«معدن» موتور توسعه نه کانون تامین هزینه
  به گزارش ماین نیوز، اولین این راه‌ها و البته بدترین آنها، افزایش درآمد از طریق افزایش مالیات و عوارض از واحدهای تولیدی است، لابد چون آدرس این واحدها مشخص است و دم‌دست‌ترین و مشخص‌ترین امکانی هستند که می‌توان آنان را واداشت تا تامین هزینه‌های دولت را برعهده گیرند.

طبعا این واحدهای تولیدی نیز یا می‌پذیرند و این پرداخت‌ها را به‌رغم میل خود تقبل می‌کنند، اما به شدت ضعیف شده و در آستانه مرگ و نابودی قرار می‌گیرند یا این فشارها را تاب نیاورده و در دم می‌میرند.

به نظر می‌رسد معادن به سبب فشار دستگاه‌های تامین‌کننده درآمد و بودجه‌ریزی کشور اکنون در آستانه چنین رفتاری قرار دارند. چنان‌که در اخبار آمده است که حقوق دولتی در بیشتر مواد معدنی با رشدهای چشمگیر مواجه شده است و فی المثل در سنگ‌آهن از 800 ریال به 1800 ریال (عیارتن) و در زغال‌سنگ از 1715 ریال به 70 هزار ریال (عیارتن) افزایش یافته است.

این افزایش هزینه‌ها برای بخشی از اقتصاد کشور که توان آن را دارد که اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین امکان رشد پایدار را برای کشور رقم زند خطری مهلک است. همین چندماه قبل و در آخرین روزهای دولت گذشته بود که معدن از خطر عظیم یک طرح به شدت غیرکارشناسانه و عوامانه یعنی تکه تکه شدن به 250 هزار بلوک معدنی و نابودی کامل جان سالم به در برد و امکان تداوم حیات یافت. با روی کار آمدن دولت یازدهم، امید به رونق و توسعه بخش معدن بار دیگر جان گرفت.

این امید البته نه از روی حدس و گمان و خیال بلکه براساس شناخت از این دولتمردان و راه و روش و برنامه‌های این عزیزان بود.
چنان‌که وزیر صنعت، معدن و تجارت در سرفصل فرصت‌های برنامه خود به اولین فرصت اقتصادی کشور که اشاره می‌کند، از معدن و از غنی بودن کشور به لحاظ وجود معادن نام می‌برد. ایشان از جمله سیاست‌های خود را در جهت ارتقای این بخش‌های مولد «حمایت از تولید محصولات راهبردی در زمینه‌های مختلف»، «حمایت از تکمیل زنجیره تولید در جهت افزایش توان رقابت‌پذیری»، «کمک به توسعه صادرات غیرنفتی»، «حذف مقررات و قوانین دست و پاگیر» و... عنوان می‌کند که بی‌شک «معدن» در تمامی این سیاست‌ها جایگاه والایی دارد؛ چرا که به‌رغم آنکه کشورمان روی یکی از کمربندهای مهم معدنی جهان قرار گرفته و جزو غنی‌ترین کشورها در زمینه مس، آهن، سرب، روی، کرومیت، کانی‌های غیرفلزی، سنگ‌های ساختمان و... است اما طبق آخرین گزارش‌ها تاکنون تنها 11درصد از ذخایر ارزشمند فلزی کشور شناسایی شده است و تنها در 7 درصد کل کشور مجوز اکتشاف و پروانه بهره‌برداری صادر شده است.

5 هزار معدن کشور با حدود 5 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در آنها نیز، اکنون با تنگناهای بسیار در زمینه زیرساخت‌ها، ماشین‌آلات و تجهیزات و مشکلات اداری و محیط زیستی و... مواجه‌اند و ایجاد فشار افزون‌تر بر آنها از طریق افزایش عوارض و حقوق دولتی می‌تواند عملا ضمن تعطیلی این واحدها، سرمایه‌گذاری در این بخش را با مخاطرات جدی مواجه سازد.

اکنون به نظر می‌رسد مسوولان و برنامه‌ریزان بخش معدن و صنایع معدنی کشور باید مسوولان بالاتر و به‌خصوص نظام برنامه و بودجه‌ریزی کشور را از اهمیت این بخش بیشتر آگاه کنند و همچون مجموعه‌های «پتروشیمی» صدای بخش معدن کشور باشند که فشار هزینه‌ای بر بخش معدن، آسیب‌های جدی بر روند توسعه بخش مولد کشور می‌زند و مسوولان و برنامه‌ریزان بهتر است به جای فشار بر این بخش به سراغ بخش‌هایی از اقتصاد بروند که سودهای عظیم و یک‌شبه کسب می‌کنند و نه فقط در خدمت رونق و توسعه تولید کشور نیستند، بلکه با رفتار ضداقتصادی خود کمر به نابودی اقتصاد ملی و تولید بسته‌اند.سایر اخبار

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.

معافیت گمرکی ۱.۲ میلیارد دلاری ماشین‌آلات صنعت و معدن

بررسی آمار ۹ ماهه امسال حاکی از مشمولیت دو هزار و ۷۶۰ فقره ماشین آلات از معافیت گمرکی به ارزش بیش از یک میلیارد و ۲۹۷.۱ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۱.۰۹ و ۳۷.۵ درصد کاهش دارد.

سهم اشتغال از معادن احیا شده

مجری طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک اعلام کرد، معادن غیرفلزی احیا شده در سال جاری، ۴۹۳ فرصت شغلی در نقاط مختلف ایجاد کرده اند. همچنین مجموع اشتغال ایجاد شده کل معادن احیا شده، به بیش از ۲۳۰۰ نفر رسیده است

اشتغال 2300 نفری معادن احیا شده در سال جاری/ ‌سهم معادن غیرفلزی 493 نفر

مجری طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک خبر داد: معادن غیرفلزی احیا شده در سال جاری، ۴۹۳ فرصت شغلی در نقاط مختلف ایجاد کرده اند. همچنین مجموع اشتغال ایجاد شده کل معادن احیا شده، به بیش از 2300 نفر رسیده است.

هیچ معدن زیان دهی در کشور نداریم

اکتشاف در بخش معدن و خروج معادن حبس شده را می توان یکی از مقوله های مهم و روز در بخش معدن و صنایع معدنی دانست، موضوعی که موجب شده تا متولیان بخش معدن نیز به میدان آیند تا به این طریق علاوه بر افزایش اکتشافات بتوانیم معادن غیر فعال را فعال کنیم.

معاون وزیر: یکهزار میلیارد تومان تسهیلات به معادن کشور پرداخت شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه حمایت از فعالیت‌های معدنی سه هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی و آسان به این واحدها پرداخت می‌کند که از این میزان یکهزار میلیارد تومان تاکنون عملیاتی شده است

هجمه به ورارت صمت

وزارت صمت مورد هجمه رانت خواران و مفسدان قرار گرفته است.

احیا و فعال سازی 176 معدن کوچک طی 9 ماهه 99/ تجهیز 257 معدن در قالب توسعه معادن کوچک مقیاس

در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، طی 9 ماهه امسال، 176 معدن در مناطق مختلف، احیا و فعال سازی شد.

یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به معادن کشور پرداخت شد/سهم استان‌ها از حقوق دولتی معادن پرداخت می‌شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه حمایت از فعالیت‌های معدنی سه هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی و آسان به این واحدها پرداخت می‌کند که از این میزان یکهزار میلیارد تومان تاکنون عملیاتی شده است.

انجام 10 پروژه تحقیقاتی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از ابتدای سال 99/ انعقاد 15 تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با مجموعه های علمی، تحقیقاتی و صنعتی

مسئول بخش پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام کرد: از ابتدای امسال 10 پروژه تحقیقاتی در سطح سازمان در حال اجرا و 15 تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مجموعه های علمی تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، بنگاه‌های بزرگ صنایع معدنی و برخی دستگاه‌های اجرایی کشور منعقد شده است.

خبر خوش برای فعالان اقتصادی

وزیر اقتصاد تاکید کرد: اگر نتوانیم پایه‌های جدید مالیاتی را به نحوی که در سال ۱۴۰۰ برای خزانه قابل دسترس باشد، تعریف کنیم و یا بخشی از معافیت‌های مالیاتی را خاتمه ببخشیم، حتما مخالف افزایش درآمدهای مالیاتی نسبت به رقم پیشنهاد شده در بودجه هستیم.