لطفا منتظر بمانید ...

بررسی چالش های مالی در حوزه صنعت و معدن

بررسی چالش های مالی در حوزه صنعت و معدن
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز)، فرشاد مومنی روز پنجشنبه در نشست بررسی چالش های مالی و بانکی در حوزه صنعت و معدن که به همت خانه صنعت و معدن استان یزد برگزار شد، افزود: از سال 1368 تاکنون با یک پدیده شگفت انگیز به نام پارادوکس نقدینگی مواجه بوده ایم، در حالی که نقدینگی در کشور افزایش یافته اما کمبود نقدینگی در بخش تولید و نقدینگی های نامرتبط مهمترین پیامد منفی این پدیده بوده است.
وی اضافه کرد: علت عمده این نقدینگی های نامرتبط ناشی از قدرت غیرمولدهای سازمان یافته ای است که به دلیل آگاهی به منافعشان، مقابل مردم ایستاده و در زمان تصمیم گیری و تخصیص اعتبارات کشور وارد می شوند.
مومنی ادامه داد: در این زمان و با توجه به این اتفاقات تصمیم گیری ها به سمت 'شوک گردانی' و رفع شوک ها شده در نتیجه زمینه ایجاد رانت را در کشور فراهم کرده، پیشنهاد این است که به جای شوک گردانی باید منطق رفتاری را شناسایی و در بزنگاه ها تصمیم صحیح و مناسب گرفته شود.
وی تصریح کرد: اگر امروز اقتصاد کشور وضعیت خوبی ندارد معنی آن این است که بخش های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی هم حال و روز خوشی ندارند و در واقع همه مسائل کشور به هم وابسته است، در این فضا دولت باید به دنبال ارتباط صمیمانه با تولیدکنندگان منتقد برای حل مشکلات کلان کشور باشد و از سوی دیگر تولیدکنندگان منتقد هم باید بر مبنای صدق با دولت تعامل کنند.
مومنی گفت: بر اساس تحقیقاتی که در 20سال گذشته انجام شده سرنوشت بنگاه های اقتصادی کشور متاثر از اتفاقات و برنامه ها ملی در حوزه اقتصاد بوده بنابر این باید تلاش شود مسائل اقتصادی و مالی در قالب مباحث علمی، دانشگاهی و از طریق موسسات تحقیقاتی بررسی و راه حل برای آنها ارائه شود.
وی در خصوص حساسیت های امسال عرصه اقتصادی کشور یادآور شد: این موضوع به دلیل انتخابات پیش رو نیست بلکه به دلیل تصمیم گیری نظام درباره برنامه های میان مدت و پنج سال آینده کشور است بنابر این هیچ استانی نباید از در خصوص تصمیم گیری ها غفلت کند این در حالی است که نخبگان برخی استان ها، مسائل ملی را مسائل تهرانی ها تلقی می کنند و در نتیجه به سرنوشت استان خود در تصمیم سازی های آینده توجه نمی کنند.
این کارشناس اقتصادی با تاکید بر علمی و هدفمند کردن تصمیم های اقتصادی گفت: افزایش دانشکده های اقتصاد چرا کمکی به بهبود وضعیت این بخش نکرده چون فهم نظری در کشور ما ضعیف بوده و همیشه به دنبال آزمون و خطا هستیم در حالی که بیش از هر چیز نیازمند فهم عالمانه از مسائل اقتصادی هستیم.
مومنی در خصوص گزارش های رسمی و مقایسه ای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی درباره سطح کارایی دولت احمدی نژاد و خاتمی گفت: این پژوهش 10یافته داشته که یکی از آن نشان می دهد که در دوره احمدی نژاد برای دستیابی به هر واحد رشد تولید ناخالص ملی حدود 500 درصد دلار بیشتر نسبت به هشت سال قبل خرج شده است.
وی اضافه کرد: از این پژوهش می توان فهمید که مفهوم نظری در دو دوره چقدر متفاوت بوده و در دوره خاتمی به علم بهای بیشتری داده شده و در واقع به دلیل بهتر بودن ذخیره دانایی در آن دوره کارنامه بهتری را شاهد هستیم.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی خاطرنشان کرد: اگر تصمیم های غیرعالمانه نبود در سفرهای استانی تصمیم های ناگهانی که اثرات آنها امروز هم بر کشور سایه افکنده گرفته نمی شد.
مومنی تاکید کرد: از این رو اگر در ایران به دور از مسائل حزبی، باندی و گروهی و با تکیه بر علم در تصمیم گیری ها و تخصیص اعتبارات پیش رویم گرفتاری های امروز و بی برنامگی ها را نخواهیم داشت که این امر نیازمند مجاهدت علمی همه بخش ها در کنار دولت است.
در این نشست جمعی از مدیران و کارشناسان بخش خصوصی فعال در حوزه صنعت و معدن استان یزد حضور داشتند. 


سایر اخبار

درخواست از وزرای اقتصاد و صنعت برای شفاف‌سازی درآمد اتاق ایران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نامه‌های جداگانه به وزرای اقتصاد و صنعت، خواستار انتشار اطلاعات مربوط به منابع درآمدی اتاق ایران طی ۳ سال اخیر شد.

شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود

معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: گلوگاه توسعه بخش معدن کشور فناوری و نوآوری است و تبدیل کردن بخش معدن به بازار فناوری باید دغدغه اصلی اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور شود و شبکه همکاری اکوسیستم نوآوری و فناوری با بخش معدن ایجاد شود.

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است