هفت محور جهش تولید در اولویت وزارت صمت قرار دارد

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان صمت خراسان جنوبی، ایرج حسن پور در نشست شورای هم‌خانواده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۹ و تاکید مقام معظم رهبری به جهش تولید گفت: هفت محور در زمینه‌های توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه صادرات غیرنفتی، توسعه معادن و صنایع معدنی و همچنین فعال‌سازی معادن راکد، توسعه فناوری و شرکت‌های دانش بنیان، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار مرتبط با بخش صنعت، معدن و تجارت و تامین منابع مالی و توسعه سرمایه‌گذاری در اولویت این وزارتخانه قرار گرفته است.

وی افزود: پروژه های بسیار خوبی در استان خراسان جنوبی در حوزه صنعت و معدن آغاز شده و در حال انجام است که نشان می‌دهد خراسان جنوبی در مسیر توسعه قرار گرفته است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: این موضوع گویای این است که تمامی مسوولان این استان در حوزه خانواده وزارت صمت و تشکل‌های خصوصی هم‌خانواده و سایر مسوولان مرتبط پای کار و همدل و همراه هستند که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و واحدهای شاخص خراسان جنوبی گفت: کویر تایر، واحدهای کاشی و سرامیک، کارخانه اکسید منیزیم، معادن زغال سنگ، منیزیت، بنتونیت و سنگ‌های تزئینی ظرفیت‌ها و برندهایی برای معرفی این استان در سطح کشور هستند.

حسن پور با اشاره به بازدیدش از مجتمع در حال احداث فولاد قاینات و ابراز خرسندی از فعالیت و پیشرفت بسیار خوب این طرح طی چند ماه اخیر تصریح کرد: فعالیت و اشتغال حدود ۹۰۰ نفر در حال حاضر و تحرک و پویایی این طرح در مسیر راه‌اندازی، نوید دهنده این است که در آینده نزدیک اشتغال پایدار و جهشی در حوزه صنعت استان رقم خواهد خورد.

وی با بیان اینکه اشتغال بسیار خوبی در حوزه صمت استان ایجاد شده است گفت: اشتغال بیش از ۱۰۷ هزار نفر در حوزه صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گویای جایگاه و اهمیت این بخش در استان است.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، مرزهای استان را با کشور افغانستان یک فرصت خوب عنوان کرد و افزود: فعالیت بسیار خوبی در مرز ماهیرود شکل گرفته است که باعث شده مرز ماهیرود به عنوان یک مرز فعال و پویا در کشور مطرح شود.

وی با اشاره به تاکید وزیر صمت بر تشکیل شورای هم‌خانواده در استان‌ها گفت: در این راستا باید از ظرفیت و توانمندی‌های بخش خصوصی و تشکل‌های هم‌خانواده حوزه صمت به منظور هم‌افزایی و همفکری در رفع مسائل و مشکلات این حوزه استفاده شود.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی همواره در بحران‌های مختلف کشور از جمله کرونا در کنار و همراه با دولت و البته مردم بوده است تاکید کرد: روسای سازمان‌ها نماینده وزیر صمت در استان‌ها هستند و انتظار می‌رود تشکل‌های هم‌خانواده مرتبط با وزارت ضمن برقراری ارتباط و همراهی و همکاری با روسای سازمان‌ها در مسائل این حوزه، مشکلات هر بخش را به ایشان منتقل کنند تا در زمان مناسب در مرکز مورد پیگیری قرار گیرد.

حسن پور با اشاره به فعالیت‌ها، پیگیری‌ها همچنین بازدیدهای میدانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از طرح‌های صنعتی و معدنی، از عباس جرجانی به عنوان فردی جوان، پرانرژی، پرتلاش، پیگیر و دلسوز یاد کرد و افزود: قطعا با پیگیری‌های وی، طرح‌های صنعتی و معدنی که در این استان شکل گرفته به سرانجام خوبی خواهد رسید.

بر پایه این گزارش، ابتدای این نشست اعضای شورای هم‌خانواده سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی به بیان مسائل و درخواست‌های خود در بخش‌های نظام مهندسی معدن، اتاق اصناف، بانک صنعت و معدن، شرکت شهرک‌های صنعتی، اداره غله و بازرگانی و انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان پرداختند که مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قول پیگیری این مسائل را داد.

در پایان این نشست حکم انتصاب عباس جرجانی به عنوان رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی با امضای وزیر صمت از سوی مدیرکل امور استان‌های این وزارتخانه به وی اعطا شد.

عباس جرجانی که از تیر ماه امسال سرپرستی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی را برعهده داشت، اول آذر امسال با حکم وزیر صمت به سمت رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی منصوب شد.

وی پیش از آن مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خراسان جنوبی بود و مدیرعاملی شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی را در سوابق مدیریتی خود دارد.

مدیرکل امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر به خراسان جنوبی از مجتمع فولاد قاینات نیز بازدید و میزان پیشرفت این طرح در حال اجرا را از نزدیک بررسی کرد.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.