پیش‌بینی وصول ۳۳ میلیارد تومانی حقوق دولتی برای امسال

ناصر فغفوری دیروز (۸ مردادماه) در نشست خبری که در محل معدن انگوران برگزار شد، با اشاره به معادن غیرفعال و تعطیل استان، اظهار کرد: در حال حاضر در حوزه معدن قریب به ۷۰ معدن غیرفعال داریم که برخی از آنان توجیه اقتصادی ندارد و حال وزارتخانه باید به سمت ایجاد معادن با وسعت بالا حرکت کند تا فرد بتواند اکتشافات جدیدی انجام دهد.

وی افزود: قطعه‌بندی‌های معادن در ابعاد و مقیاس‌های کوچک با توجه به اینکه معادن پس از مدتی توجیه اقتصادی خود را از دست می‌دهد، سیاست چندان درستی نیست؛ علاوه ‌بر آن در حال حاضر سطح سواد و تخصص معدن‌داران و معدن‌کاران نیز افزایش یافته و معادن کوچک با وجود تکنولوژی‌های استخراج که مدام در حال پیشرفت است، توجیه اقتصادی برای بهره‌برداران ندارد.

این مسئول با بیان اینکه می‌توان چند معدن را ادغام کرده و سپس به مزایده گذاشته شود تا پهنه مورد بهره‌برداری گسترش یابد، ادامه داد: بزرگ‌ترین ملاکی که برای رونق معادن در نظر گرفته می‌شود، وصول حقوق دولتی است که در سال‌های اخیر در استان زنجان افزایش یافته است. همچنین افزایش صدور بارنامه حمل نیز از دیگر نشانه‌ها از رونق در فعالیت معادن است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان تصریح کرد: در سال ۹۷ در استان زنجان ۱۱۲ معدن بارنامه دریافت می‌کرد؛ به این معنی که ۱۱۲ معدن ماده معدنی استخراج و به فروش می‌رساند و در سال گذشته نیز برای ۱۹۰ معدن بارنامه صادر شد و در چهار ماهه ابتدایی امسال تقریبا به ۲۵۰ معدن بارنامه صادر شده است.

فغفوری یادآور شد: سال ۹۴ حقوق دولتی اخذ شده از معادن ۷ میلیارد تومان، سال ۹۵ به ۱۱ میلیارد تومان، سال ۹۶ به ۱۸میلیارد تومان و سال ۹۷ به ۲۳ میلیارد تومان رسید که در سال گذشته حقوق دولتی اخذ شده به ۳۲ میلیارد تومان افزایش یافت و برآورد امسال این است که رقم ۳۳ میلیارد تومان نقطه اول تحقق حقوق دولتی وصولی از معادن باشد که در صورت بهبود شرایط برای فعالیت‌های معدنی این رقم به ۴۰ میلیارد تومان نیز برسد.

وی با اشاره به مواد معدنی استخراج ‌شده در استان زنجان، عنوان کرد: ۳۶ ماده معدنی در استان برداشت می‌شود که آخرین ماده برداشتی تیتانیوم بوده که از حساسیت ویژه‌ای برای استان برخوردار است.

این مسئول با اشاره به واحدهای فرآوری سرب و روی در استان زنجان، گفت: ۱۱ واحد تولید کنسانتره سرب و روی در استان زنجان فعالیت می‌کند که ظرفیت تولید واحدهای کنسانتره سرب و روی در استان ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تن بوده که در حال حاضر با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت میکنند.

فغفوری، میزان اشتغال ایجاد شده در واحدهای تولید کنسانتره سرب و روی را  ۱۴۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: ۵۲ واحد شمش روی در استان زنجان با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن وجود دارد که سال گذشته ۱۴۵ هزار تن شمش روی را در سال گذشته تولید کرد و در حال حاضر این واحدها با نیمی از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

در ادامه، مدیر مجتمع سرب و روی انگوران نیز اظهار کرد: از سال گذشته اکتشافات در محدود پروانه بهره‌برداری به مساحت ۳۶ کیلومترمربع با استفاده از یک پیمانکار آغاز شد. همچنین نقشه زمین‌شناسی یک‌هزار در بخشی از محدوده معدن و یک‌پنج‌هزار در بخش‌های از مختلف معدن تهیه شد.

امید فلاح با اشاره به افتتاح معدن زیرزمینی سولفوره سرب و روی، ادامه داد: استخراج بخش سولفوره به روش زیرزمینی از سال ۱۳۶۸ مطرح بوده و علت اصلی آن نیز دسترسی سریع‌تر به ماده معدنی سولفوره و نیز باطله‌برداری نسبتا زیاد به روش روباز برای این بخش از کاسنگ بوده است. در سال ۱۳۸۳ تهیه طرح پایه از سوی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به شرکت معدن زمین محول شد. پس از تهیه طرح پایه، طرح تفضیلی تونل‌های بازکننده تهیه و از سال ۸۵ شروع حفاری تونل‌ها آغاز شد. طول تقریبی تونل‌ها هر کدام بالغ بر یک کیلومتر بوده که تا سال ۸۸ انجام شده است.

وی افزود: بر این اساس میزان بومی‌سازی تجهیزات ۸۰ درصد بوده و میزان اشتغال مستقیم پس از بهره‌برداری از پروژه ۵۰۰ نفر و میزان اشتغال غیرمستقیم پس از بهره‌برداری حداقل ۲۰۰۰ نفر است. همچنین میزان سرمایه‌گذاری انجام شده در این طرح ۱۳۵۰ میلیارد ریال بوده و میزان سرمایه‌گذاری ارزی صورت گرفته نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار یورو اعلام شده است. ماده معدنی سولفوره مخلوط سولفوره اکسیده و اکسیده با غبار متوسط ۲۵ درصد روی و ۲ درصد سرب است.

این مسئول یادآور شد: دسترسی سریع‌تر به ماده معدنی سولفوره و بهدست آوردن درآمد بیشتر و استخراج با هزینه کمتر نسبت به روش روباز با توجه به حجم بالای باطله‌برداری و مسائل مربوط به شرایط فنی و پایداری دیواره معدن روباز و تامین خوراک کارخانه‌ها و جلوگیری از خروج ارز و محرومیت‌زدایی و به کارگیری نیروی بومی از مزایای اجرای این طرح است.سایر اخبار

تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشاف سیستماتیک ذخایر در سازمان زمین‌شناسی

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از تهیه نقشه‌های سرور پایه، اکتشافات سیستماتیک ذخایر معدنی و مطالعات زمین‌شناسی مهندسی و مخاطرات به صورت سیستماتیک، به عنوان پروژه‌های جدید این سازمان در سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» یاد کرد.

محدودیت‌های دوبرابر شدن ظرفیت بخش معدن تا سال 1408

سرمایه‌گذاری توسعه‌ای و افزایش ظرفیت‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی نشان می‌دهد ظرفیت‌های ایجاد شده در این بخش تا سال 1408 نزدیک به 2 برابر ظرفیت‌های موجود در سال 1398 خواهد بود، اما تحقق این هدف با مشکل منابع مالی محدود و هزینه‌های بالا روبرو است.

اصلاح ضوابط استقرار واحدهای صنعتی و معدنی به نفع سرمایه گذاران

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اهمیت بهبود فضای کسب و کار در افزایش رونق تولید، از اصلاح ماده ۳ مقررات و ضوابط استقرار واحدهای تولیدی ، صنعتی و معدنی در خصوص سازمان محیط زیست به نفع سرمایه گذار خبر داد.

ضعف اکتشاف و ماشین‌آلات موانع اصلی توسعه معادن هستند

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کمبود شرکتهای قوی اکتشافی، ضعف اکتشافات زیرسطحی و وجود ماشین آلات فرسوده و مستهلک از موانع اصلی در توسعه فعالیت معدن و افزایش ثروت آفرینی آنها هستند.

اعلام اولویت های وزارت صمت در ١۴٠٠

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، پشتیبانی از بخش تولید را وظیفه همه ارکان حاکمیت دانست و گفت: بر این اساس، توسعه سرمایه‌گذاری اولویت وزارت صمت در سال ۱۴۰۰ است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: ظرفیت های استخراج معادن در کشور طی هشت سال گذشته نسبت به دوره قبل ۵۰ درصد رشد داشته است.

سلب صلاحیت یا تشویق سالیانه۵۰۰ معدن دار/ شیوه نامه مدیریت باطله‌های معادن در دست تهیه است

مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صمت گفت: سالانه ۵۰۰ معدن سلب صلاحیت می‌شوند و در مقابل هم حدود ۵۰۰ معدن تشویق می‌شوند.

تاثیر تفاهم 25 ساله با چین بر معدنکاری ایران/افزایش بهره وری معادن متروکه

دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران گفت: اگر تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین شامل حضور چینی‌ها در معادن و صنایع معدنی ایران نیز باشد، می‌توان امیدوار بود با استفاده از نیروی کار ایران و سرمایه و تکنولوژی چینی، معادن ایران رونق گیرد.

جلسه شورای هماهنگی اقتصادی دولت؛ دستور مهم روحانی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها

روحانی گفت: معیشت مردم، نظارت بر قیمت‌ها و جلوگیری از افزایش بی رویه آن در شرایط ویژه شب عید از فوریت بیشتری برخوردار است و دستگاه‌های مربوطه باید نظارت‌های خود را بیشتر کرده و دستورات صادره را عملی کنند تا مردم نتیجه را احساس کنند.

جزئیات رشد اقتصادی 9 ماهه/ بهبود سرمایه‌گذاری در سال 99 + جدول

جزئیات رشد اقتصادی سال 99 حکایت از روند رو به بهبود تشکیل سرمایه ثابت دارد.

اهمیت بازگشت معادن راکد به چرخه تولید/مشکل فعالیت معدن مس راوه

عضو هیئت مدیره معدن دالی با اشاره به برخی مشکلات ایجاد شده برای این معدن، گفت: برای فعالیت معدن مس راوه تمام مجوزهای قانونی صادر شده است و افتتاح آن برای روستاییان اشتغال زایی پایدار به همراه دارد.