ShafaghStone
دولت ۹ هزار میلیارد تومان به بخش تولید بدهکار است
رئیس خانه صنعت و معدن کشور گفت: درحالی‌که دولت 9 هزار میلیارد تومان به صنایع بدهکار است تولید باید تسهیلات با سود بالای 20 درصد از بانک‌ها بگیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالوهاب سهل‌آبادی رئیس خانه صنعت و معدن کشور در گفتگو با پرستوها، اظهار داشت: تنها با تسهیلات به تولیدکنندگان مشکل حل نمی‌شود زیرا سالیانه هزینه بالایی را صنایع باید برای پرداخت ارزش‌افزوده انجام دهند.

وی تصریح کرد: زمانی که دولت ۹ هزار میلیارد تومان به بخش تولید بدهکار است و نمی‌پردازد این بنگاه ناچار است به سراغ بانک‌ها برود، از دولت طلبکار است اما باید به دنبال گرفتن بهره‌های بالای ۲۰ درصد برود.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور ادامه داد: در این شرایط موفق‌ترین بنگاه‌های تولیدی اگر یک سال در همین روند قرار بگیرد دچار صدمات جبران‌ناپذیری می‌شود.

سهل‌آبادی افزود: یکی از مشکلات بخش تولید طلب از دولت است که دولت طلب خود را باقوت تمام می‌گیرد اما بدهی خود را هر وقت خواست پس می‌دهد.

وی عنوان داشت: رقمی که بانک‌ها از صنایع طلب کار هستند عمدتاً از کارخانه‌های دولتی و شبه‌دولتی بوده و شامل صنایع متوسط و کوچک که هیاهویی برای آن راه انداخته‌اند نیست.

کمتر از ۳۰ درصد صنایع تسهیلات رونق تولید را گرفته‌اند

رئیس خانه صنعت و معدن کشور بیان داشت: بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری دولت به‌سرعت به میدان آمد و حتی معاون اول رئیس‌جمهور مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی شد و استانداران به همراه روسای سازمان صنعت و معدن هر استان مسئولیت این ستاد در استان‌ها را بر عهده گرفتند خوشبختانه روسای خانه صنعت و معدن و اتاق‌های بازرگانی هم در این ستاد نقش داشتند و بنابراین بود تا واحدهای صنعتی فعال که نیازمند سرمایه هستند حمایت شوند.

وی ادامه داد: دراستان اصفهان ۴ هزار نفر در سایت بهین یاب ثبت‌نام کردند ورقمی که قرار بود به این استان تعلق بگیرد هزار میلیارد تومان بود، آنچه در کشور به‌صورت تصادفی ارزیابی‌شده است نزدیک به ۳۰ درصد و حدود ۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید به بنگاه‌هایی تولیدی تخصیص داده‌شده است.

سهل‌آبادی ضمن انتقاد از ایجاد آما متناقض از سوی بانک‌ها، گفت: بانک‌ها عنوان می‌کنند بیشتر از میزان تسهیلات تخصیص داده‌شده است زیرا واحد صنعتی که بدهی خود را به‌روز کرده است را هم در آمار بانک قرارگرفته است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور خاطرنشان کرد: دولت در زمان تصویب تسهیلات رونق تولید قرار بود ۵ درصد از آن را به‌صورت یارانه به تسهیلات تعلق دهد که تا این زمان این اقدام انجام‌نشده است و اگر این ۵ درصد اعمال شود سود تسهیلات کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: تمامی قوانین بانکی را برای اعطای تسهیلات در نظر می‌گیرند درحالی‌که اگر بر ماده ۱۴۱ بانک‌ها پافشاری کنند بسیاری از صنایع نمی‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند، البته در برخی استان‌ها این بخش مدیریت‌شده است.

روند دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده ناعادلانه است

سهل‌آبادی تأکید داشت: رشد اقتصادی صنایع از سال پیش کمتر شد اما معیار دریافت مالیات رشد اقتصادی استان است که توان پرداخت آن از سوی صنایع وجود ندارد، بخصوص در ارزش‌افزوده که باید از مصرف‌کننده دریافت شود تولیدکننده محصولات خود را یک‌ساله در بازار توزیع می‌کند.

وی بابیان اینکه بسیاری از کارخانه‌های صنعتی به علت بدهی ممنوع‌الخروج شده‌اند و حساب‌های ایشان مسدود شده است، افزود: در ستاد تسهیل پرونده‌های آن‌ها در حال بررسی است ولی واحدهایی را هم داریم که به مشکلات اقتصادی پیش‌آمده معوقه‌هایی که در تسهیلات بانکی داشتند در زندان هستند و خانه صنعت و معدن به دنبال آن است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور افزود: آدم‌های بزرگی در صنعت به علت شرایط اقتصادی، رکود، تحریم و هدفمند کردن یارانه‌ها دچار مسائل جدی هستند، باید دید در این جنگ اقتصاد پیش رو شهدا و اسرایی هم داده می‌شود.

سهل‌آبادی افزود: در جنگ تحمیلی اگر برای شهدا احترام بیشتری قائل می‌شدند و جانبازان خدمات دریافت می‌کنند در جنگ اقتصادی هم باید این همت شود.

وی ادامه داد: در زمان هدفمند کردن یارانه‌ها قرار بود ۳۰ درصد به صنایع تعلق بگیرد اما ریالی تاکنون پرداخت‌نشده است.

رئیس خانه صنعت و معدن کشور در انتها بیان داشت: صنایع که در ایجاد تحریم‌ها نقشی نداشتند ولی با آغاز تحریم‌ها مسائل بانکی هم تحریم شد و برای جابجایی پول باید چند برابر هزینه می‌کردیم، امنیت مالی را از دست دادیم و همکاران ما گرفتار شرکت‌ها افراد کلاه‌برداری شد.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.