رشد میانگین ۱۶.۶ درصدی تولیدات منتخب بخش معدن

گزارش روز جمعه خبرنگاراقتصادی ایرنا برپایه جداول آماری وزارت صنعت حاکی است، تولید شمش آلومینیوم خالص، سیمان، محصولات فولادی، شمش فولاد، کاتد مس و پودر آلومینا در نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال به ترتیب ۵۳.۲، ۱۴.۴، ۱۰، ۹، ۸.۱ و ۴.۷ درصد افزایش بازدهی داشتند.

شمش آلومینیوم بالاترین رشد 

برپایه این بررسی تولید شمش آلومینیوم خالص در مقایسه با دیگر تولیدات منتخب در نیمه نخست امسال بالاترین رشد را با رقم ۱۹.۲ هزارتن ثبت کرد که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۸ افزایش ۵۳.۲ درصدی دارد.

تولید ۳۵.۶ میلیون تن سیمان

آمار مورد بررسی گویای آن است که تولید سیمان کشور در دوره این گزارش با رشد ۱۴.۴ درصدی نسبت به ۶ ماهه ابتدایی پارسال به رقم ۳۵ میلیون و ۶۳۹.۶ هزار تن رسید، ضمن اینکه تولید ۶ ماهه نخست پارسال ۳۱ میلیون و ۱۵۳.۵ هزار تن تولید شده بود.

افزایش ۱۰ درصدی تولیدات فولادی

 تولیدات فولادی ( مقاطع تخت و طویل) در ۶ ماهه ابتدایی امسال به رقم ۱۱ میلیون و ۶۶۴ هزارتن رسید که در مقایسه با دوره مشابه در سال ۹۸ رشد ۱۰ درصدی را ثبت کرد، میزان تولیدات فولادی در ۶ ماهه اولیه سال گذشته ۱۰ میلیون و ۵۹۹.۱ هزار تن بود.

گذر شمش فولاد تولیدی از سطح ۱۳.۹ میلیون تن  

وزارت صنعت، معدن و تجارت در آمار خود میزان تولید شمش فولادی در دوره این گزارش را ۱۳ میلیون و ۹۲۹.۹ هزار تن ثبت کرد که در مقایسه با ۱۲ میلیون و ۷۸۲.۳ هزار تن عملکرد نیمه نخست پارسال رشد ۹ درصدی داشت. 

کاتد مس با رشد تولید ۸.۱ درصدی

براساس آمارهای وزارتخانه یاد شده، در ۶ ماهه ابتدایی امسال میزان تولید کاتد مس با رشد ۸.۱ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به ۱۴۴.۸ هزار تن رسید، ضمن اینکه در نیمه نخست پارسال ۱۳۳.۹ هزار تن کاتد مس تولید شده بود.

تولید پودر آلومینا و افزایش ۴.۷ درصدی

 برپایه آمارهای وزارت صنعت، تنها واحد تولید کننده پودرآلومینای کشور( جاجرم - خراسان شمالی) در ۶ ماهه ابتدایی امسال به میزان ۱۲۱.۷ هزار تن تولید داشت و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۱۶.۲ هزار تن بود، افزایش ۴.۷ درصدی را نشان می دهد. 

به گزارش ایرنا، وزارت صنعت، معدن وتجارت امسال اعلام کرد: سیاست این وزارتخانه در بخش تولیدات صنایع معدنی رشد ۲۵ درصدی در مقایسه با سال ۹۸ را برنامه ریزی کرده است.سایر اخبار

ضرورت ایجاد فضای شفاف برای مزایده معادن

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌‌معدنی کشور از فضای شفاف برای مزایده معادن خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد برنامه وزارت صمت برای حمایت از بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه اعلام کرد؛ جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

نقشه‌های شناسایی و پیجویی مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان درباره فعالیت‌های اکتشافی گفت: در راستای طرح‌های اکتشافی استان، شناسایی و پی‌جویی پتانسیل‌های معدنی استان لرستان با توان کارشناسی و مالی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استان آغاز شده است.

امور معادن باید همچون گذشته سیر صعودی را طی کند/ ایثار و از خودگذشتگی هنگام حوادث در بخش معدن جلوه گر می شود

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: امیدوارم بتوانم با همکاری همه اساتید و دست‌اندرکاران بخش معدن شرایطی را فراهم کنیم که این حوزه سیر صعودی را همچون گذشته طی کند و به آن جایگاهی که لیاقتش را در کشور دارد، برسد.

استعفای معاون معدنی وزیر صمت تایید شد

نامه استعفای اسماعیلی تایید شده، اما هنوز به طور رسمی این موضوع اطلاع رسانی نشده است.

وزیر صنعت:در صورت رفع تحریم‌ها نیز از حمایت از تولید داخل دست نمی‌کشیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست وزارت صنعت تقویت تولید داخل است و حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، از این سیاست، دنباله‌روی خواهد کرد.

رشد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صمت در لایحه بودجه ۱۴۰۰

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد ۴/۴۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال گذشته خبر داد.

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط چقدر تسهیلات گرفتند؟

بر پایه آمارهای اعلامی وزارت صنعت معدن و تجارت، طی ۲۲ ماه گذشته منتهی به پایان آذرماه ۹۹، بابت تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای «اقتصاد مقاومتی» ۷۵ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

نقش ۷ تا ۸ درصدی بخش زمین‌شناسی در تولید ناخالص ملی کشور/ خام‌فروشی ناشی از عدم شناخت مواد معدنی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می‌شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم سرور پایه و اکتشاف سیستماتیک در استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به استان اصفهان گفت: هدف از این سفر همکاری گسترده میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با استان‌ اصفهان برای رونق‌بخشی به فعالیت‌های زمین‌شناسی در حوزه زیرساخت و بررسی فرونشست و اکتشاف جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولادی استان است.

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.