلامی برای اینکه بتوانند اهداف خود را درباره ایران و جمهوری اسلامی محقق کنند، به دنبال راهکارهای اقتصادی یا به بیان بهتر ضربه زدن اقتصادی به ملت ایران هستند.

-هدف دشمن این است که بتواند با فشار اقتصادی ملت ایران را نسبت به جمهوری اسلامی دلسرد و دلزده کند و میان ملت ایران و نظام اسلامی فاصله بیندازد.

-دشمن نادان و بی ایمان ما سال هاست که دارد این تلاش را می کند اما موفق نشده و از این پس هم موفق نخواهد شد.

-راهپیمایی ۲۲ بهمن و جلسات محرم، رمضان، اعتکاف و راهپیمایی اربعین مربوط به یک سلیقه سیاسی نیست، بلکه متعلق به سلایق گوناگون کشور است.

-دشمنان در تبلیغات وسیع خود تلاش می‌کنند تا کمبودهای معیشتی و اقتصادی را به نظام اسلامی نسبت بدهند. آنها می‌خواهند این‌گونه وانمود کنند که نظام اسلامی قادر نبوده و نیست که مشکل اقتصادی ملت ایران را حل کند؛ این حرف خلاف واقع است.

-خدماتی که جمهوری اسلامی به ایران و ملت ایران در این مدت کرده، اگر بخواهیم با قبل از دوران اسلامی یعنی دوران طاغوت مقایسه کنیم، می بینیم که بزرگ و ارزشمند بوده است.

-ضعف‌هایی هم وجود دارد که این ها مربوط به کمبودهای مدیرانی است که در بخش‌های مختلف مشغول به کارند.

-هیچ کشوری به اندازه ایران در دنیا نفت و گاز ندارد، بیخود نیست که قدرت‌های سلطه‌گر مانند آمریکا به ایران چشم طمع دارند. این آرزوی همیشگی آنها بوده و قطعاً این آرزو را به گور خواهند برد.

-صاحبنظران اقتصادی مشکل عمده را در رکود و بیکاری می‌بینند، حق هم با آنهاست.

-در اوایل سال گذشته روی کارگاه‌های کوچک و متوسط تأکید کردم و مسئولین هم 15 هزار میلیارد تومان روی این مسئله بودجه گذاشتند تا 20 هزار کارگاه کوچک را تحرک بدهند و از رکود خارج کنند البته یک مقدار دیر شد اما در هر صورت، انجام شد.

-برخی از شاخص‌ها مانند تورم خوب است که کاهش را نشان می‌دهد اما شاخص بیکاری بنابر آمارهای رسمی خود مسئولان افزایش را نشان می‌دهد. رشد اقتصادی مثبت را نشان می‌دهد اما رشد اقتصادی منفی است.

-در بخش‌هایی مانند نفت پیشرفت و در معدن و مسکن عقب‌رفت داریم.

- یکی از بلاهای اجتماعی و اخلاقی ما، مارک‌های خارجی است که به رخ هم می‌کشیم؛ یک مسابقه‌ای در این باره به راه افتاده است.
می‌توانیم به کمک رونق تولید، جلوی این بلای فرهنگی را بگیریم.

-خواسته ما در درجه اول از ملت این است که همه آحادی که می‌توانند به لحاظ قانونی رأی بدهند، در انتخابات حضور پرشور داشته باشند.

-در امر انتخابات باید مرّ قانون رعایت شود، نتیجه انتخابات ملت هر چه شد، معتبر است.

-من در انتخابات دخالت نمی‌کنم و نمی‌گویم که این را انتخاب کنید یا آن را انتخاب نکنید؛ اما در یکجا در انتخابات دخالت می‌کنم آن هم جایی که کسانی بخواهند در برابر رأی مردم بایستند و رأی مردم را بشکنند.

-هر کسی بخواهد با نتیجه آرای مردم دربیفتد، من در برابرش می‌ایستم.

-در انتخابات 76، 84، 88 و 92 گاهی مقابل چشم مردم بوده و مردم مطلع شدند و گاهی هم مردم مطلع نشدند اما حقیر در جریان قرار گرفتم.

-در همه این سال هایی که آرا شمرده شده، کسانی بودند که می خواستند در مقابل انتخابات بایستند اما در سال 88 آشکار شد و در خیابان ها اردوکشی کردند، اما در دیگر سال ها جور دیگری بوده است.

-نتیجه انتخاب مردم هر چه که هست، باید تحقق پیدا کند.سایر اخبار

تحقق جهش تولید نیازمند نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی

بررسی آمارهای منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای آن است که امسال رشد ۳۰ درصدی برای استخراج از پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال برنامه‌ریزی شده، اما اینکه تحقق این هدف با ماشین‌آلات ۳۰ تا ۴۰ ساله چه میزان قابل تحقق باشد، حال تامل دارد.

تولید 700 دستگاه ماشین آلات معدنی توسط هپکو

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ساخت 700 دستگاه ماشین آلات راهسازی توسط هپکو تا سال آینده انجام خواهد شد و در برنامه بلندمدت ساخت ماشین آلات معدنی توسط این تولیدکننده برنامه ریزی شده است.

برگزاری نمایشگاه تخصصی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته‌گری، متالورژی و تجهیزات وابسته در تبریز

هفدهمین نمایشگاه بین المللی تخصصی صنایع فولاد، معادن، فلزی، ریخته‌گری، متالورژی و تجهیزات وابسته ایران - تبریز در محل نمایشگاه بین‌المللی تبریز برگزار می‌شود.

فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس به زودی شکل می‌گیرد

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ضمن انتقاد از بی‌توجهی ایمیدرو به اکتشاف در سال‌های گذشته، از تشکیل فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس و برگزاری انتخابات هیئت رئیسه این فراکسیون در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

پیش‌بینی وصول ۳۳ میلیارد تومانی حقوق دولتی برای امسال

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حداقل ۳۳ میلیارد تومان حقوق دولتی معادن وصول شود.

نامه رییس اتاق بازرگانی به رییس قوه قضاییه

غلامحسین شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران با ارسال نامه‌ای به سید ابراهیم رئیسی از ابلاغ بخشنامه اخیر قوه قضاییه در مورد خودداری مراجع قضایی از صدور حکم مازاد بر مصوبات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قدردانی کرد

زنجان در تولید سنگ‌های تزئینی، رتبه دوم کشور را دارد

نماینده مردم ماهنشان و ایجرود در مجلس شورای اسلامی گفت: ۳۶ نوع ماده معدنی و در مجموع سالانه ۱۱ میلیون تُن از معادن این استان استخراج می‌شود و زنجان، دومین استان در تولید سنگ‌های تزئینی است.

شرایط سرمایه‌گذاری‌های کلان را باید فراهم کرد

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس با اشاره به ظرفیت‌های مطلوب این استان، خواستار همراهی نمایندگان مردم فارس در مجلس برای فراهم شدن شرایط جذب و انجام سرمایه‌گذاری‌های کلان و احداث واحدهای بزرگ در راستای تولید محصولات رقابت‌پذیر شد.

رئیس جمهور پنج طرح صنعتی و معدنی را افتتاح می کند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از افتتاح پنج طرح صنعتی و معدنی یا سرمایه گذاری ۵هزار و۶۰۰ میلیارد تومان خبر داد.

برنامه وزارت صنعت برای داخلی سازی 3.2 میلیارد دلاری قطعات.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه بومی‌سازی مهمترین دستور کار و ماموریت وزارت صنعت است، گفت: داخلی‌سازی 3.2 میلیارد دلاری قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنعت و معدن کشور جزء اهداف سال جاری است.

مشکلات حوزه سنگ ناشی از نبود قانون قیمت‌گذاری است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: تنگناهای حوزه سنگ ناشی از نبود قانون قیمت‌گذاری در این بخش است.