صادرات کالا به تفکیک گروه‌های اقتصادی/ رشد صادرات به اوراسیا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته در مجموع 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود و در سال 97 نیز 43 میلیارد و 670 میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد، صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 در مجموع 7 رصد کاهش یافته است.

کشورهای مقصد صادراتی ایران در دو سال اخیر چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، پاکستان و اندونزی بوده است. 

این گزارش می‌افزاید: میزان صادرات ایران از نظر ارزشی به کشورهای سازمان همکاری‌ اسلامی در سال 98 در مجموع 24 میلیارد و 661 میلیون دلار و به کشورهای عضو سازمان‌ همکاری‌‌های اقتصادی 9 میلیارد و 707 میلیون دلار و به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 5 میلیارد و 455 میلیون دلار و به کشورهای مستقل مشترک المنافع 2 میلیارد و 231 میلیون دلار بوده است. 

صادرات ایران در سال گذشته به کشورهای عضو  سازمان همکاری‌ جنوب شرق آسیا یک میلیارد و 936 میلیون دلار و به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا یک میلیارد و 74 میلیون دلار و به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز 713 میلیون دلار بوده است. 

با توجه به صادرات 24 میلیارد و 441 میلیون به کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در سال 97 و مقایسه میزان صادرات 24 میلیارد و 661 میلیون دلار صادرات به این کشورها در سال 98 نتیجه می‌گیریم که صادرات به این کشورها در سال 98 نسبت به 97 تنها 0.9 درصد رشد داشته است. 

صادرات ایران در سال 97 به کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی خلیج فارس به لحاظ ارزشی 7 میلیارد و 796 میلیون دلار و در سال 98 نیز 9 میلیارد و 707 میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد که صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به این کشورها 24.5 درصد رشد داشته است. 

براساس این گزارش، میزان صادرات ایران به لحاظ ارزشی در سال 97 به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس 7 میلیارد و 190 میلیون دلار بوده و در سال 98 نیز 5 میلیارد و 455 میلیون دلار بود که مقایسه این ارقام حاکی از آن است که صادرات در سال 98 نسبت به 97 به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 24 درصد کاهش یافته است. 

اگرچه صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا 75 درصد رشد  یافته و  از 616 میلیون دلار سال 97 به یک میلیارد و 47 میلیون دلار در سال 98 افزایش یافته است، اما صادرات ایران به اتحادیه اروپا در سال 98 نسبت به 97 به میزان 33 درصد کاهش یافته و از یک میلیارد و 68 میلیون دلار در سال 97 به 713 میلیون دلار در سال 98 رسیده است.

صادرات به  کشورهای عضو اتحادیه اروپا به لحاظ وزنی نیز در سال 98 نسبت به 97 در مجموع 41.5 درصد کاهش یافته است. سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.