حق‌الارض محدوده‌های معدنی افزایش یافت
  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش رقم حق‌الارض محدوده‌های معدنی خبر داد و گفت: با افزایش این رقم جلوی بورس بازی‌های محدوده‌های معدنی گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، جعفر سرقینی درهمایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران با اشاره به این‌که بخش معدن کاری ایران هم اکنون از کوچک مقیاسی رنج می برد، گفت:‌ اکتشافات معدنی ما نیز همین وضعیت را دارد و اکتشافات به صورت سیستماتیک انجام نمی شود در همین راستا ما در وزارتخانه از طریق آزادسازی محدوده‌های معدنی قصد داریم بستر اکتشافات سیستماتیک را در کشور فراهم کنیم.

وی افزود: بخش عمده زمین های ما از طریق کاغذ پاره‌هایی در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته و آن‌ها بدون آن که هیچ گونه کار معدنی انجام دهند مدام مجوز سالانه محدوده معدنی خود را تمدید می‌کنند درحالی که طبق قانون این مجوزها باید ابطال شود.

سرقینی با اشاره به اصلاح عدد حق‌الارض محدوده‌های معدنی که به تصویب شورای عالی معادن هم رسیده است گفت:‌درحال حاضر معدن کاران بابت هر کیلومتر مربع از زمینی که برای انجام فعالیت‌های معدنی خود در اختیار می‌گیرند باید رقمی را به خزانه واریز کنند که این رقم تاکنون به ازای هر کیلومتر عدد ناچیز 120 هزار تومان بوده است که با تصمیم جدید این رقم بسیار افزایش یافته است اما چون هنوز ابلاغ نشده عدد آن را اعلام نمی کنم.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در حوزه معدن می‌توانند از طریق مکاتبه با سازمان نظام مهندسی معدن اعتبارنامه‌ای دریافت کنند گفت: این اعتبارنامه یک سال اعتبار خواهد داشت و از طریق آن شرکت ها می توانند در کلیه مزایده‌ها و مناقصه‌های مربوطه شرکت کنند بدون این که دیگر نیازی به ارائه مجوزها و مدارک دیگر باشد. البته ما در مورد نظارت بر این اعتبارنامه‌ها بر کار سازمان نظام مهندسی معدن نظارت می‌کنیم.

وی با بیان این‌که یکی از اقدامات انجام شده در راستای اکتشافات سیستماتیک در کشور واگذاری محدوده سنگان به ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی برای انجام فعالیت‌های اکتشافی بوده است گفت: متاسفانه محدوده‌های معدنی در کشور بسیار نامنظم هستند و در برخی ازمحدوده‌ها جای سوزن انداختن نیست ما حتی محدوده 20 ضلعی در کشور داریم. امیدواریم با افزایش عدد حق‌الارض به ساماندهی و منظم کردن محدوده‌های معدنی کمک کنیم.

سرقینی همچنین از ابطال و سلب صلاحیت حدود 90 پروانه بهره‌برداری معدنی در شش ماهه گذشته خبر داد و گفت: متاسفانه محدوده‌های زیادی بعضا در اختیار افراد صاحب صلاحیت قرار نگرفته و آزادسازی این محدوده‌ها در اولویت کاری وزارت صنعت است.

به گفته معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در قانون معادن ایران هیچ فرقی بین سرمایه‌گذار داخلی و خارجی وجود ندارد و هر کس بتواند ذخیره معدنی را کشف کند مجوز بهره‌برداری از آن با خود کاشف است مگر این که خودش نخواهد.

وی همچنین با انتقاد از تعداد زیاد معادن در کشور گفت: 7600 معدن در کشور داریم اما بسیاری از آن‌ها عملا معدن نیستند. مثلا در یک شهر 300 هزار نفری 50 معدن شن و ماسه وجود دارد که به هیچ وجه این تعداد معدن اقتصادی نیستند.

سرقینی درباره مشکلات بین بخش معدن و محیط زیست نیز گفت: کمیته ماده 24 مکرر تشکیل شده که در آن مجموعه‌ای از نمایندگان دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی نظر نهایی را درباره ادامه فعالیت‌های معدنی مشکل دار یا قطع ادامه فعالیت آن‌ها می‌دهند. بنابراین دیگر از این پس منابع طبیعی و یا محیط زیست به تنهایی نمی‌توانند دستور لغو اجرای پروژه‌های معدنی را بدهند.سایر اخبار

برنامه ریزی راه اندازی ۱۰ هلدینگ سرمایه‌گذاری در صمت

راه اندازی ۷ هلدینگ سرمایه گذاری در بخش صنعت و ۳ هلدینگ در بخش معدن هدفگذاری شده و گام‌های اولیه با اعمال ملاحظات قانونی در این خصوص برداشته شده که به زودی عملیاتی می شود.

۱۴۷ معدن در هفت ماه احیا و فعال سازی شد

- بررسی گزارش هفت ماهه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نشان می‌دهد که از ابتدای امسال، ۱۴۷ معدن در سراسر کشور راه‌اندازی مجدد شد.

وزیر صمت از آزادسازی معادن حبس شده ظرف سه ماه آینده خبر داد.وزیر صمت از آزادسازی معادن حبس شده ظرف سه ماه آینده خبر داد.

امضای ۸۵ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی معدنی در ۱۸ ماه گذشته

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۲۱۹ قرارداد پژوهشی به ارزش ۸۵۰ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های مختلف امضا شد.

توسعه صادرات بخش معدن، قابل دستیابی است

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران گفت: عرضه رقابتی قیمت نهاده‌ها و برداشتن عوارض و محدودیت‌های صادراتی، دو راه حل ساده و قابل دستیابی برای توسعه صادرات در بخش معدن محسوب می شوند.

معدن و صنایع معدنی فلزی در ایران و جهان

امروزه و با وجود بحران‌های فراوان اقتصادی در جهان و تحریم‌های بی اساس بین‌المللی شاهد آن هستیم که معادن و مواد معدنی نه تنها نسبت به دیگر صنایع کم‌ترین آسیب را دیده بلکه همواره حامی اقتصاد و فعالیت‌های صنعتی بوده‌اند.

انجام 300 هزار کیلومتر مربع اکتشافات معدنی در نیمه اول 99/ اجرای پروژه اکتشافات ژئوفیزیک هوایی با مشارکت بخش خصوصی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه‌های شناسایی و پیجویی اکتشافی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در شش ماهه اول سال جهش تولید منجر به جهش اکتشافی در محدوده‌ای بالغ بر 300 هزار کیلومتر مربع خواهد شد که این عدد به میزان 2 برابر هدفگذاری پیش‌بینی شده سال 99، یعنی 150 هزارکیلومتر مربع است.

پرداخت تسهیلات ۶ هزار میلیارد ریالی به واحدها تولیدی

فعال سازی ۲۰ درصد از تعداد معادن غیر فعال در سطح کشور یکی از برنامه اجرایی مورد نظر بخش معدن در سال ۹۹ محسوب می شود که در همین راستا همه مشکلات و مسائل مرتبط با این موضوع احصا و در دستور کار قرار گرفته است.

رشد فروش معدنی ها در بورس؛ 95درصد در شهریور و 50درصد در نیمه نخست 99

ارزش فروش محصولات 74 شرکت زنجیره معدن و صنایع معدنی در بورس ایران،‌ طی ماه شهریور 1399 با جهش 95درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل (98) همراه شد. همچنین فروش این تعداد شرکت در نیمه نخست امسال، رشد بیش از 50درصدی را تجربه کرد.

احیای ۲۰ درصد از معادن غیر فعال کشور در دستور کار وزارت صمت/ ایجاد زمینه پرداخت تسهیلات 6 هزار میلیارد ریالی به واحدها و صنایع معدنی کشور

معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه اجرایی مورد نظر بخش معدن در سال ۹۹ یکی از مهمترین موارد فعال سازی ۲۰ درصد از تعداد معادن غیر فعال در سطح کشور بوده و در همین راستا همه مشکلات و مسائل مرتبط با این موضوع احصا و در دستور کار قرار گرفته است

اعلام اولویت همکاری های معدنی ایران و استرالیا/ گزینه سنگ آهن استرالیا برای طرح های فولاد ساحل

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف های استرالیایی در زمینه های آموزش، اکتشاف، استخراج و تکنولوژی هستیم.