وزیر صنعت:در صورت رفع تحریم‌ها نیز از حمایت از تولید داخل دست نمی‌کشیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علیرضا رزم‌حسینی»‌ امروز (دوشنبه) در حاشیه مراسم رونمایی از نخستین موتور سه سیلندر ملی در جمع خبرنگاران افزود: در دوره تحریم‌های ظالمانه شاهد تحقق شعار «ما می‌توانیم» در بسیاری صنایع کشور به‌ویژه صنایع خودروسازی، ساخت موتور، لوازم‌خانگی و پتروشیمی بودیم و پیشرفت‌های بسیار خوبی در این زمینه حاصل شد.

به گفته وی، ساخت نخستین موتور سه سیلندر ملی نیز با توانایی متخصصان داخلی در شرایط تحریم‌ها اتفاق افتاد و نشان داد صنعتگران ما حتی در شرایط فشارهای سیاسی و اقتصادی نیز قادر به تداوم کار با قدرت هستند.

رزم‌حسینی یادآور شد:‌ ساخت این موتور که مصرف سوخت آن پنج لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است، پس از تاکیدات رهبر معظم انقلاب در تولید خودروهایی با مصرف سوخت پایین کلید خورد که امروز رونمایی شد و تا سال آینده به تولید انبوه خواهد رسید.

وی تاکید کرد: توصیه ما به همه خودروسازان داخلی این است که از این موتور استفاده کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان‌داشت: سیاست وزارتخانه در راستای رقابتی کردن هرچه بیشتر خودروسازی در داخل کشور است.

وی یادآورشد: کارشناسان مراکز تحقیقاتی ایران‌خودرو و سایپا در حال مطالعه بر روی موتورهای جدیدتری نیز هستند و در آینده نزدیک آنها را به بازار عرضه خواهند کرد، اما اکنون باید به سمت افزایش تولید و تولید انبوه این موتور برویم، همچنین همه خودروسازان را تشویق کنیم که از آن استفاده کنند.

به گزارش ایرنا، نخستین پیشرانه سه سیلندر گروه صنعتی ایران خودرو، امروز (دوشنبه) در مراسمی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر نفت، رییس سازمان محیط زیست،  رییس سازمان ملی استاندارد ایران و مسوولان گروه صنعتی ایران خودرو رونمایی شد.

کاهش مصرف سوخت به پنج لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، کاهش انتشار آلایندگی و رسیدن به اهداف استانداردی محیط‌زیست یورو ۶، استفاده بهینه از زیرساخت سوخت پاک گاز طبیعی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و جلوگیری از آثار مضر آن و ایفای تعهدات ملی و بین‌المللی، چهار ویژگی کلی این طرح است.



سایر اخبار

معاون معدنی وزارت صنعت: پهنه‌های بلوکه شده معدنی با مزایده واگذار می‌شود

سرپرست امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همه محدوده‌های ( پهنه های ) بلوکه شده معدنی در استان‌ها به‌وسیله مزایده عمومی واگذار خواهد شد.

جهانگیری: صنعتگران در مقابل زمین‌گیر شدن صنعت ایستادند

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها می خواستند صنعت ایران زمین گیر شود، گفت: اما صنعتگران در مقابل مشکلات ایستادند و نگذاشتند صنعت کشورمان زمینگیر شود.

نماینده مجلس: مدیریت معادن باید به استان‌ها واگذار شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: مدیریت معادن کشور باید به استان‌ها واگذار شود تا آثار بهبود اقتصادی در تمام مناطق کشور ملموس‌تر شود.

ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت‌های معطل مانده در حوزه معدن/ واگذاری محدوده‌های معدنی فاقد مالک از طریق مزایده عمومی

در راستای هدایت هدفمند منابع و سرمایه‌های کشور در جهت منافع ملی و رشد اقتصادی کشور، محدوده‌های بلوکه شده معدنی در سراسر کشور از طریق مزایده عمومی و در چارچوب اختیارات قانونی وزارت صمت، واگذار خواهد شد.

رشد دسته‌جمعی مجوزهای معدنی در ۱۰ ماهه سال 99/ افزایش 5.3 درصدی صدور پروانه‌های بهره برداری معدنی و 1.8 درصدی پروانه های اکتشاف

داده‌ها و آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از رشد دسته‌ جمعی مجوزهای معدنی از جمله تعداد پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه های بهره برداری است.

همکاری مشترک با معدن و دانشگاه در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در راستای سیاست‌های همکاری‌های چندجانبه میان صنعت، معدن و دانشگاه و با توجه به شروع فرآیند تهیه نقشه­‌های زمین­‌شناسی در شمال منطقه ترود با مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم در استان سمنان، نشستی علمی برگزار کرد.

موانع احیای معادن کوچک

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید که بخش معدن با اتهام خام‌فروشی از سوی دستگاه‌های حاکمیتی مواجه است و این نگرش منفی، مانع انباشت سرمایه مولد در این بخش شده است.

معادن تعطیل شده وارد بورس می شوند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردند حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون نسبت به مزایده معادن شناسایی شده تا پایان اسنفد ۱۳۹۹ اقدام کند.

خیز سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال جدید

سی و نهمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین‌المللی علوم‌زمین صبح امروز با حضور متخصصان و استادان داخلی و خارجی از کشورهای فرانسه، سوئد، ایتالیا و چین به صورت بین‌المللی و به وبینار آغاز به کار کرد.

آزادسازی 5 هزار پهنه معدنی تا پایان سال/ خام‌فروشی فولاد نداریم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بیش از ۵ هزار پهنه معدنی حبس شده را تا پایان سال آزاد خواهیم کرد و برای فعال‌سازی به مزایده خواهیم گذاشت.

آزادسازی برخی پهنه های معدنی فاقد مشکلات محیط زیستی و منابع طبیعی در استان یزد طی هفته های آینده/ ابلاغ بسته برنامه ریزی واحدهای معدنی تا ۱۵ اسفندماه برای افق

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت از آزادسازی برخی پهنه های معدنی فاقد مشکلات محیط زیستی و منابع طبیعی در استان یزد طی هفته های آینده خبر داد.