صادرات کالا به تفکیک گروه‌های اقتصادی/ رشد صادرات به اوراسیا

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، میزان صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته در مجموع 41 میلیارد و 370 میلیون دلار بود و در سال 97 نیز 43 میلیارد و 670 میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد، صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 در مجموع 7 رصد کاهش یافته است.

کشورهای مقصد صادراتی ایران در دو سال اخیر چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی، افغانستان، هند، پاکستان و اندونزی بوده است. 

این گزارش می‌افزاید: میزان صادرات ایران از نظر ارزشی به کشورهای سازمان همکاری‌ اسلامی در سال 98 در مجموع 24 میلیارد و 661 میلیون دلار و به کشورهای عضو سازمان‌ همکاری‌‌های اقتصادی 9 میلیارد و 707 میلیون دلار و به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 5 میلیارد و 455 میلیون دلار و به کشورهای مستقل مشترک المنافع 2 میلیارد و 231 میلیون دلار بوده است. 

صادرات ایران در سال گذشته به کشورهای عضو  سازمان همکاری‌ جنوب شرق آسیا یک میلیارد و 936 میلیون دلار و به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا یک میلیارد و 74 میلیون دلار و به کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز 713 میلیون دلار بوده است. 

با توجه به صادرات 24 میلیارد و 441 میلیون به کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در سال 97 و مقایسه میزان صادرات 24 میلیارد و 661 میلیون دلار صادرات به این کشورها در سال 98 نتیجه می‌گیریم که صادرات به این کشورها در سال 98 نسبت به 97 تنها 0.9 درصد رشد داشته است. 

صادرات ایران در سال 97 به کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی خلیج فارس به لحاظ ارزشی 7 میلیارد و 796 میلیون دلار و در سال 98 نیز 9 میلیارد و 707 میلیون دلار بوده که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد که صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به این کشورها 24.5 درصد رشد داشته است. 

براساس این گزارش، میزان صادرات ایران به لحاظ ارزشی در سال 97 به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس 7 میلیارد و 190 میلیون دلار بوده و در سال 98 نیز 5 میلیارد و 455 میلیون دلار بود که مقایسه این ارقام حاکی از آن است که صادرات در سال 98 نسبت به 97 به کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 24 درصد کاهش یافته است. 

اگرچه صادرات ایران در سال 98 نسبت به 97 به کشورهای عضو مجمع اقتصادی اوراسیا 75 درصد رشد  یافته و  از 616 میلیون دلار سال 97 به یک میلیارد و 47 میلیون دلار در سال 98 افزایش یافته است، اما صادرات ایران به اتحادیه اروپا در سال 98 نسبت به 97 به میزان 33 درصد کاهش یافته و از یک میلیارد و 68 میلیون دلار در سال 97 به 713 میلیون دلار در سال 98 رسیده است.

صادرات به  کشورهای عضو اتحادیه اروپا به لحاظ وزنی نیز در سال 98 نسبت به 97 در مجموع 41.5 درصد کاهش یافته است. سایر اخبار

برنامه ریزی راه اندازی ۱۰ هلدینگ سرمایه‌گذاری در صمت

راه اندازی ۷ هلدینگ سرمایه گذاری در بخش صنعت و ۳ هلدینگ در بخش معدن هدفگذاری شده و گام‌های اولیه با اعمال ملاحظات قانونی در این خصوص برداشته شده که به زودی عملیاتی می شود.

۱۴۷ معدن در هفت ماه احیا و فعال سازی شد

- بررسی گزارش هفت ماهه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نشان می‌دهد که از ابتدای امسال، ۱۴۷ معدن در سراسر کشور راه‌اندازی مجدد شد.

وزیر صمت از آزادسازی معادن حبس شده ظرف سه ماه آینده خبر داد.وزیر صمت از آزادسازی معادن حبس شده ظرف سه ماه آینده خبر داد.

امضای ۸۵ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی معدنی در ۱۸ ماه گذشته

رییس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: در سال‌های ۹۸ و ۹۹ تعداد ۲۱۹ قرارداد پژوهشی به ارزش ۸۵۰ میلیارد ریال در بخش معدن و صنایع معدنی با دانشگاه‌های مختلف امضا شد.

توسعه صادرات بخش معدن، قابل دستیابی است

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران گفت: عرضه رقابتی قیمت نهاده‌ها و برداشتن عوارض و محدودیت‌های صادراتی، دو راه حل ساده و قابل دستیابی برای توسعه صادرات در بخش معدن محسوب می شوند.

معدن و صنایع معدنی فلزی در ایران و جهان

امروزه و با وجود بحران‌های فراوان اقتصادی در جهان و تحریم‌های بی اساس بین‌المللی شاهد آن هستیم که معادن و مواد معدنی نه تنها نسبت به دیگر صنایع کم‌ترین آسیب را دیده بلکه همواره حامی اقتصاد و فعالیت‌های صنعتی بوده‌اند.

انجام 300 هزار کیلومتر مربع اکتشافات معدنی در نیمه اول 99/ اجرای پروژه اکتشافات ژئوفیزیک هوایی با مشارکت بخش خصوصی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پروژه‌های شناسایی و پیجویی اکتشافی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در شش ماهه اول سال جهش تولید منجر به جهش اکتشافی در محدوده‌ای بالغ بر 300 هزار کیلومتر مربع خواهد شد که این عدد به میزان 2 برابر هدفگذاری پیش‌بینی شده سال 99، یعنی 150 هزارکیلومتر مربع است.

پرداخت تسهیلات ۶ هزار میلیارد ریالی به واحدها تولیدی

فعال سازی ۲۰ درصد از تعداد معادن غیر فعال در سطح کشور یکی از برنامه اجرایی مورد نظر بخش معدن در سال ۹۹ محسوب می شود که در همین راستا همه مشکلات و مسائل مرتبط با این موضوع احصا و در دستور کار قرار گرفته است.

رشد فروش معدنی ها در بورس؛ 95درصد در شهریور و 50درصد در نیمه نخست 99

ارزش فروش محصولات 74 شرکت زنجیره معدن و صنایع معدنی در بورس ایران،‌ طی ماه شهریور 1399 با جهش 95درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل (98) همراه شد. همچنین فروش این تعداد شرکت در نیمه نخست امسال، رشد بیش از 50درصدی را تجربه کرد.

احیای ۲۰ درصد از معادن غیر فعال کشور در دستور کار وزارت صمت/ ایجاد زمینه پرداخت تسهیلات 6 هزار میلیارد ریالی به واحدها و صنایع معدنی کشور

معاون معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در برنامه اجرایی مورد نظر بخش معدن در سال ۹۹ یکی از مهمترین موارد فعال سازی ۲۰ درصد از تعداد معادن غیر فعال در سطح کشور بوده و در همین راستا همه مشکلات و مسائل مرتبط با این موضوع احصا و در دستور کار قرار گرفته است

اعلام اولویت همکاری های معدنی ایران و استرالیا/ گزینه سنگ آهن استرالیا برای طرح های فولاد ساحل

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف های استرالیایی در زمینه های آموزش، اکتشاف، استخراج و تکنولوژی هستیم.