ایجاد شعبه ویژه معادن در رفع مشکلات قضایی معدنکاران اثربخش است

رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: ایجاد شعبه ویژه معادن و استفاده از ماده هشت شورای حل اختلاف می‌تواند در کاهش اتلاف وقت و ایجاد سازش میان معدنکاران اثربخش باشد.

حجت الاسلام موسوی روز یکشنبه در نشست با قضات دادگستری شهرستان محلات گفت: کاهش پرونده‌های دادگستری و کیفی سازی قضاوت به کار جهادی  و استفاده بیشتر از ظرفیت قضات نیاز دارد.

وی افزود: میزان پرونده‌های موجود در دادگستری استان مرکزی از بسیاری استان‌های بزرگ بیشتر است و برای پیشرو بودن و افزایش رضایتمندی مراجعه کنندگان باید سیاست‌های تحولی دستگاه قضایی کشور به طور کامل اجرا شود.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به میانگین سنوات کاری قضات استان مرکزی افزود: جوان بودن قضات ظرفیت بسیار خوبی برای کار جهادی در حوزه قضاوت است.
حجت الاسلام موسوی گفت: بر آمارگرایی در دستگاه قضایی تاکید نداریم اما موجودی زیاد پرونده در دادگستری سبب اطاله دادرسی و نارضایتی مردم می‌شود.
وی بیان کرد: رتبه‌های دادگستری استان مرکزی در بخش‌های مختلف در اردیبهشت سال‌جاری به رتبه پنج تا ششم تغییر پیدا کرده است که این نشان از توانمندی قضات در این استان دارد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به سال جهش تولید اضافه کرد: محلات قطب تولید گل‌های زینتی، معدن و ماهیان زینتی در کشور و استان مرکزی است که تحقق جهش تولید در آن می‌تواند چرخ های اقتصاد کشور را روان‌تر کند.
وی تاکید کرد: از ۷۰ واحد تریکوبافی در محلات ۳۰ واحد فعال است و شناسایی مشکلات این واحدها و عوامل مانع تولید توسط مسئولان قضایی این شهرستان ضروری است.
 حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه در نظارت بر اراضی و انفال حساسیت ویژه‌ای وجود دارد، گفت: منابع طبیعی با حراست و تثبیت اراضی، می‌تواند بسیاری از دعاوی را کاهش دهد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی همچنین در نشست با اعضای شورای حل اختلاف محلات گفت: این شورا باید برای جلوگیری از فروپاشی بنیان خانواده بین زوجین تلاش کنند چراکه هیچ اقدامی لذت بخش‌تر از سازش نیست.
حجت الاسلام موسوی ادامه داد: حضور اعضای شورای حل اختلاف در اوقات بیشتری در شورا زمان رسیدگی به پرونده‌ها را کاهش می‌دهد.
وی بیان کرد: این شورا بخشی از دادرسی دستگاه قضایی را بدون چشمداشت اقتصادی و بر اساس احساس تعهد و تکلیف انجام می‌دهد.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: واگذاری امور به مردم همواره نتایج خوبی برای نظام اسلامی داشته است.
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه شورای حل اختلاف تابع تشریفات نیست،ادامه داد: این شورا میزان کار دادگستری را کاهش داد و توانست سازش در پرونده ها را افزایش دهد.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.