ShafaghStone
افت بیش از ۶ درصدی صدور تمام مجوزهای معدنی

طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با عملکرد سال ۱۳۹۸، تعداد تمامی مجوزهای معدنی شامل پروانه بهره‌برداری، پروانه اکتشاف و گواهی کشف با افت صدور مواجه شده‌اند.

به گزارش ایسنا، در طول مدت سال ۱۳۹۸، صدور مجوزهای فعالیت‌های معدنی کاهش ۶.۸ درصدی تا ۱۱.۳ درصدی داشته‌اند.  

براین اساس، در طول سال  ۱۳۹۸، تعداد پروانه اکتشاف صادر شده معادل ۹۵۹ فقره بوده است که نسبت به ۱۰۲۹ فقره صادر شده در طول سال  ۱۳۹۷، ۶.۸ درصد کاهش داشته است.  

همچنین در این مدت(سال ۱۳۹۸) تعداد گواهی‌های کشف صادر شده نیز افت ۹.۵ درصدی داشته است. در طول سال گذشته ۵۰۶ فقره گواهی کشف صادر شده است در حالی که میزان صدور آن در سال پیش از آن (۱۳۹۷)، ۵۵۹ فقره بوده است.

بر اساس این آمار صدور پروانه بهره‌برداری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷، بیشترین افت صدور را داشته است. این مجوز معدنی با افت ۱۱.۳ درصدی از ۶۴۸ فقره صادر شده  در سال ۱۳۹۷ به  ۵۷۵ فقره در سال گذشته رسیده است.

همچنین میزان اشتغال به واسطه صدور پروانه‌های بهره‌برداری در این مدت (سال  ۱۳۹۸)   ۸.۷ درصد افت کرده است. در طول سال ۱۳۹۷، پنج هزار و ۲۰۹ نفر مشغول شدند. آمار نشان می‌دهد که در طول سال گذشته، ۴۷۵۶  نفر در این زمینه مشغول بودند.  

در مقابل  در سال ۱۳۹۸، سرمایه مجوزهای صادره برای گواهی کشف معادن رشد ۵۷.۸ درصدی داشته است. در سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۵ میلیارد ریال صرف عملیات اکتشاف شده است؛ در صورتی که در طول سال ۱۳۹۷، این سرمایه مصرفی هفت هزار و ۲۳ میلیارد ریال بوده است.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.