حق‌الارض محدوده‌های معدنی افزایش یافت
  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش رقم حق‌الارض محدوده‌های معدنی خبر داد و گفت: با افزایش این رقم جلوی بورس بازی‌های محدوده‌های معدنی گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار ماین نیوز، جعفر سرقینی درهمایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش معدن ایران با اشاره به این‌که بخش معدن کاری ایران هم اکنون از کوچک مقیاسی رنج می برد، گفت:‌ اکتشافات معدنی ما نیز همین وضعیت را دارد و اکتشافات به صورت سیستماتیک انجام نمی شود در همین راستا ما در وزارتخانه از طریق آزادسازی محدوده‌های معدنی قصد داریم بستر اکتشافات سیستماتیک را در کشور فراهم کنیم.

وی افزود: بخش عمده زمین های ما از طریق کاغذ پاره‌هایی در اختیار عده‌ای خاص قرار گرفته و آن‌ها بدون آن که هیچ گونه کار معدنی انجام دهند مدام مجوز سالانه محدوده معدنی خود را تمدید می‌کنند درحالی که طبق قانون این مجوزها باید ابطال شود.

سرقینی با اشاره به اصلاح عدد حق‌الارض محدوده‌های معدنی که به تصویب شورای عالی معادن هم رسیده است گفت:‌درحال حاضر معدن کاران بابت هر کیلومتر مربع از زمینی که برای انجام فعالیت‌های معدنی خود در اختیار می‌گیرند باید رقمی را به خزانه واریز کنند که این رقم تاکنون به ازای هر کیلومتر عدد ناچیز 120 هزار تومان بوده است که با تصمیم جدید این رقم بسیار افزایش یافته است اما چون هنوز ابلاغ نشده عدد آن را اعلام نمی کنم.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که شرکت‌های علاقه‌مند به فعالیت در حوزه معدن می‌توانند از طریق مکاتبه با سازمان نظام مهندسی معدن اعتبارنامه‌ای دریافت کنند گفت: این اعتبارنامه یک سال اعتبار خواهد داشت و از طریق آن شرکت ها می توانند در کلیه مزایده‌ها و مناقصه‌های مربوطه شرکت کنند بدون این که دیگر نیازی به ارائه مجوزها و مدارک دیگر باشد. البته ما در مورد نظارت بر این اعتبارنامه‌ها بر کار سازمان نظام مهندسی معدن نظارت می‌کنیم.

وی با بیان این‌که یکی از اقدامات انجام شده در راستای اکتشافات سیستماتیک در کشور واگذاری محدوده سنگان به ایمیدرو و سازمان زمین‌شناسی برای انجام فعالیت‌های اکتشافی بوده است گفت: متاسفانه محدوده‌های معدنی در کشور بسیار نامنظم هستند و در برخی ازمحدوده‌ها جای سوزن انداختن نیست ما حتی محدوده 20 ضلعی در کشور داریم. امیدواریم با افزایش عدد حق‌الارض به ساماندهی و منظم کردن محدوده‌های معدنی کمک کنیم.

سرقینی همچنین از ابطال و سلب صلاحیت حدود 90 پروانه بهره‌برداری معدنی در شش ماهه گذشته خبر داد و گفت: متاسفانه محدوده‌های زیادی بعضا در اختیار افراد صاحب صلاحیت قرار نگرفته و آزادسازی این محدوده‌ها در اولویت کاری وزارت صنعت است.

به گفته معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در قانون معادن ایران هیچ فرقی بین سرمایه‌گذار داخلی و خارجی وجود ندارد و هر کس بتواند ذخیره معدنی را کشف کند مجوز بهره‌برداری از آن با خود کاشف است مگر این که خودش نخواهد.

وی همچنین با انتقاد از تعداد زیاد معادن در کشور گفت: 7600 معدن در کشور داریم اما بسیاری از آن‌ها عملا معدن نیستند. مثلا در یک شهر 300 هزار نفری 50 معدن شن و ماسه وجود دارد که به هیچ وجه این تعداد معدن اقتصادی نیستند.

سرقینی درباره مشکلات بین بخش معدن و محیط زیست نیز گفت: کمیته ماده 24 مکرر تشکیل شده که در آن مجموعه‌ای از نمایندگان دستگاه‌های مختلف و بخش خصوصی نظر نهایی را درباره ادامه فعالیت‌های معدنی مشکل دار یا قطع ادامه فعالیت آن‌ها می‌دهند. بنابراین دیگر از این پس منابع طبیعی و یا محیط زیست به تنهایی نمی‌توانند دستور لغو اجرای پروژه‌های معدنی را بدهند.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.