ShafaghStone
تعرفه بالای واردات ماشین‌آلات معدنی حمایت از تولید داخل نیست
گروه تجهیزات و ماشین آلات - افزایش قیمت تمام شده محصولات معدنی به میزان قابل‌توجهی متاثر از کارآیی پایین ماشین‌آلات معدنی فرسوده است. کارشناسان معتقدند هم‌ردیفی تعرفه واردات ماشین‌آلات معدنی با خودروهای سواری، رقابت‌پذیری تولیدات معدنی ایران را محدود کرده زیرا در سال به ۱۷۰۰ ماشین معدنی جدید در کشور نیاز است.

به گزارش ماین نیوز، اگر چه چند شرکت ایرانی ماشین‌آلات سبک موردنیاز معادن کوچک را تامین می‌کنند اما محصولات تولیدی این شرکت‌ها به قدری محدود است که پاسخگوی نیاز تمام معادن نیست. از سوی دیگر این شرکت‌ها به میزان زیادی به واردات قطعه وابسته هستند.

محدودیت مالی در تامین ماشین‌آلات

تامین ماشین‌آلات یکی از دغدغه‌های معدنکاران برای کاهش هزینه‌های تولید است، به گونه‌ای که مدیرکل بهره‌برداری وزارت صنعت، معدن و تجارت در این‌باره می‌گوید: ماشین‌آلات معدنی از ابتدای معدنکاری ایران در دو مرحله از سال‌های ۶۲ و ۶۷ به کشور وارد شدند که مبدا واردات این ماشین‌آلات بیشتر ژاپن و آمریکا بود. پس از آن کشور به دلیل تنگناهای مالی و ارزی برای واردات این ماشین‌آلات با موانعی روبه‌رو شد. در واقع تامین این ماشین‌آلات نیازمند اعتبار کلانی است که این موضوع سال‌ها با محدودیت همراه بوده است. از این رو طبق دستورالعمل اعلام شده شرکت‌ها می‌توانند ماشین‌آلات دسته دوم با ۵ تا ۱۰ سال سابقه را وارد کنند که به دلیل اینکه مشمول تعرفه ۴ درصدی هستند بخشی از فشار روی معدنکاران را کاسته است.

عباسعلی اقبالی زارچ با بیان اینکه ساخت داخلی این ماشین‌آلات معدنی چندان مقدور نیست، افزود: راه‌اندازی خط تولید ماشین‌آلات سنگین معدنی نیازمند سرمایه کلان است و درحال‌حاضر شرکت‌های داخلی توان ورود به چنین فعالیتی را ندارند. هر چند ایمیدرو با یک شرکت سازنده در تامین این ماشین‌آلات توافقنامه منعقد کرده اما در ساخت و تامین نیاز کشور چندان موفق نبودیم چراکه توان فنی به تنهایی جوابگو نیست و باید حمایت‌های مالی لازم انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه تعرفه بالا نمی‌تواند مشوق حمایت از تولیدات داخلی باشد، ادامه داد: شرکت‌های ایرانی ممکن است بتوانند ماشین‌آلات معدنی سنگین تولید کنند اما از نظر کیفیت، سطح بالایی نخواهند داشت، از این رو بهتر است نشان (برند) های معتبر به کشور وارد شوند، زیرا این ماشین‌آلات به دلیل فشار کار در صورتی که کیفیت خوبی نداشته باشند هزینه تمام شده محصولات را افزایش خواهند داد.

واردات نیاز است

میانگین عمر ماشین‌آلات فعال معدنی در ایران بسیار بالاتر از سطح کیفی و استاندارد بین‌المللی است؛ موضوعی که ارتقای تولید را تحت‌شعاع قرار داده است.

نائب رئیس خانه معدن با اشاره به اینکه میانگین عمر ماشین‌آلات معدنی ایران نزدیک ۱۷ سال است، گفت: درحال‌حاضر بخشی از ماشین‌آلات فعال معدنی ایران عمری بیش از ۳۰ سال دارند و میانگین عمر این ماشین‌آلات به ۱۷ سال می‌رسد، این مسئله اگر چه ممکن است نیاز معادن ایران را برآورده کند اما به دلیل اینکه قیمت تمام شده محصولات تولیدی را به واسطه هزینه بالای استهلاک افزایش می‌دهد فعالیت این ماشین‌آلات چندان صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل فراهم کردن شرایط تامین این ماشین‌آلات می‌تواند در رونق و توسعه معادن نیز اثرگذار باشد.

محمدرضا بهرامن با تاکید بر اینکه سیاست تعرفه واردات ماشین‌آلات معدنی بر مبنای حمایت از تولید داخلی نیست، افزود: بخش زیادی از ماشین‌آلات موجود فرسوده‌اند و برای ادامه فعالیت، نیازمند بازسازی هستند.

وی تاکید کرد: تحریم‌ها مانع نوسازی این ماشین‌آلات شده این در حالی است که حمایت از تولید باید به منظور تامین داخلی این قطعات باشد، زیرا بیش از ۶۰ درصد قطعات ماشین‌آلات معدنی ساخت ایران، از خارج وارد می‌شود. بنابراین محدودیت واردات، حمایت از تولید نیست.

وی تصریح کرد: در واقع وقتی تولیدکنندگان داخلی نه تنها توان تامین قطعات ماشین‌آلات فرسوده را ندارند بلکه نمی‌توانند نیاز داخلی را نیز برآورده کنند به همین دلیل تعرفه وارداتی بالای این ماشین‌آلات نمی‌تواند حمایت از تولید باشد. با این حال باید به این موضوع توجه کرد که تولیدکننده داخلی در صورتی تقویت می‌شود که بتواند با رقبای خارجی رقابت کند. از این‌رو واردات ماشین‌آلات معدنی باید با تعرفه پایین امکانپذیر شود که از یک سو به تولید داخلی این ماشین‌آلات کمک کرده و از سوی دیگر نیاز معادن کشور برآورده شود.

او با نگاهی به نقش مصوبه کمیسیون ماده یک واردات ماشین‌آلات معدنی، تصریح کرد: هم‌اکنون ردیف واردات ماشین‌آلات معدنی با خودروهای سواری یکی است و این موضوع باعث شده واردات ماشین‌آلات معدنی محدود شود، چراکه براساس بررسی‌های انجام شده در سال به ۱۷۰۰ ماشین معدنی نیاز است. از سوی دیگر تقاضای ماشین‌آلات معدنی باید در کمیسیون ماده یک مطرح شده و مورد بررسی قرار گیرد، البته این موضوع بیشتر برای ماشین‌آلات دست دوم انجام می‌شود و ممکن است تا چندین ماه بررسی پرونده واردات این ماشین‌آلات به تعویق بیفتد.سایر اخبار

موافقت برای واردات 500 دستگاه ماشین آلات حوزه فعالیت معدنی

معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای راه اندازی سامانه مجوزها، تاکنون ۲ هزار درخواست واردات ماشین آلات حوزه فعالیت‌های معدنی ثبت شده که از این میزان برای واردات ۵۰۰ دستگاه موافقت شده است.

بانک صنعت و معدن ارائه خدمات در داخل واحدهای صنعتی را آغاز کرد

مدیرعامل بانک صنعت و معدن ایران از آغاز فرآیند روش بانکداری باز توسط این بانک برای ارائه خدمات به واحدهای تولیدی برتر به منظور تحقق بانکداری دیجیتال در کنار رفع موانع و رونق تولیدخبر داد.

تغییر مبنای پرداخت حقوق دولتی واحدهای معدنی

براساس اعلام وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنای دریافت حقوق دولتی معادن ثبت فاکتور معاملات در سامانه جامع تجارت خواهد شد که تا پایان سال اجرایی می شود.

صندوق بیمه معدن، در سرمایه گذاری های کلان نقش آفرینی کند/ ضرورت حمایت های فرامنطقه ای از معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو خواستار تدوین افق های جدید متناسب با اهداف توسعه ای بخش معدن و صنایع معدنی برای صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی شد. جعفری گفت: این صندوق در سرمایه گذاری های کلان نیز نقش آفرینی کند.

قابل توجه فعالان معدنی: معادن غیرفعال این استان واگذار میشوند

معادن غیرفعال این استان در کشورمان واگذار میشوند.

وزیر صمت استیضاح میشود؟

استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت در مجلس شورای اسلامی مطرح نیست.

معادن ایران پارکینگ ماشین‌آلات معدنی میشوند

مدیرعامل چادرملو درباره نبود تکنولوژی‌های نوین هشدار داد.

آغاز عملیات احداث راه دسترسی به واحدهای معدنی خاش با سرمایه گذاری 28 میلیارد تومانی ایمیدرو

مجری طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی از آغاز عملیات احداث راه دسترسی به 26 واحد معدنی شهرستان خاش (سیستان و بلوچستان) خبر داد.

اثر کرونا بر آموزش معدنکاری

آموزش فعلی در بخش مهندسی معدن تا چه اندازه در راستای مهارت¬های مورد نیاز آینده صنعت معدنکاری است و تاثیر کووید 19 همه¬گیر بر آموزش چگونه است

وصول 200 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن طی 5 ماه امسال

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران گفت: طی 5 ماه اول امسال 200 میلیارد ریال حقوق دولتی بر مبنای قیمت‌های پایه جدید مواد معدنی دریافت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 275 درصد رشد داشت.

2 راهکار دولت سیزدهم برای مبارزه با فساد/ چرخ اقتصاد فساد نباید بچرخد

کارشناسان معتقدند برای مبارزه با فساد باید ساختار و بینش مبارزه با فساد تغییر کند و اینگونه نباشد که بعد از کنار رفتن فردی که با فساد مبارزه می کند و با آمدن فرد دیگر دوباره آن فسادها برگردد.