درخواست فعالان صنعت معدن از وزارت صنعت برای تسهیل صادرات

رییس خانه معدن ایران گفت: امروز کشور در حلقه تحریم های ظالمانه دشمن قرار دارد و بحران کرونا نیز از اسفندماه نیز آثار منفی خود را بروز داده، بنابراین در این شرایط انتظار اهل حرفه از مدیریت جدید وزارت صنعت تسهیل امر صادرات است.

«محمد رضا بهرامن» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا تصریح کرد: براساس آمارهای منتشر شده، ایران بیستمین اقتصاد شاخص جهان محسوب می شود و در سال گذشته براساس گمرک جمهوری اسلامی ایران حجم تجارت کشورمان به ۸۵ میلیارد دلار رسید.

وی افزود: حجم صادرات کالای غیرنفتی پارسال ۱۳۳.۹ میلیون تن ثبت شد که نسبت به سال ۹۷ افزایش ۱۳.۵ درصدی داشته و به ارزش ۴۱.۳ میلیارد دلار بود و میزان واردات هم رقم ۴۳.۷ میلیارد دلار را نشان می دهد.   

رویکرد به سمت ارزش افزوده بیشتر

بهرامن خاطرنشان ساخت: امروز بیش از هر زمان باید بستر سازی لازم انجام شود که ماده اولیه پس از خروج از معدن در چرخه فراوری قرار گیرد تا به بالاترین ارزش افزوده برسیم و این مهم باید در وزارت صنعت، برنامه ریزی شود.

وی یادآورشد: بررسی ها نشان می دهد بیش از ۸۵ درصد کالاهای وارداتی، نهاده‌های تولید، مواد اولیه، ماشین آلات و کالاهای واسطه‌ای تولید بوده و این ترکیب به این معناست که واردات در مسیر رونق تولید صورت گرفته‌ و با رونق تولید، زمینه ساز افزایش صادرات خواهد شد.

فعال سازی چهار هزار معدن

بهرامن یادآور شد: براساس آمار وزارت صنعت، امروز چهار هزار معدن که دارای پروانه بهره برداری است، بنابر علل مختلف تعطیل شده و اکنون در سال جهش تولید که از سوی رهبر معظم انقلاب نام گذاری شده، باید در مسیر فعال سازی آنها اقدام شود.

وی گفت: انتظار می رود مدیریت جدید وزارت صنعت، یکی از اولویت های کاری خود را فعال سازی معادن غیر فعال و یا تعطیل قرار دهد که این امر نقش بسزایی در رونق تولیدخواهد داشت.

حفظ بازار های هدف همسو با راهبرد برنامه ای 

رییس خانه معدن با بیان اینکه دستیابی به بازارهای هدف در عرصه صنعت ومعدن به راحتی در شرایط امروز بازار رقابتی میسر نیست، گفت: صادرکنندگان کشور برای حضور در بازارهای هدف تلاش زیادی صرف می کنند و این مهم نباید با صدور یک بخشنامه و دستورالعمل از بین برود.

وی تاکید کرد: حضور در بازارهای هدف وقتی در قالب برنامه راهبردی تعریف می شود، پایداری لازم را خواهد داشت و صادرکنندگان نیز امیدوار می شوند.

سهم بخش معدن در صادرات افزایشی 

بهرامن اضافه کرد: آمارهای سال ۹۷ گویای سهم حدود ۲۱ درصدی بخش معدن وصنایع معدنی از صادرات غیرنفتی با بیش از ۹.۲ میلیارد دلار است و وزارت صنعت برای سال ۹۸ اعلام کرد که سهم بخش معدن وصنایع معدنی به ۲۵ درصد صادرات رسیده که روند افزایشی را نشان می دهد.

وی افزود: خواسته اهل حرفه از مدیریت وزارت صنعت این است، بازارها را حفظ کنیم و سیاست های تسهیل کننده این مهم به مورد اجرا گذاشته شود.

مدیریت جدید وزارت صنعت کارآزموده

بهرامن ، مدرس خیابانی را فردی کارآزموده در عرصه مدیریت اجرایی با سابقه ۱۸ ساله دانست و گفت: وی در مدیریت واحد های فولاد، سیمان و دیگر صنایع محک خورده و ضمن اینکه در حوزه بازرگانی شناخت لازم را دارد.

وی افزود: مدیریت جدید وزارت صنعت، باید به نظرات کارشناسی فعالان در بخش صنعت، معدن وتجارت بها دهد و تصمیم گیریها نباید در پشت درهای بسته صورت گیرد، بلکه به نظرات فعالان بخش های مختلف بها دهد.سایر اخبار

توجه به مشکلات صادرکنندگان، در پیگیری بازگشت ارزهای صادراتی

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت: اتاق بازرگانی اهواز و سازمان صمت خوزستان در پیگیری بازگشت ارزهای صادراتی، مشکلات صادرکنندگان را نیز مورد توجه قرار دهند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران: کارت‌های بازرگانی تعلیقی دوباره فعال می‌شود

در صورت اعلام فهرست صادرکنندگان متخلفی که ارزشان را بازنگرداندند از سوی بانک مرکزی، کارت بازرگانی آنان را تعلیق می‌کنیم.

تامین مالی طرح های توسعه شرکت های بزرگ معدنی از محل سود

رییس هیات عامل ایمیدرو از برنامه ریزی برای تامین مالی طرح های توسعه شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی از محل سود خبر داد.

صادرات کالا به تفکیک گروه‌های اقتصادی/ رشد صادرات به اوراسیا

در حالی که صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا 75 درصد رشد داشته است،اما صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اروپا 33 درصد کاهش یافته است.

ین هم راه حل نائب رئیس مجلس برای بهبود روابط اقتصادی کشور با جهان!

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: معادن سرعین و عنبران باید تعیین تکلیف شده و برای مشخص کردن صرفه‌ اقتصادی آن‌ها بررسی‌های دقیقی انجام شود.

وزیر به کمیسیون‌های مجلس می‌روند.

کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی این هفته میزبان ۷ وزیر کابینه دوازدهم برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان و ارائه گزارش به آنها هستند.

افزایش ۵۵ درصدی فروش شرکت‌های بزرگ معدنی در بورس

سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: عملکرد فروش تجمعی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی در فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۵ درصد رشد یافت.

دستورالعمل اجرایی کمیته اقدام صادراتی نهایی شد

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به تصویب تشکیل کمیته اقدام صادراتی در کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی، از نهایی‌شدن دستورالعمل اجرایی کمیته اقدام صادراتی و ابلاغ آن در چند روز آینده خبر داد.

افت بیش از ۶ درصدی صدور تمام مجوزهای معدنی

طبق آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در رابطه با عملکرد سال ۱۳۹۸، تعداد تمامی مجوزهای معدنی شامل پروانه بهره‌برداری، پروانه اکتشاف و گواهی کشف با افت صدور مواجه شده‌اند.

به گزارش ایسنا، در طول مدت سال ۱۳۹۸، صدور مجوزهای فعالیت‌های معدنی کاهش ۶.۸ درصدی تا ۱۱.۳ درصدی داشته‌اند.

بهره‌برداری از ۴ طرح صنعتی در اصفهان آغاز شد

اصفهان-بهره‌برداری چهار طرح صنعتی با سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار روز چهاشنبه با حضور معاون وزیر صنعت و رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان شهرکها و صنایع کوچک ایران در استان اصفهان آغاز شد.

تکمیل سرمایه‌گذاری‌ها راهبرد محوری وزارت صمت برای جهش تولید است

اصفهان-معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: محوری‌ترین سیاست این وزارتخانه در قالب افزایش و جهش تولید، تکمیل سرمایه‌گذاری‌ها برای بهره‌برداری سریع آنها بویژه در زنجیره تامین است.