هفت محور جهش تولید در اولویت وزارت صمت قرار دارد

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان صمت خراسان جنوبی، ایرج حسن پور در نشست شورای هم‌خانواده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۹ و تاکید مقام معظم رهبری به جهش تولید گفت: هفت محور در زمینه‌های توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی و همچنین فعال‌سازی معادن راکد، توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت و تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری در اولویت این وزارتخانه قرار گرفته است.

وی افزود: پروژه های بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی در حوزه صنعت و معدن آغاز شده و در حال انجام است که نشان می‌دهد خراسان جنوبی در مسیر توسعه قرار گرفته است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این موضوع گویای این است که تمامی مسوولان این استان در حوزه خانواده وزارت صمت و تشکل‌های خصوصی هم‌خانواده و سایر مسوولان مرتبط پای کار و همدل و همراه هستند که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و واحدهای شاخص خراسان جنوبی گفت: کویر تایر، واحدهای کاشی و سرامیک، کارخانه اکسید منیزیم، معادن زغال سنگ، منیزیت، بنتونیت و سنگ‌های تزئینی ظرفیت‌ها و برندهایی برای معرفی این استان در سطح کشور هستند.

حسن پور با اشاره به بازدیدش از مجتمع در حال احداث فولاد قاینات و ابراز خرسندی از فعالیت و پیشرفت بسیار خوب این طرح طی چند ماه اخیر تصریح کرد: فعالیت و اشتغال حدود ۹۰۰ نفر در حال حاضر و تحرک و پویایی این طرح در مسیر راه‌اندازی، نوید دهنده این است که در آینده نزدیک اشتغال پایدار و جهشی در حوزه صنعت استان رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه اشتغال بسیار خوبی در حوزه صمت استان ایجاد شده است گفت: اشتغال بیش از ۱۰۷ هزار نفر در حوزه صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گویای جایگاه و اهمیت این بخش در استان است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرزهای استان را با کشور افغانستان یک فرصت خوب عنوان کرد و افزود: فعالیت بسیار خوبی در مرز ماهیرود شکل گرفته است که باعث شده مرز ماهیرود به عنوان یک مرز فعال و پویا در کشور مطرح شود.

وی با اشاره به تاکید وزیر صمت بر تشکیل شورای هم‌خانواده در استان‌ها گفت: در این راستا باید از ظرفیت و توانمندی‌های بخش خصوصی و تشکل‌های هم‌خانواده حوزه صمت به منظور هم‌افزایی و همفکری در رفع مسائل و مشکلات این حوزه استفاده شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی همواره در بحران‌های مختلف کشور از جمله کرونا در کنار و همراه با دولت و البته مردم بوده است تاکید کرد: روسای سازمان‌ها نماینده وزیر صمت در استان‌ها هستند و انتظار می‌رود تشکل‌های هم‌خانواده مرتبط با وزارت ضمن برقراری ارتباط و همراهی و همکاری با روسای سازمان‌ها در مسائل این حوزه، مشکلات هر بخش را به ایشان منتقل کنند تا در زمان مناسب در مرکز مورد پیگیری قرار گیرد.

حسن پور با اشاره به فعالیت‌ها، پیگیری‌ها همچنین بازدیدهای میدانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از طرح‌های صنعتی و معدنی، از عباس جرجانی به عنوان فردی جوان، پرانرژی، پرتلاش، پیگیر و دلسوز یاد کرد و افزود: قطعا با پیگیری‌های وی، طرح‌های صنعتی و معدنی که در این استان شکل گرفته به سرانجام خوبی خواهد رسید.

بر پایه این گزارش، ابتدای این نشست اعضای شورای هم‌خانواده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به بیان مسائل و درخواست‌های خود در بخش‌های نظام مهندسی معدن، اتاق اصناف، بانک صنعت و معدن، شرکت شهرک‌های صنعتی، اداره غله و بازرگانی و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداختند که مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قول پیگیری این مسائل را داد.

در پایان این نشست حکم انتصاب عباس جرجانی به عنوان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی با امضای وزیر صمت از سوی مدیرکل امور استان‌های این وزارتخانه به وی اعطا شد.

عباس جرجانی که از تیر ماه امسال سرپرستی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی را برعهده داشت، اول آذر امسال با حکم وزیر صمت به سمت رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی منصوب شد.

وی پیش از آن مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان جنوبی بود و مدیرعاملی شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی را در سوابق مدیریتی خود دارد.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر به خراسان جنوبی از مجتمع فولاد قاینات نیز بازدید و میزان پیشرفت این طرح در حال اجرا را از نزدیک بررسی کرد.سایر اخبار

ضرورت ایجاد فضای شفاف برای مزایده معادن

معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات ‌‌معدنی کشور از فضای شفاف برای مزایده معادن خبر داد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت اعلام کرد برنامه وزارت صمت برای حمایت از بازار سرمایه

معاون طرح و برنامه اعلام کرد؛ جهت‌گیری کلی وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت حمایت از بازار سرمایه و تقویت عرضه در این بازار است.

نقشه‌های شناسایی و پیجویی مواد معدنی الشتر، الیگودرز و بروجرد تهیه خواهد شد

مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان درباره فعالیت‌های اکتشافی گفت: در راستای طرح‌های اکتشافی استان، شناسایی و پی‌جویی پتانسیل‌های معدنی استان لرستان با توان کارشناسی و مالی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و استان آغاز شده است.

امور معادن باید همچون گذشته سیر صعودی را طی کند/ ایثار و از خودگذشتگی هنگام حوادث در بخش معدن جلوه گر می شود

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: امیدوارم بتوانم با همکاری همه اساتید و دست‌اندرکاران بخش معدن شرایطی را فراهم کنیم که این حوزه سیر صعودی را همچون گذشته طی کند و به آن جایگاهی که لیاقتش را در کشور دارد، برسد.

استعفای معاون معدنی وزیر صمت تایید شد

نامه استعفای اسماعیلی تایید شده، اما هنوز به طور رسمی این موضوع اطلاع رسانی نشده است.

وزیر صنعت:در صورت رفع تحریم‌ها نیز از حمایت از تولید داخل دست نمی‌کشیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سیاست وزارت صنعت تقویت تولید داخل است و حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، از این سیاست، دنباله‌روی خواهد کرد.

رشد اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صمت در لایحه بودجه ۱۴۰۰

دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس از رشد ۴/۴۵ درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای وزارت صنعت، معدن و تجارت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به نسبت سال گذشته خبر داد.

بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط چقدر تسهیلات گرفتند؟

بر پایه آمارهای اعلامی وزارت صنعت معدن و تجارت، طی ۲۲ ماه گذشته منتهی به پایان آذرماه ۹۹، بابت تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت بالای ۶۰ درصد، در راستای «اقتصاد مقاومتی» ۷۵ هزار و ۸۰۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

نقش ۷ تا ۸ درصدی بخش زمین‌شناسی در تولید ناخالص ملی کشور/ خام‌فروشی ناشی از عدم شناخت مواد معدنی است

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد مرکز نوآوری را فرصتی برای تکمیل زنجیره ارزش در این حوزه دانست و افزود: با توجه به ظرفیت‌های نهفته زمین‌شناسی، جای خالی مرکز نوآوری در این حوزه به شدت، احساس می‌شد و با حمایتی که از سوی معاونت علمی و فناوری صورت گرفت امیدواریم تا شاهد نوآوری‌ها در این حوزه باشیم.

تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی نسل دوم سرور پایه و اکتشاف سیستماتیک در استان اصفهان

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سفر به استان اصفهان گفت: هدف از این سفر همکاری گسترده میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با استان‌ اصفهان برای رونق‌بخشی به فعالیت‌های زمین‌شناسی در حوزه زیرساخت و بررسی فرونشست و اکتشاف جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع فولادی استان است.

افت و خیز اشتغال پروانه بهره برداری معدنی و صنعتی در سال جاری

طی 9 ماهه امسال اشتغال پروانه بهره برداری صنعتی 28.6 درصد رشد کرده و اشتغال پروانه بهره برداری معدنی 0.3 درصد افت داشته است.