ShafaghStone
مهم‌ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته‌ای که گذشت

پیکر شهید مدافع سلامت در اصفهان تشییع شد، عوامل کلیدی توسعه استان اصفهان تا افق ۱۴۰۴ شناسایی شد و نخستین پرواز خارجی پس از کرونا در فرودگاه اصفهان از سر گرفته شد از مهم‌ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته گذشته بود.

استاندار اصفهان: فرمانداران با اجتماعات عامل انتقال کرونا برخورد کنند

استاندار اصفهان گفت: فرمانداران از اجتماعات عامل انتقال ویروس کرونا نظیر آیین‌های ترحیم و عروسی‌ها ممانعت کنند و با عوامل برخورد جدی داشته باشند.

عباس رضایی در حاشیه نشست ستاد ملی کرونا که با ویدئوکنفرانس که با حضور رییس جمهوری برگزار شد به ایرنا گفت: متاسفانه برخی گزارش‌ها حاکی از انتقال گسترده ویروس کرونا در برخی اجتماعات مثل عروسیها و مراسم ترحیم و امثال آن وجود دارد و ضروری است که که به منظور حفظ سلامت جامعه با آنها برخورد شود.

وی با اشاره به جدیت استان در برخورد با تجمعات و واحدهای صنفی متخلف از موازین بهداشتی اظهارداشت: از اول ماه تیر ۱۴۷ واحد صنفی به دستگاه قضایی معرفی که از این تعداد ۶۷ مورد پلمب شده و فرمانداران موظف هستند با واحدهای متخلف برخورد و آنها را به مردم معرفی کنند.

معاون بهزیستی اصفهان: کمک دولت برای مسکن معلولان ۲ برابر افزایش یافت

معاون مشارکت‌های مردمی اداره‌کل بهزیستی اصفهان گفت: کمک‌های دولت در یک سال گذشته برای احداث مسکن معلولان زیر پوشش این نهاد به ۲ برابر افزایش یافته است.

علی اصغر شاه‌زیدی به مناسبت هفته بهزیستی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: کمک هزینه احداث مسکن روستایی خانوارهای دارای بیش از ۲ عضو معلول از ۱۸۰ میلیون ریال به ۳۶۰ میلیون ریال افزایش و این تسهیلات برای خانه‌های شهری از ۳۰۰ میلیون ریال به ۶۰۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

وی اظهارداشت: تسهیلات بانکی برای مقاوم سازی و بهسازی مسکن روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تا ۵۰۰ میلیون ریال افزایش یافت که تحت نظر بنیاد مسکن این وام ارایه می شود.

۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی اصفهان پرداخت شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان گفت: سال گذشته از مجموع سه هزار میلیارد تومان تسهیلات درخواستی استان حدود ۸۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی این استان پرداخت شد.

ایرج موفق در یکصد و سی امین جلسه علنی شورای شهر اصفهان با بیان اینکه اصفهان رتبه اول کشور در جذب تسهیلات تبصره ۱۸ و رونق تولید را کسب کرد، افزود: اصفهان به لحاظ تعداد واحدهای صنعتی رتبه دوم کشور، به لحاظ اشتغال صنعتی رتبه سوم کشور و به لحاظ تعداد معادن فعال با ۸۶۰ معدن فعال رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

وی  با اشاره به استقرار حدود ۱۲ درصد صنعت کشور در اصفهان، بیان کرد: اصفهان قطب صنایع فولاد کشور است به گونه‌ای که حدود ۶۰ درصد از فولاد کشور را تولید می کند، همچنین قطب نساجی کشور با بیش از ۲ هزار و ۴۵۰ واحد نساجی و قطب سنگ‌های ساختمانی، تزئینی و نمای کشور با بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ واحد سنگبری در حال فعالیت است.

شماری از دانشجویان پزشکی اصفهان، رسیدگی به مسائل آموزشی خود را خواستار شدند

شماری از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور در مقابل ساختمان دانشکده پزشکی این دانشگاه، رسیدگی به مسائل آموزشی خود را خواستار شدند.

این دانشجویان با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی خواسته‌های خود را در باره گذراندن دوره‌های آموزشی بالینی، چگونگی برگزاری آزمون‌های پایان سال تحصیلی و محاسبه کشیک‌های داوطلبانه بعنوان دوره آموزشی اعلام کردند و همکاری مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برای حل آنها را خواستار شدند.

یکی از این دانشجویان به خبرنگار ایرنا گفت: تعدادی از دانشجویان دوره‌های بالینی(اکسترن و اینترن) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از ابتدای شیوع بیماری کرونا بصورت داوطلبانه در بیمارستان‌های اصفهان برای خدمت‌رسانی، کشیک بودند و به آنها وعده داده شده بود که مدت زمان کشیک‌های آنها معادل گذراندن دوره‌های آموزشی بالینی محاسبه شود.

پیکر شهید مدافع سلامت در اصفهان تشییع شد

پیکر دکتر سید محمد موسوی شهید مدافع سلامت در اصفهان تشییع و در گلستان شهدای این شهر خاکسپاری شد.

سید محمد موسوی، متخصص اطفال بیمارستان حضرت زهرا (س) اصفهان بود که بدلیل ابتلا به بیماری کرونا روز شنبه بیست و یکم ماه تیر، جان باخت و به جمع شهدای مدافع سلامت پیوست.

مراسم تشییع این پزشک صبح امروز با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مقابل بیمارستان الزهرا(س) اصفهان برگزار و سپس پیکر وی در گلستان شهدای اصفهان خاکسپاری شد.

عوامل کلیدی توسعه استان اصفهان تا افق ۱۴۰۴ شناسایی شد

۱۲ عامل کلیدی اثرگذار بر توسعه استان اصفهان در افق ۱۴۰۴ با رویکرد آمایش سرزمین و با مطالعات آینده‌نگاری، شناسایی و اعلام شد.

بر اساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان، عوامل کلیدی اثرگذار برای توسعه استان شامل کریدور (منطقه ویژه) علم و فناوری، بازار سرمایه، بهره‌وری، حکمرانی خوب، سهم بخش خصوصی از اقتصاد، فضای کسب و کار، کارآفرینی، نظام بانکی، قیمت‌های نسبی، صادرات غیر نفتی، تحریم بین‌المللی و ساختار فضایی فعالیت‌ها با ملاحظات آمایشی است.

مدیر آموزش و پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اصفهان گفت: این عوامل کلیدی در قالب مطالعات و طرح تحقیقاتی " آینده‌نگاری توسعه استان اصفهان در افق ۱۴۰۴ با رویکرد آمایش سرزمین" شناسایی شدند.

محمدرضا قاسمی افزود: این مطالعات با محوریت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و با همکاری جمعی از خُبرگان از بخش‌های مختلف عمومی و خصوصی به مدت یک سال انجام و نتایج آن در پایگاه اینترنتی سازمان منتشر شد.

معاون وزیر جهاد: چاه‌های غیرمجاز سالانه بیش از ۱۰ هزار مترمکعب آب هدر می دهند

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز موجود در کشور، سالانه بیش از ۱۰ هزار میلیارد متر مکعب منابع آب زیرزمینی را هدر می دهند.

علی‌مراد اکبری در حاشیه سفر به شهرضا و بازدید از طرح‌های کشاورزی و آبیاری روستاهای این شهرستان، خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی را فاجعه خواند و تاکید کرد: همه مسوولان در قوای سه‌گانه و مدیران استانی باید برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی همت کنند و جلوی این فاجعه ملی و سرزمینی را بگیرند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: وزارت نیرو سال گذشته به استان‌ها نامه‌ای برای تعدیل پروانه چاه‌های مجاز نوشت که این امر خلاف قانون بود.

کانون‌های گرد و غبار اصفهان برای چهارمین بار در سال جاری فعال شدند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: کانون‌های گرد و غبار اصفهان با وزش باد شدید در مناطق شرقی و شمالی استان برای چهارمین بار در سال جاری فعال و باعث افزایش ریزگردها و کاهش کیفیت هوا شدند.

منصور شیشه‌فروش افزود: وزش باد شدید در مناطق شرقی و شمالی استان از سه شنبه بیست و چهارم تیر جاری آغاز و باعث فعال شدن کانون‌های گرد و غبار شده است.

وی با بیان اینکه کانون‌های گرد و غبار در کویرهای چهار استان همجوار اصفهان یعنی سمنان، قم، یزد و خراسان جنوبی نیز فعال شده است، اظهار داشت: در تابستان وزش باد در اصفهان از شرق به غرب است و همین امر باعث رسیدن ریزگردها به مناطق شهری و کاهش کیفیت هوا می‌شود.

نخستین پرواز خارجی پس از کرونا در فرودگاه اصفهان از سر گرفته شد

مدیرکل فرودگاه‌های استان اصفهان از برقراری نخستین پرواز خارجی پس از شیوع کرونا در فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان خبر داد و گفت: پرواز دوحه - اصفهان - دوحه پس از وقفه چهار ماهه از سر گرفته شد.

حسن امجدی اظهار داشت: پرواز بین‌المللی دوحه - اصفهان - دوحه از پنجم اسفند پارسال بدلیل شیوع بیماری کرونا لغو شده بود اما این پرواز از امروز برقرار شد و شرکت هواپیمایی "قطر اِیرویز" فعالیت خود را در فروگاه بین‌المللی اصفهان آغاز کرد.

وی با بیان‌اینکه پرواز دوحه - اصفهان - دوحه روزهای چهارشنبه و جمعه هر هفته با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود، افزود: این پرواز توسط هواپیمای ایرباس ۳۲۰ با ظرفیت ۱۷۰ مسافر انجام می‌شود.

امام جمعه موقت اصفهان: مشکلات هست ولی بنیه کشور هم قوی است

امام جمعه موقت اصفهان گفت: مشکلات هست ولی بنیه کشور هم قوی است زیرا در کجای دنیا کشوری مثل ایران وجود دارد که خدا همه مواهب طبیعی، معدنی و انسانی متعهد، متدین و شجاع را به آن داده است.

حجت‌الاسلام سیدمجتبی میردامادی در نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته شهر اصفهان افزود: ما از مجلس شورای اسلامی انتظار داریم تا با همکاری قوه قضاییه مشکلات بیکاری، فقر، تهیدستی، ازدواج جوانان و امثال آن را برطرف کنند.

وی به سخنان رهبر معظم انقلاب با اعضای مجلس یازدهم اشاره و اضافه کرد: این مجلس، مجلس امید است زیرا مردم در شرایط سخت و امواج تبلیغات مایوس کننده داخل و خارج با درصد قابل قبولی پای صندوق‌های رای آمدند و به شما رای دادند.سایر اخبار

شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گلوگاه توسعه بخش معدن کشور فناوری و نوآوری است و تبدیل کردن بخش معدن به بازار فناوری باید دغدغه اصلی اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور شود و شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود.

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.