رشد میانگین ۱۶.۶ درصدی تولیدات منتخب بخش معدن

گزارش روز جمعه خبرنگاراقتصادی ایرنا برپایه جداول آماری وزارت صنعت حاکی است، تولید شمش آلومینیوم خالص، سیمان، محصولات فولادی، شمش فولاد، کاتد مس و پودر آلومینا در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۵۳.۲، ۱۴.۴، ۱۰، ۹، ۸.۱ و ۴.۷ درصد افزایش بازدهی داشتند.

شمش آلومینیوم بالاترین رشد 

برپایه این بررسی تولید شمش آلومینیوم خالص در مقایسه با دیگر تولیدات منتخب در نیمه نخست امسال بالاترین رشد را با رقم ۱۹.۲ هزارتن ثبت کرد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۸ افزایش ۵۳.۲ درصدی دارد.

تولید ۳۵.۶ میلیون تن سیمان

آمار مورد بررسی گویای آن است که تولید سیمان کشور در دوره این گزارش با رشد ۱۴.۴ درصدی نسبت به ۶ ماهه ابتدایی پارسال به رقم ۳۵ میلیون و ۶۳۹.۶ هزار تن رسید، ضمن اینکه تولید ۶ ماهه نخست پارسال ۳۱ میلیون و ۱۵۳.۵ هزار تن تولید شده بود.

افزایش ۱۰ درصدی تولیدات فولادی

 تولیدات فولادی ( مقاطع تخت و طویل) در ۶ ماهه ابتدایی امسال به رقم ۱۱ میلیون و ۶۶۴ هزارتن رسید که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۸ رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرد، میزان تولیدات فولادی در ۶ ماهه اولیه سال گذشته ۱۰ میلیون و ۵۹۹.۱ هزار تن بود.

گذر شمش فولاد تولیدی از سطح ۱۳.۹ میلیون تن  

وزارت صنعت، معدن و تجارت در آمار خود میزان تولید شمش فولادی در دوره این گزارش را ۱۳ میلیون و ۹۲۹.۹ هزار تن ثبت کرد که در مقایسه با ۱۲ میلیون و ۷۸۲.۳ هزار تن عملکرد نیمه نخست پارسال رشد ۹ درصدی داشت. 

کاتد مس با رشد تولید ۸.۱ درصدی

براساس آمارهای وزارتخانه یاد شده، در ۶ ماهه ابتدایی امسال میزان تولید کاتد مس با رشد ۸.۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۴.۸ هزار تن رسید، ضمن اینکه در نیمه نخست پارسال ۱۳۳.۹ هزار تن کاتد مس تولید شده بود.

تولید پودر آلومینا و افزایش ۴.۷ درصدی

 برپایه آمارهای وزارت صنعت، تنها واحد تولید کننده پودرآلومینای کشور( جاجرم - خراسان شمالی) در ۶ ماهه ابتدایی امسال به میزان ۱۲۱.۷ هزار تن تولید داشت و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۱۶.۲ هزار تن بود، افزایش ۴.۷ درصدی را نشان می دهد. 

به گزارش ایرنا، وزارت صنعت، معدن وتجارت امسال اعلام کرد: سیاست این وزارتخانه در بخش تولیدات صنایع معدنی رشد ۲۵ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ را برنامه ریزی کرده است.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.