صنایع معدنی کشور، رویکرد تامین آب با توسعه پایدار و حفاظت بیولوژیک را عملی کردند/ظرفیت یک میلیون متر مکعبی انتقال آب در سه فاز

به گزارش شاتا، خداداد غریب پور در ایستگاه اول پمپاژ خط انتقال آب و طی آیین افتتاحیه قطعه نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی، در گزارش به رییس جمهور، تصریح کرد: امروز با افتتاح این بزرگ ترین خط انتقال آب ایران، آشتی بخش صنعت با طبیعت و آب های سطحی و زیرزمینی به طور عملی رقم خورد.

پروژه ای به ارزش ۱۶۳۰۰ میلیارد تومان

وی ارزش این پروژه را ۱۶هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: خط انتقال آب دارای دانش و تکنولوژی منحصر به فردی است که توسط شرکت های ایرانی اجرا شد به طوری که آب پس از نمک زدایی و شیرین سازی، در ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا به سیرجان منتقل می شود.

به گفته غریب پور، در فاز دو و سوم، این خط انتقال آب به ترتیب در ارتفاع ۲۷۵۰ متری به سرچشمه کرمان و در نهایت در ارتفاع ۱۱۹۰ متری به معدن چادرملو در استان یزد می رسد.

ظرفیت یک میلیون متر مکعبی انتقال آب در سه فاز

رییس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه هدف سه فاز، انتقال یک میلیون متر مکعب آب خلیج فارس به فلات مرکزی است، اضافه کرد: امروز خط انتقال ۲۰۰ هزار متر مکعبی با فرمان رییس جمهوری راه اندازی شد و تا پایان سال جاری دو واحد به طرفیت۴۰۰ هزار متر مکعب به آن افزوده می شود.

غریب پور با اعلام اینکه این طرح عظیم در دولت تدبیر و امید و در سال ۹۴ آغاز شد، ادامه داد: با راه اندازی دو واحد ۲۰۰ هزار متر مکعبی در سال اینده، در مجموع یک میلیون متر. مکعب آب از خلیج فارس وارد فلات مرکزی ایران می شود.

غریب پور تاکید کرد: ۴۰ هزار متر مکعب از این آب به بندر خمیر منتقل می شود که تا ۵۰ هزار متر مکعب قابل افزایش است.

صنایع معدنی پیشتاز در توسعه زیرساخت ها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: صنایع معدنی نه تنها در حوزه زیرساخت و تامین پایدار آب پیشتاز بوده‌اند که در پروژه های راه آهن سنگان- بافق، باند دوم جاده سنگان - تربت حیدریه و نیز اتوبان لامرد- پارسیان (در استان های فارس و هرمزگان) سرمایه گذاری و مشارکت کنند.

رشد و جهش تولید معدن و صنایع معدنی

رییس هیات عامل ایمیدرو در ابتدای گزارش به دکتر روحانی رییس جمهور، همچنین به رشد تولیدات معدنی در سال جهش تولید اشاره کرد و گفت: در نیمه نخست امسال تولید شمش آلومینیوم با رشد ۷۰ درصدی، شمش فولاد با افزایش ۱۰ درصدی، محصولات فولادی با رشد ۸ درصدی و کاتد مس با افزایش ۶ درصدی همراه شدند.سایر اخبار

ضرورت ایجاد فضای شفاف برای مزایده معادن

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌‌معدنی کشور از فضای شفاف برای مزایده معادن خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد برنامه وزارت صمت برای حمایت از بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه اعلام کرد؛ جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

نقشه‌های شناسایی و پیجویی مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان درباره فعالیت‌های اکتشافی گفت: در راستای طرح‌های اکتشافی استان، شناسایی و پی‌جویی پتانسیل‌های معدنی استان لرستان با توان کارشناسی و مالی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استان آغاز شده است.

امور معادن باید همچون گذشته سیر صعودی را طی کند/ ایثار و از خودگذشتگی هنگام حوادث در بخش معدن جلوه گر می شود

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: امیدوارم بتوانم با همکاری همه اساتید و دست‌اندرکاران بخش معدن شرایطی را فراهم کنیم که این حوزه سیر صعودی را همچون گذشته طی کند و به آن جایگاهی که لیاقتش را در کشور دارد، برسد.

استعفای معاون معدنی وزیر صمت تایید شد

نامه استعفای اسماعیلی تایید شده، اما هنوز به طور رسمی این موضوع اطلاع رسانی نشده است.

وزیر صنعت:در صورت رفع تحریم‌ها نیز از حمایت از تولید داخل دست نمی‌کشیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست وزارت صنعت تقویت تولید داخل است و حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، از این سیاست، دنباله‌روی خواهد کرد.

رشد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صمت در لایحه بودجه ۱۴۰۰

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد ۴/۴۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال گذشته خبر داد.

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط چقدر تسهیلات گرفتند؟

بر پایه آمارهای اعلامی وزارت صنعت معدن و تجارت، طی ۲۲ ماه گذشته منتهی به پایان آذرماه ۹۹، بابت تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای «اقتصاد مقاومتی» ۷۵ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

نقش ۷ تا ۸ درصدی بخش زمین‌شناسی در تولید ناخالص ملی کشور/ خام‌فروشی ناشی از عدم شناخت مواد معدنی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می‌شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم سرور پایه و اکتشاف سیستماتیک در استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به استان اصفهان گفت: هدف از این سفر همکاری گسترده میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با استان‌ اصفهان برای رونق‌بخشی به فعالیت‌های زمین‌شناسی در حوزه زیرساخت و بررسی فرونشست و اکتشاف جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولادی استان است.

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.