رییس جمهوری: صادرات منابع معدنی، نفت و گاز به صورت خام اشتباه است
پایگاه خبری معدن نیوز-رییس جمهوری در سفر به استان هرمزگان و در دیدار با فعالان صنعت فولاد و توسعه دریا محور، از فولاد به عنوان صنعتی بنیادین در توسعه کشورها یاد کرد و گفت : اگر چه دنیای امروز دنیای «ای تی»، «ای سی تی» و بیوتکنولوژی است اما نمی‌توان بدون آهن و فولاد به توسعه اندیشید. امروز نیز صنایع بزرگ نظیر راه آهن، حمل و نقل، ساختمان و زندگی همچنان به فولاد وابسته است.
به گزارش معدن نیوز حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه خدا نعمت‌های بزرگی همچون معادن ذی‌قیمت در این سرزمین به ما داده است، اظهار کرد: اینکه بخش بزرگی از منابع این معادن را به صورت خام صادر می‌کنیم، جای تأسف دارد و سخن گزافی نیست. ما امروز علاوه بر منابع معدنی، نفت و گاز را هم به صورت خام صادر می‌کنیم که این کار نادرست و اشتباه است.
روحانی تصریح کرد: خداوند این کشور را با این همه معدن و امکانات در اختیار مردمی با استعداد قرار داده است و ما در پیشگاه خداوند و ملت باید پاسخگو باشیم. زیرا خداوند فقر ملتی را که در عین داشتن آب و خاک همچنان فقیر باشد، زیاد می‌کند.
رییس جمهوری با تأکید بر این که باید تحریم‌های ظالمانه را برداریم گفت: اگر سرمایه‌گذاری خارجی به نفع اشتغال و ملت باشد که قطعاً این گونه است، نباید خوشحال باشیم؟
وی در بخش دیگری از سخنان خود اقتصاد کشورمان را درون‌زا و برون‌نگر توصیف کرد و افزود: همان گونه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است اقتصاد ما باید درون‌زا و برون‌نگر باشد. روحانی به تلاش کشور برای بهبود وضعیت کسب و کار اشاره کرد و افزود: این کار با قوانین درست، مقررات، تسهیلات و بازکردن گره‌ها انجام می‌شود و در همه زمینه‌ها دولت برای اقتصاد درون‌زا قدم می‌گذارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه برای استفاده از استعدادهای درخشان و نخبگان باید تلاش کنیم، گفت: ضرورت داریم صنعت را رشد دهیم و همزمان، مصرف یا شدت انرژی را کاهش دهیم که این کار با تکنولوژی، بهره‌وری و اقدامات دانش بنیان امکان‌پذیر است.
روحانی با بیان اینکه با داشتن امتیاز سواحل جنوب و شمال در کشور، نه تنها باید صادرات داشته باشیم، بلکه باید کالای دیگران را هم صادر کنیم افزود: با توسعه بنادر، راه آهن و جاده می‌توان خواست کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز را برای دسترسی به آبهای آزاد فراهم کرد.
روحانی بار دیگر تأکید کرد: ما نه تنها باید محصول خود را صادر کنیم، بلکه باید محصول دیگران را هم صادر کنیم.سایر اخبار

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.

معافیت گمرکی ۱.۲ میلیارد دلاری ماشین‌آلات صنعت و معدن

بررسی آمار ۹ ماهه امسال حاکی از مشمولیت دو هزار و ۷۶۰ فقره ماشین آلات از معافیت گمرکی به ارزش بیش از یک میلیارد و ۲۹۷.۱ میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۸ از نظر تعداد و ارزش به ترتیب ۱.۰۹ و ۳۷.۵ درصد کاهش دارد.

سهم اشتغال از معادن احیا شده

مجری طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک اعلام کرد، معادن غیرفلزی احیا شده در سال جاری، ۴۹۳ فرصت شغلی در نقاط مختلف ایجاد کرده اند. همچنین مجموع اشتغال ایجاد شده کل معادن احیا شده، به بیش از ۲۳۰۰ نفر رسیده است

اشتغال 2300 نفری معادن احیا شده در سال جاری/ ‌سهم معادن غیرفلزی 493 نفر

مجری طرح احیا و فعال سازی معادن کوچک خبر داد: معادن غیرفلزی احیا شده در سال جاری، ۴۹۳ فرصت شغلی در نقاط مختلف ایجاد کرده اند. همچنین مجموع اشتغال ایجاد شده کل معادن احیا شده، به بیش از 2300 نفر رسیده است.

هیچ معدن زیان دهی در کشور نداریم

اکتشاف در بخش معدن و خروج معادن حبس شده را می توان یکی از مقوله های مهم و روز در بخش معدن و صنایع معدنی دانست، موضوعی که موجب شده تا متولیان بخش معدن نیز به میدان آیند تا به این طریق علاوه بر افزایش اکتشافات بتوانیم معادن غیر فعال را فعال کنیم.

معاون وزیر: یکهزار میلیارد تومان تسهیلات به معادن کشور پرداخت شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه حمایت از فعالیت‌های معدنی سه هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی و آسان به این واحدها پرداخت می‌کند که از این میزان یکهزار میلیارد تومان تاکنون عملیاتی شده است

هجمه به ورارت صمت

وزارت صمت مورد هجمه رانت خواران و مفسدان قرار گرفته است.

احیا و فعال سازی 176 معدن کوچک طی 9 ماهه 99/ تجهیز 257 معدن در قالب توسعه معادن کوچک مقیاس

در راستای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، طی 9 ماهه امسال، 176 معدن در مناطق مختلف، احیا و فعال سازی شد.

یک هزار میلیارد تومان تسهیلات به معادن کشور پرداخت شد/سهم استان‌ها از حقوق دولتی معادن پرداخت می‌شود

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صندوق بیمه حمایت از فعالیت‌های معدنی سه هزار میلیارد تومان تسهیلات حمایتی و آسان به این واحدها پرداخت می‌کند که از این میزان یکهزار میلیارد تومان تاکنون عملیاتی شده است.

انجام 10 پروژه تحقیقاتی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی از ابتدای سال 99/ انعقاد 15 تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری با مجموعه های علمی، تحقیقاتی و صنعتی

مسئول بخش پژوهش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام کرد: از ابتدای امسال 10 پروژه تحقیقاتی در سطح سازمان در حال اجرا و 15 تفاهم‌نامه و قرارداد همکاری میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مجموعه های علمی تحقیقاتی و دانشگاه‌ها، بنگاه‌های بزرگ صنایع معدنی و برخی دستگاه‌های اجرایی کشور منعقد شده است.

خبر خوش برای فعالان اقتصادی

وزیر اقتصاد تاکید کرد: اگر نتوانیم پایه‌های جدید مالیاتی را به نحوی که در سال ۱۴۰۰ برای خزانه قابل دسترس باشد، تعریف کنیم و یا بخشی از معافیت‌های مالیاتی را خاتمه ببخشیم، حتما مخالف افزایش درآمدهای مالیاتی نسبت به رقم پیشنهاد شده در بودجه هستیم.