ShafaghStone
نقشه‌های شناسایی و پیجویی مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

حجت‌الله کریمی ‌منفرد، با اشاره به اولویت‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، افزود: بر همین اساس تهیه نقشه‌های پتانسیل فاز شناسایی، عملیات پیجویی مواد معدنی در برگه الشتر واقع در استان لرستان در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه عملیات پی‌جویی برگه‌های یک‌ پنجاه‌ هزارم الیگودرز و بروجرد نیز انجام خواهد شد.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان با بیان این‌که از لحاظ ساختاری استان لرستان در دو زون زمین ساختاری زاگرس و سنندج- سیرجان واقع شده، افزود: هر یک از این زون‌ها از لحاظ الگوهای زمین‌ساختی سیمای متفاوتی دارند.

وی با تاکید بر این‌که در گستره‌های واقع در شمال و خاور استان لرستان پدیده‌های ژئومورفولوژیک، ترمیک و دینامیک شباهت کامل با زون دگرگونی سنندج - سیرجان وجود دارد؛ خاطرنشان کرد:این منطقه بخشی از پویاترین پهنه‌های زمین‌ساختی ایران محسوب شده و از همین جهت پدیده‌های دگرگونی ماگماتیسم و زمین‌ساخت مکرر و منطبق بر فازهای تکتونیکی جهانی در آن رخ داده است.

به گفته کریمی‌منفرد، زون دگرگونی-ماگمایی سنندج- سیرجان استان لرستان انواع سنگ‌های تزئینی، مرمریت و چینی، آهن، مس، منگنز، سرب و روی و سیلیس‌های دگرگونی را در بردارد و در قسمت‌های مرکزی کانسارهای اگزالاتیو مس و آهن پراکنده به همراه تالک، سرپانتین قابل ملاحظه است.

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی لرستان تصریح کرد: عمده واحدهای سنگی رخنمون یافته در محدوده‌های واقع در زون زاگرس مرتفع شامل آهک، آهک دولومیتی، آهک مارنی، آهک اربیتولیندار، شیل، ماسه سنگ و رادیولاریت به سن مزوزوئیک و کنگلومرا، چرت و آهک مرجانی به سن ائوسن تا الیگومیوسن است و زون زاگرس بیشتر منابع هیدروکربوری به‌صورت بیتومین یا قیرطبیعی و در واقع شیل و ماسه سنگ‌های بیتومین‌دار است.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.