ShafaghStone
پیشنهاد کاهش حقوق دولتی درسال 96

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی از اعطای تسهیلات ۳۰۰ میلیارد تومانی به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی خبر داد و گفت: به دلیل رکود پیشنهاد کردیم حقوق دولتی معادن در بودجه ۹۶ از ۱۲۰۰ به ۵۰۰ میلیارد تومان کاهش یابد.

به گزارش فارس، مهدی کرباسیان در یک نشست خبری اظهار داشت: طبق قراردادی که اخیرا بین بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی منعقد شد، در قبال 100 میلیارد تومان سرمایه، 300 میلیارد تومان وام به معادن کوچک و متوسط بخش خصوصی اعطا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر 12 قرارداد در مرحله عملیاتی شدن قرار گرفته است.

کرباسیان با اشاره به افزایش سرمایه صندوق بیمه فعالیت‌های معدنی به 110 میلیارد تومان، گفت: قرارداد بانک ملت و صندوق بیمه فعالیت های معدنی حدود 7 ماه معطل مانده بود که دو هفته پیش نهایی شد.

وی در ادامه از پیشنهاد ایمیدرو برای اختصاص تسهیلات 3 تا 4 میلیارد یورویی به این سازمان در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: در صورت تخصیص این منابع، می توانیم 3 برابر این رقم، جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

کرباسیان همچنین از پیش بینی جذب 30 میلیارد یورو سرمایه گذاری خارجی در برنامه ششم توسعه خبر داد.

رئیس سازمان توسعه معادن در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می شود نام شما در فهرست گیرندگان حقوق های نجومی قرار دارد، آیا این موضوع را تایید می کنید؟ گفت: خیر، اینطور نیست.در فهرست مربوطه نام هیچ کدام از کارکنان ایمیدرو نبوده است.

وی افزود: ما الزامات مربوطه را رعایت کرده‌ایم و هیچ پرداخت غیرمعمولی نداشته‌ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: حتی قرار بود حقوق 50 درصد از پرسنل ایمیدرو 22 درصد افزایش یابد که من گفتم این افزایش نیز اعمال نشود.

کرباسیان در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص بازنگری در حقوق دولتی معادن در شرایط تحریم نیز گفت:پیشنهاد ما به وزارت صنعت این بوده که در شرایط رکود به منظور حمایت از معدنکاران ، در زمینه دریافت حقوق دولتی تجدید نظر شود و میزان حقوق دولتی دریافتی از معدنکاران کاهش یابد.

وی توضیح داد: این درخواست را از مجلس نیز داشته‌ایم و خواستیم تا حقوق دولتی در بودجه 96 از رقم هزار و 200 میلیارد تومان به 500 میلیارد برسد که امیدواریم در شورای عالی معادن نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان توسعه معادن در ادامه با بیان اینکه پیش از روی کار آمدن دولت یازدهم، 21 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌ها به اسم خصوصی‌سازی، رد دیون شده بود، گفت: مقدار زیادی از این سهام به واحدهای غیرتخصصی واگذار شده که برای برگرداندن آنها تلاش کرده‌ایم.

وی همچنین اجرای 7 طرح فولادی را از جمله مشکلات دولت قبل عنوان کرد و گفت: با پیگیری به عمل آ‌مده امسال 4 طرح از 7 طرح فولادی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: بخش احیای این 4 طرح فولادی طی سال جاری افتتاح می‌شود که فولاد سپید دشت از آن جمله است و علاوه بر این، فولاد میانه، فولاد نیریز و شادگان نیز در آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و به این ترتیب ظرفیت آهن اسفنجی کشور 3 میلیون و 200 هزار تن افزایش می‌یابد.

کرباسیان با بیان اینکه در ابتدای کار دولت یازدهم با 240 هزار میلیارد ریال طرح نیمه تمام یا راکد مواجه بودیم، گفت: تاکنون 13 طرح با سرمایه 1200 میلیارد دلار فعال شده و تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گفته وی، 22 طرح معدنی و صنایع معدنی نیز طی 3 سال گذشته با سرمایه 3 میلیارد دلاری فعال شده‌اند.

وی با اشاره به افتتاح 15 میلیون تن ظرفیت تولید کنسانتره سنگ آهن تا پایان امسال، گفت: کارخانه 5 میلیون تنی گندله‌سازی فولاد مبارکه در سنگان طی 3 ماهه سوم امسال به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت گندله‌سازی کشور در مجموع به 20 میلیون تن خواهد رسید.

رئیس سازمان توسعه معادن همچنین از افتتاح پالایشگاه مس خاتون‌آباد با ظرفیت 200 هزار تن طی 3 ماهه سوم امسال خبر داد و گفت: کارخانه ذوب مس سرچشمه به ظرفیت 200 هزار تن نیز تا پایان سال افتتاح می‌شود.

وی با اشاره به نهایی شدن پروژه نفلین سینیت با کمک مشاور آلمانی، گفت: مشاور آلمانی در ارائه گزارش خود 4 ماه تأخیر داشت که به آنها اخطار دادیم و قرار شد تا پایان شهریور ماه گزارش مربوطه را ارائه کنند.

وی در ادامه با اشاره به صادرات 2.4 میلیارد دلاری محصولات معدنی و صنایع معدنی طی 4 ماهه امسال، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 33 درصد رشد داشته است.

کرباسیان همچنین از آغاز عملیات مناقصه بندر منطقه ویژه پارسیان طی 20 روز آینده خبر داد.

وی در پیش بینی قیمت فولاد نیز گفت: با توجه به شرایط چین، بعید است کاهش قیمت فولاد ادامه یابد.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.