رییس جمهوری: صادرات منابع معدنی، نفت و گاز به صورت خام اشتباه است
پایگاه خبری معدن نیوز-رییس جمهوری در سفر به استان هرمزگان و در دیدار با فعالان صنعت فولاد و توسعه دریا محور، از فولاد به عنوان صنعتی بنیادین در توسعه کشورها یاد کرد و گفت : اگر چه دنیای امروز دنیای «ای تی»، «ای سی تی» و بیوتکنولوژی است اما نمی‌توان بدون آهن و فولاد به توسعه اندیشید. امروز نیز صنایع بزرگ نظیر راه آهن، حمل و نقل، ساختمان و زندگی همچنان به فولاد وابسته است.
به گزارش معدن نیوز حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه خدا نعمت‌های بزرگی همچون معادن ذی‌قیمت در این سرزمین به ما داده است، اظهار کرد: اینکه بخش بزرگی از منابع این معادن را به صورت خام صادر می‌کنیم، جای تأسف دارد و سخن گزافی نیست. ما امروز علاوه بر منابع معدنی، نفت و گاز را هم به صورت خام صادر می‌کنیم که این کار نادرست و اشتباه است.
روحانی تصریح کرد: خداوند این کشور را با این همه معدن و امکانات در اختیار مردمی با استعداد قرار داده است و ما در پیشگاه خداوند و ملت باید پاسخگو باشیم. زیرا خداوند فقر ملتی را که در عین داشتن آب و خاک همچنان فقیر باشد، زیاد می‌کند.
رییس جمهوری با تأکید بر این که باید تحریم‌های ظالمانه را برداریم گفت: اگر سرمایه‌گذاری خارجی به نفع اشتغال و ملت باشد که قطعاً این گونه است، نباید خوشحال باشیم؟
وی در بخش دیگری از سخنان خود اقتصاد کشورمان را درون‌زا و برون‌نگر توصیف کرد و افزود: همان گونه که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است اقتصاد ما باید درون‌زا و برون‌نگر باشد. روحانی به تلاش کشور برای بهبود وضعیت کسب و کار اشاره کرد و افزود: این کار با قوانین درست، مقررات، تسهیلات و بازکردن گره‌ها انجام می‌شود و در همه زمینه‌ها دولت برای اقتصاد درون‌زا قدم می‌گذارد.
رییس جمهوری با بیان اینکه برای استفاده از استعدادهای درخشان و نخبگان باید تلاش کنیم، گفت: ضرورت داریم صنعت را رشد دهیم و همزمان، مصرف یا شدت انرژی را کاهش دهیم که این کار با تکنولوژی، بهره‌وری و اقدامات دانش بنیان امکان‌پذیر است.
روحانی با بیان اینکه با داشتن امتیاز سواحل جنوب و شمال در کشور، نه تنها باید صادرات داشته باشیم، بلکه باید کالای دیگران را هم صادر کنیم افزود: با توسعه بنادر، راه آهن و جاده می‌توان خواست کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز را برای دسترسی به آبهای آزاد فراهم کرد.
روحانی بار دیگر تأکید کرد: ما نه تنها باید محصول خود را صادر کنیم، بلکه باید محصول دیگران را هم صادر کنیم.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.