ShafaghStone
معاون معدنی وزارت صنعت: پهنه‌های بلوکه شده معدنی با مزایده واگذار می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «اردشیر سعدمحمدی» امروز (سه‌شنبه) در نخستین نشست خبری خود در مسوولیت جدید در جمع خبرنگاران افزود: برای محدوده یا پهنه‌های معدنی که بلوکه شده، برنامه ریزی کردیم تا از طریق مزایده عمومی و سرمایه‌گذاری در این بخش واگذار شوند.

وی بیان‌داشت: محدوده‌هایی که مالک ندارند و بلا استفاده مانده، در چارچوب این طرح به عموم عرضه می‌شود و به این ترتیب بخش معدن یک گام مهم در مسیر توسعه خواهد داشت.

سعدمحمدی خاطرنشان‌کرد: طرح مزبور مشمول محدوده‌های مشکل‌دار از نظر منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست نمی‌شود و وزارت صنعت در این زمینه ورود نمی‌کند.

وی اضافه‌کرد: قرار بود طرح واگذاری پیش از سال نو به شیوه سراسری در سطح کشور اجرایی شود، اما رسیدگی بودجه در مجلس و مشغله نمایندگان در این ارتباط مانع از پیاده‌سازی طرح در سال ۹۹ شد.

سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت یادآور شد: اکنون در شورای معادن استان‌ها در حوزه هر استان دو نفر نماینده مجلس در شورا عضویت دارند و پیاده کردن طرح واگذاری محدوده‌های معدنی در غیبت نمایندگان که در مجموع ۶۴ نفر هستند، میسر نبود، زیرا با حضور آنان به رسیدگی بودجه آسیب وارد می شد؛ بنابراین از ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ این طرح در دستور کار قرار می‌گیرد.

رفع مشکل ترخیص ماشین آلات رسوبی در گمرک

وی اضافه کرد: ماشین آلات معدنی وارداتی که از قبل ثبت سفارش شده و به دلیل مشکلات ارزی اجازه ترخیص نیافته بودند و در گمرک باقیمانده بود، پس از اخذ مجوز وزیر صنعت و تامین ارز توسط وارد کننده ماشین آلات، چنانچه ساخت مشابه داخلی نداشته باشد، امکان ترخیص خواهند داشت.

برنامه تولید ۳۱.۵ میلیون تن فولاد

سعد محمدی یادآور شد: امسال برنامه تولید ۳۱.۵ میلیون تن فولاد پیش بینی شده، ضمن اینکه در دوره ۱۰ ماهه بیش از ۲۵ میلیون تن فولاد خام تولید شد.

 وی افزود: براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد سازی کشور ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده، درعین حال تحقق این هدف سنگ آهن به میزان ۱۶۰ میلیون تن نیاز دارد.

این مقام مسوول خاطرنشان ساخت: استخراج این حجم از ماده معدنی نیازمند ماشین آلات و تجهیزات است، بشرط آنکه تولید داخلی نداشته باشد، از محل واردات باید تامین شود.

به گفته وی، موضوع تامین ماشین آلات مورد نیاز برای استخراج مواد معدنی در شورای عالی معادن مورد بحث و بررسی قرار می گیرد تا راهکاری برای آن شناسایی و اجرایی شود.

آمار پروانه بهره برداری معادن 

 سعد محمدی،  شمار پروانه های بهره برداری از معادن که فعالیت دارند متجاوز از ۶ هزار و ۲۰۰ معدن ذکر کرد و گفت: تعداد سه هزار و ۹۹۰ معدن غیر فعال محسوب می شوند، متروکه نیست بدلیل موانع محیط زیست، منابع طبیعی یا بازار فروش فعال نیستند.

وی، تعداد دو هزار و ۳۴۸ معدن را بلامعارض معرفی کرد که توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و سازمان ایمیدرو برای فعال سازی آن برنامه ریزی می شود.

طراحی جدید با تکیه بر دانش روز

سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت: موضوع آموزش برای ارتقای کارایی و شیوه بهره برداری از معادن را یادآور شد و گفت: امروز باید نسبت به طراحی جدید با تکیه بر دانش روز در معادن اقدام کرد این امر می تواند پیامد کاهش هزینه ها را در این بخش بدنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد:  نیمی از استخراج مواد معدنی به مصالح ساختمانی اختصاص دارد و چنانچه رویکرد به سمت فلزات داشته باشیم، می تواند در اقتصاد کشور اثرگذاری جدی داشته باشد.

پنج میلیون تن صادرات شمش فولادی

سعد محمدی در پاسخ به پرسش خبرنگار اقتصادی ایرنا در ارتباط با اهداف پیش بینی شده در قالب سند چشم انداز گفت: میزان صادرات پنج میلیون تن شمش فولادی براساس برنامه ریزی یکی از اهداف بخش فولاد است، ضمن اینکه ظرف چهار سال آینده با برنامه ریزی در بخش مس تا سال ۱۴۰۴ در آمد شرکت مس از ۲ میلیارد دلار در شرایط فعلی، به ۴ و نیم میلیارد دلار ارتقا یابد و جمع چند شرکت برتر دنیا در تولید مس برسیم.

به گزارش ایرنا، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی سالیانه حدود ۲۰ درصد ارزش صادرات غیر نفتی را دربر می گیرد.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.